dyskopatia i stenoza nie daje spać

21 odpowiedzi
Dzień dobry!
Od 10 lat dokuczają mi różne bóle w związku z chorobą przeciążeniową kręgosłupa w odc. lędźwiowym. Stwierdzono u mnie dyskopatię L5/S1 , stenozę kanału kręgowego oraz zmiany zwyrodnieniowe - ogólnie mówiąc (bez operacji). Od kilku lat mam problem przy spaniu - po półgodzinnym leżeniu, w obojętnie jakiej pozycji, zaczyna się ból tępy, palący w okolicy lędźwi, promieniujący do biodra i nogi. W związku z tym nie potrafię dobrze się wyspać. Czasem potrafi obudzić w nocy. Po wstaniu i przejściu ból ustępuje. Proszę o poradę, czy jest jakieś rozwiązanie "ćwiczeniowe" tego problemu. Liczę na Państwa wiedzę, doświadczenie oraz życzliwość. Joanna
Witam. Trzeba dokładnie sprawdzić stan mięśni mogących odpowiadać za duże napięcie w obrębie kreg L. Biodrowo lędźwiowe czworoglowe ud itd. One podrażnione mogą ustawiać kręg w pozycji która będzie jeszcze stenoze potęgować. Do tego nauka stabilizacji kręg L. Wszystko powinien wyjaśnić Pani terapeuta. pozdrawiam.

Dzień dobry Pani.
Jak najbardziej istnieje taki rozwiązanie jednak bez wizyty u fizjoterapeuty się nie obędzie. Przez internet niestety nie da się dobrać odpowiedniego ruchu. Ja akurat pracuję metodą McKenziego, która bardzo dobrze działa w tego typu dolegliwościach lecząc je ruchem własnym pacjenta. Potrzebna jest wizyta diagnostyczna by dokładnie określić co się dzieje i dobrać odpowiedni kierunek i siłę ruchu. Polecam jeżeli wybierze Pani tą metodę udać się do terapeuty certyfikowanego lub dyplomowanego, będzie Pani miała wtedy pewność wysokich kwalifikacji terapeuty.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w walce z bólem.
Dzień dobry.
U Pani warto ocenić również struktury jamy brzusznej. Problemy z wyprostem mogą być też powiązane z nerką oraz jej strukturami powięziowymi. Dobranie odpowiednich ćwiczeń najprawdopodobniej Pani pomoże jednak tylko na chwile..
Polecam iść w kierunku szczegółowej diagnostyki.
P.Joanno niezbędna jest w tym celu dalsza diagnostyka fizjoterapeutyczna,która oceni Pani sprawność funkcjonalną .Zalecana jest także w takiej sytuacji sukcesywna współpraca ze specjalistycznym fizjoterapeutą,który najpierw wyprowadzi z przewlekłego bólu a później "ćwiczeniowo " podejdzie do problemu..Zachęcam do podjęcia jak najszybszych działań w tym kierunku,ponieważ upływ czasu nie działa tu korzystnie.Im dłużej taki degeneracyjny stan trwa -tym uszkodzenia są trwalsze i rozleglejsze :(.Pozdrawiam .J. Zawodniak
Droga pani rozwiązań jest bardzo dużo. Począwszy od ukierunkowanej terapii po szereg różnego rodzaju ćwiczeń, które również będą ukierunkowane na dane zmiany napięciowe jakie pani ma. Nie ma uniwersalnego ćwiczenia. Trzeba znormalizowac napięcia poprzez terapię, a ćwiczenia będą miały za zadanie jak najdłuższe utrzymanie pozytywnego efektu.
Witam. Istnieje rozwiązanie "ćwiczeniowe", zarówno w przypadku dyskopatii, jak i stenozy.
Witam
Mając tak długo problem z bólem trzeba jednak zdać się na wizytę u specjalisty. Dobry fachowiec będzie w stanie zdiagnozować pochodzenie dolegliwości i wdrożyć terapię. Mechanizm powstawania bólu podczas pozycji statycznych ma swoje podłoże najczęściej napięciowe (nie wykluczając innych zmian), tutaj wykwalifikowany fizjoterapeuta powinien sobie poradzić.
pozdrawiam
Witam Pani Joanno,
z opisu wynikałoby, iż jest to ból pochodzenia dyskopatycznego jednak proszę pamiętać, że jest to tylko porada na odległość i nie zastąpi wizyty w "realu". Stąd też moja ostrożność przy stawianiu tez, że ból ten jest pochodzenia dyskopatycznego jednak najczęściej tak właśnie pacjenci go opisują. Jeśli tak jest to problem może być na poziomie odżywiania krążka międzykręgowego, które odżywia się na zasadzie dyfuzji, osmozy co oznacza, że kluczową rolę dla niego mają zmiany ciśnień w jego środowisku. Aby te zmiany ciśnień mogły następować musi zachodzić ruch - pacjent musi się ruszać np. spacery. Jednak z Pani opisu wynika, że mamy tutaj kilka elementów (myślę o stenozie) dlatego też polecał bym na pewno:
• udać się do specjalisty, który pokaże Pani co może Pani w zaistniałem sytuacji zrobić a co nie koniecznie będzie Pani służyło
• doraźnie pozycję krzesełkową - w leżeniu na plecach nogi zgięte w stawach kolanowych i biodrowych - pod nogi podkładamy np. krzesło, poduszki
• ruch - w pozycji leżenia na plecach proszę zgiąć nogi tak aby swobodnie całe stopy opierały się o podłoże. Następnie proszę wykonywać ruchy nóg na boki (kolana wędrują raz do jednego boku raz do drugiego, przy tym dbamy aby ruch ten był stosunkowo, krótki)
Jest wiele możliwości ćwiczeń, które pomogą w odżywianiu krążka międzykręgowego lecz nic nie zastąpi wizyty u specjalisty.
Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Pani Joanna na pewno jest rozwiązanie zachowawcze w postaci fizjoterapii. Niestety problem jest złożony. To co mogę przede wszystkim poradzić to udanie się do terapeuty manualnego, który Panią zbada i na podstawie badania określi cele terapii oraz dobierze odpowiednie procedury oraz ćwiczenia. Bez diagnostyki jest wielce nierozsądnym oraz nieprofesjonalnym sugerowanie jakichkolwiek ćwiczeń. Pozdrawiam
Witam Panią. Myślę, że powinna się Pani skontaktować z dobrym fizjoterapeutą.
Pozdrawiam
Pani Asiu,
zmiany zwyrodnieniowe/dyskopatia dotyczą każdego i są to "normalne" problemy nasilające się z wiekiem. Oczywiście jest cała masa metod, które spowalniają ich rozwój, ale to temat na kilka wykładów.
Jeśli chodzi o stenozę kanału kręgowego to jest to problem dość poważny, wymagający kompleksowej rehabilitacji.
Jednak w Pani przypadku dość mocno zastanowiłbym się czy oby na pewno on Pani dotyczy ! Czemu?
Typowy wywiad Pacjenta ze stenozą kanału kręgowego to:
- ból nasila się podczas długotrwałego stania i w czasie marszu. Dolegliwości ustępują po zgięciu tułowia do przodu, w czasie leżenia na plecach ze zgiętymi nogami.
U Pani jest nieco inaczej, więc sugerowałbym wrócić do DIAGNOSTYKI. Proszę pamiętać, że badania badaniami ale odczucia Pacjenta, wywiad, anatomia człowieka itd nie kłamią !

Pozostaję do dyspozycji i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, w Pani przypadku ciężko o opinię bez odpowiedniego badania, ale sugerowałbym rozluźnienie mięśni i tkanek dookoła przy pomocy masażu tkanek głębokich lub terapii powięziowej. Takie leczenie powinno dosyć szybko przynieść efekt. pozdrawiam
Witam Pani Joanno jeśli chodzi o ćwiczenia jak najbardziej pomogą Pani poprzez usprawnienie krążenia ale będzie to efekt niestety tylko na okres w którym będzie wykonywana czynność fizyczna w sensie treningów czyli w trakcie i też po ale kiedy odpuści Pani ćwiczenia problem powróci. Ja natomiast szukałbym problemu w jamie brzusznej czy nie ma jakiś problemów związanych ze sprawami kobiecymi przede wszystkim zbadałbym kręgosłup lędźwiowy oraz miednice aby problem rozwiązać tym bardziej bóle nocne są niezbyt dobrym objawem ponieważ świadczą o stanie zapalnym w danym rejonie który nas obecnie boli. Zalecałbym też zrobienie rezonansu żeby dowiedzieć się co może być potencjalną przyczyną Pani dolegliwości. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Dzień dobry Pani Joanno. Charakter bólu, który Pani opisuje - wskazuje na ból pochodzenia neuralnego. Prawdopodobnie, gdy się Pani położy - po ok. pół godziny - Pani mięśnie o charakterze głównie fazowym, które kompensacyjnie zapewniają Pani stabilizację kręgosłupa w pozycjach wysokich/w ruchu - redukują z takim opóźnieniem swoją aktywność - i wtedy nie ma już mechanizmów zabezpieczających niestabilności w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa - i pojawia się ból z promieniowaniem. Najlepszym co można Pani poradzić moim zdaniem, byłoby znaleźć w okolicy fizjoterapeutę, który przekaże Pani jak aktywować cylinder głębokich, tonicznych mięśni w rejonie kompleksu lędźwiowo-miednicznego. Kiedy poświęci Pani trochę czasu i systematycznej pracy - sytuacja ma szansę ulec polepszeniu, a Pani jakość wypoczynku i snu - znacznie się poprawić.
*A teraz wskazówka z dawniejszych czasów, którą można wypróbować, jakby nie udało się nic innego, lub w czasie poszukiwania terapeuty, który zajmie się tematem porządnie.
