Dzień dobry. 17.01 złamanie kostki bocznej bez przemieszczenia do tego skręcenie i naderwanie stawu

5 odpowiedzi
Dzień dobry.
17.01 złamanie kostki bocznej bez przemieszczenia do tego skręcenie i naderwanie stawu skokowego. 03.02 zmiana szyny na ortezę. Kolejna wizyta planowana na 17.03. Moje pytanie czy z uwagi na dość długi termin kolejnej wizyty mogę zacząć już coś ćwiczyć tą nogą, nie ukrywam, że uprawiam sport i chciałabym jak najszybciej wrócić do sprawności. Czy jest szansa, że kość się zrosła i mogę zacząć pomału aktywizować nogę. Jeżeli tak jakie ćwiczenia mogę bezpiecznie wykonywać. Obecnie kostka jest jeszcze nieco opuchnięta z uwagi na ortezę chłodzę opuchliznę specjalnym żelkiem. Od 22.02 zaczęłam zabiegi magnetoterapii
Dzień dobry,
nie mamy żadnej wiedzy na temat badań dodatkowych obrazowych pacjenta i nie wiemy w jakim stanie jest zrost i ewentualna naprawa uszkodzony struktur. Pomijając powyższy fakt jak najbardziej można już rozpocząć fizjoterapię. Osobiście zajmuję się takimi pacjentami. Na pewno przed przekazaniem zaleceń dla pacjenta trzeba najpierw dokładnie go zbadać i przeprowadzić wywiad oraz obejrzeć badania obrazowe.
W przypadku zainteresowania, zapraszam na wizytę.
Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: Konsultacja fizjoterapeutyczna - 140 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Nogę należy aktywizować już od pierwszych chwil, ale nie oznacza to jeszcze stawania na nodze. Radzę poczekać na potwierdzenie zrostu, ponieważ naruszenie struktur kostnych przed uzyskaniem zrostu może się wiązać z powstaniem stawu rzekomego. Tak jak kolega wyżej wspomniał - fizjoterapię można już zacząć, ale ruch i aktywizację nogi jedynie w stawach nie zajętych. Bardzo dobrze że zaczęła Pani magnetoterapię, powinna pomóc w uzyskaniu szybszego zrostu. Pozdrawiam
Dzień dobry. Należy jak najszybciej usprawniać kontuzjowaną nogę ponieważ długotrwały bezruch może generować dodatkowe problemy i wydłużać czas powrotu do pełnej sprawności. Ćwiczenia powinny być jednak dobierane odpowiednio do Pana stanu zdrowia. Obciążanie nogi i bardziej skomplikowane ćwiczenia należy wprowadzać dopiero po osiągnięciu pełnego zrostu kostnego widocznego w badaniu RTG. Pozdrawiam.
Jak wspomnieli już przedmówcy, nogę (tyczy się to w zasadzie każdego złamania czy urazu) należy aktywizować w zasadzie zaraz po urazie ale nie oznacza to obciążania, a zbyt szybkie obciążanie (po złamaniu), wiąże się z ryzykiem powstania stawu rzekomego. Brak ruchu przez długi czas będzie skutkował osłabieniem mięśni (możliwa jest także i często tak bywa - utraty masy mięśniowej). Żeby uniknąć powikłań i przedłużającego się powrotu do pełnej sprawności, dobrze jest zacząć od ćwiczeń izometrycznych a następnie wdrażać bardziej złożone ćwiczenia dobrane indywidualnie pod okiem specjalisty. Jeżeli jest Pani aktywna sportowo nie oznacza to całkowitego wykluczenia z aktywności, sugeruję skupić się na pozostałych obszarach ciała takich jak np.: praca ze stabilizacją centralną, zakresami ruchu czy siłą górnej połowy ciała.
W trakcie leczenia z zastosowaniem gipsu czy innego trwałego unieruchomienia można i powinno się opracować stawy, które zajmują się wyżej urazu. Do zmniejszenia opuchlizny dobry jest masaż limfatyczny, elewacja kończyny, kineziotaping wspomagający odpływ limfy.
Najlepiej umówić się na wizytę u specjalisty. Powodzenia!
Dzień dobry,
Proponuję skonsultować się z lekarzem prowadzącym (ortopedą) odnośnie rozpoczęcia aktywności. Zrost kostny jest indywidualną sprawą.
To co będzie bezpieczne to napewno ruch pozostałymi częściami ciała, oraz lekkie ćwiczenia izometryczne.

Z poważaniem

Wojciech Szreder - CM REHAB