Dzień dobry. Chcę zapytać, czy możliwa jest wymiana drenów nefrostomijnych w domu pacjenta? Mam obł

5 odpowiedzi
Dzień dobry. Chcę zapytać, czy możliwa jest wymiana drenów nefrostomijnych w domu pacjenta?
Mam obłożnie chorą mamę, która ma obustronną nefrostomię. Ze względu na jej stan zdrowia chciałabym unikąć przewożenia jej do przychodni specjalistycznej. Mama miała założona nefro 3 miesiące temu.
Dziękuję za odpowiedź.
Ewa.
Wymiana nefrostomii najczęściej przeprowadzana jest w warunkach poradni urologicznej lub oddziału urologicznego. Jednak jeśli stan pacjentki nie pozwala na jej transport do ośrodka zdrowia to możliwa jest wymiana w domu. Jednocześnie należy podkreślić, że wymiany drenu nefrostomijnego powinnien dokonywać urolog.

Po pierwsze dlaczego Nefrostomia ma byc wymieniona ? Po drugie jest to nefrostomia? (PPN - drenaż bezpośredni nerki) czy ureterocutaneostomia na brzuchu ?
Po drugie dlaczego ma byc wymieniona ?
Odpowiadając na Pani pytanie - można o ile jest to ureterocutaneostomia i można o ile jest to PPN założony już dłuższy okres czasu ( wtedy istnieje szansa na to iż kanał przetoki będzie zachowany i będzie można próbowac wymienic po starym kanale ). W innym przypadku wymiana PPN może zakończyc się niepowodzeniem i lepiej założyc uprzednio drut wiodący do nerki i po nim sprowadzic nową przetokę usuwając uprzednio starą (warunki IP ew. oddziału czy też poradnia urologiczna z dostępnymi przetokami i USG).
Dzień dobry, nie powinna być wymieniana nefrostomia w domu ze względu na możliwość wystąpienia komplikacji, ale o tym decyduje lekarz wykonujacy ten zabieg. pozdrawiam
jest to możliwe, zwłaszcza jeśli jest to kolejna (nie pierwsza) wymiana
Jest taka możliwość, zwłaszcza jeśli jest to kolejna wymiana
Pzdr TT