Dzien dobry mam problemy z plucami otóz w lipcu wykonalam profilaktycznie najpierw RTG klatki piersi

2 odpowiedzi
Mam problemy z plucami otóz w lipcu wykonalam profilaktycznie najpierw RTG klatki piersiowej z opisem: miekko wysycone ognisko zageszczen? naciek swoisty? widoczny w prawej ok. podobojczykowej. Poza tym miazsz plucny bez zageszczen. Sylwetka serca i pien naczyniowy w normie. Przepona wolna. Po tych wynikach skierowano mnie na tomografie komputerowa pluc, opis: W segmencie 2 pluca prawego, podoplucnowo stwierdza sie zmiane ogniskowa wielkosci 13 mm z rozpadem w centrum. W otoczeniu kilka mniejszych guzków do 3 mm. Powyzszy obraz nie jest typowy dla TBC ale moze jej odpowiadac. Niezbedne potwierdzenie bakteriologiczne. Po za tym pluca bez zmian ogniskowych. Wneki plucne bez zmian ogniskowych. Wneki plucne i sródpiersi bez powiekszonych wezlów chlonnych. Jamy oplucnowe wolne. Nadnercza niepowiekszone. Lekarz zapytal jakie mam objawy: powiedzialam ze sporadycznie kaszle, ale zauwazylam, ze kaszle gdy zjem lody lub cos cieplego, boli mnie tylko klatka piersiowa po prawej stronie gdy wstane lub lopatka, zdarza sie to róznie nie codziennie raz na tydzien dwa róznie, raz w miesiacu silne ukucie w piersi, ze musze chwile sie zatrzymac ale mija kilka sekund i przechodzi, dodatkowo czuje jakby klatka piersiowa byla wklesnieta. Na podstawie moich objawów zostalam skierowana na oddzial gruzliczy, sprawdzono bakteriologicznie czy nie ma pradków badania nic nie wykazaly, morfologia, badanie moczu, ekg wszystko w normie. Tylko RTG klatki zmiana ogniskowa zwiekszyla sie na z 13 na 16 mm. Zrobiono bronchoskopie, pobrano posiew gdzie wyniki bede miala za 6 tygodni w celu wychodowania pradków. Jesli nic nie wykaze mam miec zrobiona biopsje pluc. Lekarze jednak sa na 90% przekonani ze to gruzlica, widoczne wedlug nich zmiany na plucach sugeruja gruzlice i zachecaja profilaktyczne leczenie silnymi antybiotykami. Jak to wyglada jakie badania powinnam wykonac by ewentualnie nim podejme sie leczenia wyeliminowac inne choroby w tym raka pluc. W rodzinie byl rak pluc, prostaty, astma, zawal. Ja osobiscie jestem chora na niedoczynnosci tarczycy Hashimoto. Podejrzewalo sie u mnie refluks, bolerioze, jednak na razie badan jeszcze nie wykonalam. Czy mozna wykonac badania by zobaczyc czy to utajona gruzlica lub wykonac jakies inne badania by wyeliminowac inne choroby? Prosze o porade?
Ile ma Pani lat,czy pali papierosy: warto wykonać PET CT,na tej podstawie można wciągnąć wnioski co do ewentualnego nowotworu i wtedy zdecydować o punkcji przez kl.piersiową,można włączyć leki preciwgrużlicze i oczekiwać poprawy,lub usunąć zmianę operacyjnie, najpewniejsze.

Istnieją jeszcze badania ,testy wykonywane z krwi-ale nie dają one 100 % pewności że mamy do czynienia z czynną gruźlicą są dopełnieniem wykonach wcześniej badań -(T-SPOT.TB, Test Quantiferon TB ) Natomiast obraz jest bardzo sugestywny.Mogą to być zmiany wywołane również przez prątki niegruźlicze.
Sugestia jest dobra-aby włączyć leczenie. Wyniki są odległe a zmiana rośnie , mogą być ujemne co zdarza się ze względu na umiejscowienie zmian i trudności w dotarciu do odległych miejsc.Szczególnie jeśli myślimy o ewentualnej biopsji-jeśli występują prątki ---biopsja może wiązać się z powikłaniami -jeśli wcześniej nie stosowano leczenia.Nawet jeśli mamy ryzyko choroby nowotworowej -- to w razie jej wystąpienia przed jakimikolwiek procedurami onkologicznymi będzie konieczne leczenie gruźlicy .Torakochirurg przy takim podejrzeniu zanim zdecyduje o zabiegu operacyjnym najpewniej również będzie zalecał wcześniej leczenie.Bez leczenia gruźlicy badanie PET CT również nie odpowie jednoznacznie na pytanie npl?? czy Tbc ?? pozdrawiam