Dzień dobry, Mam 20parę lat, 2 lata temu zacząłem odczuwać mocny ból kręgosłupa bez wyraźnej przycz

4 odpowiedzi
Dzień dobry,
Mam 20parę lat, 2 lata temu zacząłem odczuwać mocny ból kręgosłupa bez wyraźnej przyczyny (brak wypadku, czy urazu). Od tamtego czasu nie jestem w stanie siedzieć, oraz ledwo stoję. Jestem zmuszony całymi dniami naprzemiennie leżeć, a gdy ból podczas leżenia narasta - dreptać (nie mogę stać w miejscu, ból przygniata mnie do ziemi, nic też nie uniosę). Jak zbiorę odrobinę siły wykonuję ćwiczenia od fizjo. Nie jestem w stanie wykonywać żadnej pracy ani zajmować się czymkolwiek. Przerwałem nieukończone studia. Jestem załamany. Mam dyskopatie L5/S1 (MRI), nie mam ZZSK. Odwiedziłem wielu specjalistów, żaden nie ma skutecznego pomysłu na leczenie, jednak większość odradza operację (brak pewności że dyskopatia jest źródłem problemu, brak $ na operacje prywatnie). Wydaję mi się, że psychicznie jestem wrakiem. Nie mogę liczyć na pomoc rodziny. Popadam w umysłową apatie (jestem odcięty od wszystkich moich dotychczasowych pasji, pracy, perspektyw, już 2lata) przeplataną ciągłym bólem. W jaki sposób mogę próbować bronić umysł i "siebie" gdy codziennie torturuje mnie własne ciało?
Dzień dobry! Przewlekły ból, zwłaszcza taki, który pozbawił Pana możliwości życia jak dotychczas, może wywołać problemy emocjonalne, a nawet prowadzić do depresji. Ból, który nie zostaje przerwany farmakoterapią i ogranicza codziennie funkcjonowania, wywołuje frustrację, poczucie braku kontroli i lęk o każdy dzień. Ograniczenia wynikające z bólu wymuszają szereg niepożądanych zachowań o których Pan napisał - rezygnacja ze studiów, wycofanie z kontaktów społecznych. Ukojenie dla cierpienia psychicznego przyniesie psychoterapia. Może Pan nauczyć się ,,bronić umysł". Z pomocą przychodzą terapia poznawcza i behawioralna. Proszę nie zwlekać z zwróceniem się do terapeuty i nie poddawać w szukaniu rozwiązań medycznych. Codziennie pracuje z osobami borykającymi się z bólem przewlekłym i mam doświadczenie, że da się z tym dalej żyć, ale profesjonalna pomoc jest wymagana.

Dzień Dobry Pani, ból przewlekły który Pani odczuwa, potrafi skutecznie zabrać radość życia, a nawet doprowadzić do depresji. Co więcej, przewlekły ból zmienia nasze dotychczasowe przyzwyczajenia np: odnośnie spędzania wolnego czasu, tak więc może się przyczynić do rzadszych kontaktów towarzyskich, a więc zmniejsza liczbę sytuacji gdzie "ładujemy akumulatory" odczuwamy przyjemne emocje, które działają antystresowo. Należy zgłosić się do psychoterapeuty który pokaże techniki radzenia sobie w takich sytuacjach. Będzie to świetne uzupełnienie leczenia medycznego, a co więcej, każdy wie, że im lepszy stan psychiczny pacjenta tym większe rokowania na wyleczenie somatyczne.

Pozdrawiam
Psycholog
Adrian Szafrański
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna (kolejna wizyta) - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry.
Sytuacja, którą Pan opisuje może nieść za soba poważne konsekwencje- głównie w aspekcie funkcjonowania społecznego (w relacjach z ludźmi) i zdrowia psychicznego. Rozumiem, że Pana cierpienie jest trudne do zniesienia i wpływa destrukcyjnie na wiele sfer Pana życia- zawodową/naukową, życie rodzinne i towarzyskie, jak również na samoocenę. Jakkolwiek może się to wydać dziwne, zaskakujące lub wręcz niemożliwe, istnieją pewne rozpoznania objawiające się m.in. nieznośnym bólem w różnych częściach ciała (takim bólem, który m.in. uniemożliwia odpoczynek w pozycji leżącej), mające podłoże w psychice. Aby dowiedzieć się trochę więcej o Pana objawach niż jest to opisane powyżej, a tym samym wykluczyć lub potwierdzić ewnetualność zaburzeń o charakterze psychogennym, zachęcałabym Pana do skorzystania z konsultacji u psychiatry oraz do podjęcia psychoterapii. W obydwu przypadkach nie będą konieczne nakłady finansowe, ponieważ bezpłatną (w ramach NFZ) opiekę psychiatry i psychoterapeuty gwarantuje np. samodzielna lub przyszpitalna Poradnia Zdrowia Psychicznego. Proszę poszukać takiego miejsca blisko Pana miejsca zamieszkania. Jest Pan bardzo młodym cierpiącym człowiekiem i szkoda zwlekać. Warto zawalczyć o własne zdrowie i podnieść komfort swojego życia jak najszybciej. Trzymam za Pana kciuki. Pozdrawiam ciepło.
Witam Pana. Skorzystanie z usług psychoterapeuty pomogłoby Panu dwojako. Po pierwsze pomogłoby Panu uporać się ze stanem, jaki pojawił się w wyniku wycofania z aktywności życiowych, po drugie istnieją nurty psychoterapii, w których stosuje się techniki pracy z bólem oraz chorobami psychosomatycznymi. Proszę poszukać w swojej okolicy psychoterapeuty pracującego w nurcie ericksonowskim. Pomoc nieodpłatną uzyska Pan w Poradni Zdrowia Psychicznego.Powodzenia.