Dzień dobry. Chciałabym zapytać jaka forma terapii będzie najbardziej skuteczna przy ciążkim zaburze

1 odpowiedzi
Dzień dobry. Chciałabym zapytać jaka forma terapii będzie najbardziej skuteczna przy ciążkim zaburzeniu lękowym, które objawia się ekstremalnym lękiem niepewnością czy nie popełniło się jakiegoś foux pas, czy jest się moralnie w porządku, czy ma się rację w dyskusji. Zaburzenie to objawia się uporczywymi ruminacjami, poczuciem rozpaczy, że już wszystko przepadło, wstydem by pytać się o różne sprawy np. na grupie internetowej uczelni (teraz nauka odbywa się zdalnie), ekstermalną niepewnością czegokolwiek (a co będę coś robić, mówić skoro mogę się mylić) wątpliwościami dotyczacymi adekwatności swojego zachowania, reakcji. Przez to jestem niemal całkowicie wyłaczona z życia, bardzo niskofunkcjonująca, wszystko przychodzi mi z wielkim trudem. Farmakoterapia nie sprawdziła się, różnorodne leki aksjolityczne i przeciwdepresyjne działały pradoksalnie. Czy możliwe by poradzić sobie z takimi problemami samą psychoterapią ? Rozważam między terapiami RO DBT (ewentualnie sama DBT), ACT, a terapią schematów, niedawno też słyszałam o czymś takim jak krótkoterminowa terapia psychodynamiczna. Zależy mi, żeby terapia polegała na budowaniu z terapeutą serdecznej, pełnej akceptacji więzi, ale była przy tym konkretna i żeby nie trwała całe lata. Która z tych terapii byłaby najlepsza przy moim problemie ? A może jest jeszcze jakaś skuteczna oprócz tych wymienionych tu przeze mnie ? Jeśli mieliby Państwo jakieś sugestie innych odziaływań i terapii np terapia czaszkowo-krzyżowa, hiponoterapia, ziołolecznictwo (nawet kannabinoidy) to jestem otwarta na wszelkie rady i sugestie.
Droga Pani,

Przy zaburzeniach lękowych bardzo dobrze sprawdzają się techniki związane z nurtami terapii poznawczo-behawioralnej, wiec jak najbardziej polecam terapie DBT. Z alternatywnych możliwości bardzo dobrze może sprawdzić się hipnoterapia stosowana w nurcie ericksonowskim. Pozwala ona w bezpiecznych warunkach (gabinetu) stworzyć m.in. nowe wyobrażenia a w związku z tym połączenia nerwowe w obszarze problemu. Natomiast praca psychodynamiczna na pewno pozwoli Pani bardzo poszerzyć perspektywę i rozumienie etiologii Pani lęków. Zastanawiające jest dlaczego leki które Pani stosowała nie pomogły. Polecam omówić to z lekarzem prowadzącym. Odpowiadając na Pani pytanie odnośnie leczenia wyłącznie psychoterapia to jest to możliwe. Jednak ciężko jest mi odnieść się konkretnie do Pani, ponieważ mam za mało informacji. Życzę wszystkiego dobrego. Pozdrawiam