Dzień dobry! Czy dyskopatia odcinka L5-S1 może być przeszkodą w porodzie naturalnym? Z góry dzięku

4 odpowiedzi
Czy dyskopatia odcinka L5-S1 może być przeszkodą w porodzie naturalnym?
Witam,
Podczas porodu siłami natury, w wyniku parcia wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej, co może spowodować ekstruzję krążka międzykręgowego i wystąpienie dolegliwości bólowych oraz neurologicznych związanych np. z uciskiem na korzeń nerwowy.
Dominik Zakrzewski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jeśli aktualnie nie boli kręgosłup i nie ma innych objawów sugerujących problemy z dyskiem (np. Bole nogi) to o ile jest Paninosoba aktywna lub aktywnie przygotowywała się Pani do porodu to dyskopatia rozpoznana np w MRI nie powinna być przeszkoda w samym porodzie jednak jak pisał kolega może się ona uaktywnić w trakcie porodu lub po nim.
Dzien dobry.
Oczywiście wszystko zależy od zaawansowania dyskopatii i od tego jak się obecnie Pani czuje. Rosnący brzuch, wzrost wagi, przyjęcie nowej postawy ciała (wynikającej ze zmiany środka ciężkości) dodatkowo obciążają odcinek lędźwiowy i mogą wpłynąć na pogorszenie stanu. Zazwyczaj jednak jakiś czas po porodzie wszystko co złe mija. Moim zdaniem, jeżeli stan nie jest poważny, to przeciwwskazania nie ma. Myślę, że niektóre kobiety nawet nie wiedzą, że mogą mieć wypuklinę a urodziły. Także śmiało! W przypadku wątpliwości zapraszam na wizytę, będę mógł coś więcej powiedzieć, wykonać zabieg manualny, podpowiedzieć co może Pani robić, aby zmiana się nie postępowała. Zapraszam w trakcie ciąży, jaki i również po porodzie (po połogu). Pozdrawiam!
Sugeruję wizytę: Terapia manualna (pierwsza wizyta) - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Po konsultacji z koleżanką, fizjoterapeutką Uroginekolgiczną, najlepiej skontaktować się z terapeutką i po wizycie dostanie Pani / Pan zalecenia. Generalnie w trakcie ciąży dochodzi do znacznego rozluźnienia struktur mięśniowo-szkieletowych przez hormony ( w tym przypadku mamy do czynienia z oksytocyną). Dlatego też raczej mimo dyskopatii nic nie powinno się stać. Raczej obawiałbym się o okres po porodzie czyli w czasie połogu, wtedy wszystko zaczyna obkurczać i usztywniać. Przy nieodpowiednich ruchach mogą się nasilić objawy z obszaru z dyskopatią.

W razie pytań zapraszam do kontaktu, chętnie polecę odpowiednią fizjoterapeutkę, która przeprowadzi Pacjentkę przez okres przed i po porodzie.

Powodzenia :)
Sugeruję wizytę: Konsultacja fizjoterapeutyczna - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.