Nie jest to najlepsze co można zaproponować - ale ważne, żeby jakoś mogła się Pani odciążyć. Można wziąć stare rajstopy i włożyć do nich zrolowany niepotrzebny ręcznik. Powinno to wyglądać w taki sposób, że:
1. znajdujemy ręcznik, którego wymiar dłuższy będzie odpowiadał mniej więcej długości od kolca biodrowego przedniego górnego po jednej stronie/ poprzez plecy/ aż po kolec biodrowy przedni górny po drugiej stronie,
2. najlepiej, żeby grubość ręcznika po zrolowaniu wypełniała Pani wcięcie talii, gdy się Pani na nim położy,
3. następnie jeden koniec zrolowanego ręcznika wkładamy w jedną "nogawkę" rajstop, drugi koniec - w drugą,
4. następnie należy opasać się tym "wynalazkiem" w taki sposób, żeby ręcznik przebiegał od jednego kolca biodrowego, poprzez plecy (w pasie) - do drugiego kolca,
5. końcówki "nogawek" rajstop wiążemy z przodu, tak aby cała konstrukcja się nam nie zsuwała.
6. z tym kładziemy się do łóżka - i obserwujemy czy cokolwiek poprawiło to sytuację.
Cel takiego działania to próba biernego podpierania odcinka lędźwiowego kręgosłupa w trakcie leżenia. Tak skonstruowany pas - ma za zadanie podpierać kręgosłup lędźwiowy zarówno w leżeniu na plecach, jak i na bokach. Liczymy na efekt pośredniej, biernej stabilizacji i zmniejszenie drażnienia struktur neuralnych.
Proszę uważać, żeby ręcznik nie był po zrolowaniu za gruby - żeby było Pani wygodnie leżąc.
Powodzenia w poszukiwaniu fizjoterapeuty.
Pozdrawiam!
Dzień dobry. Najpierw należy Panią przebadać manualnie, zobaczyć jak ten kręgosłup wygląda na rezonansie i przejść do terapii manualnej. Wraz ze zmniejszaniem się bólu stopniowo wdrążać samodzielne ćwiczenia poprawiające funkcjonowanie i stabilizację kręgosłupa. Proponuję udać się do dobrego fizjoterapeuty, który usprawni Pani kręgosłup, oraz nauczy odpowiednich ćwiczeń. Pozdrawiam.
Proszę spróbować leżeć w pozycji na plecach z ugiętymi nogami. Jeżeli to nie pomaga można spróbować położyć się w pozycji perschla czyli leżąc na plecach należy podłożyć poduszkę pod podudzia , aby uda były pod kątem prostym do tułowia a podudzia pod kątem prostym do ud. Ważne jest znalezienie pozycji najmniej bolesnej aby nie drażnić niepotrzebnie korzeni nerwowych. Na takie problemy pomagają mobilizacje czynne kręgosłupa. Można je wykonywać na siedząco lub w pozycji na czworakach.
Witam, problem o którym Pani pisze jest złożony i nie powstał wczoraj. Składają się na niego liczne czynniki. Ciężko jednoznacznie określić który z nich jest bezpośrednim powodem występowania bólu nawet po krótkotrwałym leżeniu. Oprócz dyskopatii, dość istotna jest stenoza. W tym punkcie ważna będzie zapewne zmiana stylu życia, wdrożenie aktywności ruchowej ukierunkowanej na zwiększenie przestrzeni międzykręgowych w celu odciążenia kręgosłupa L oraz zabiegi i terapie zwiększające ukrwienie objętych chorobowo rejonów ciała. Kolejne na co zwróciłabym uwagę to (może się wydawać banalne) materac na jakim Pani sypia - zbyt miękkie i "wyrobione" poprzez użytkowanie, nie są najlepszym wyjściem w tej sytuacji. Po więcej informacji zapraszam do gabinetu lub proszę dzwonić.
Dzień dobry. Trudne jest zaproponowanie skutecznego ćwiczenia bez badania. Pokuszę się jednak i zaproponuje ćwiczenie mobilizacji powięzi piersiowo-lędźwiowej w pozycji siedzącej. Ćwiczenie warto wykonywać regularnie. Jednak konieczny jest instruktarz osteopaty lub fizjoterapeuty, który zna wspomniane ćwiczenie. Zatem warto skorzystać ze stałej współpracy i się kontrolować lub zdiagnozować. Powodzenia
Natura bólu kręgosłupa zwykle jest zawiła i opiera się nie tylko na mechanizmach czysto strukturalnych (związanych z patologią np. w obrębie dysków międzykręgowych czy stawów międzykręgowych), ale równieź na mechanizmach neurofizjologicznych, na które jesteśmy w stanie wpływać m.in. poprzez odpowiednio prowadzoną aktywność fizyczną. Szereg badań dowodzi, że ruch jest najskuteczniejszym, nieinwazyjnym "środkiem leczniczym" w przewlekłych bólach kręgosłupa, dlatego polecam wizytę u specjalisty w Pani miejscu zamieszkania i życzę wytrwałości w terapii :). Pozdrawiam.
Dzień dobry,
Proszę udać się z wynikami diagnostyki obrazowej do ortopedy. On powinien przeprowadzić dokładne badania w celu ustalenia przyczyny takich zaburzeń. Dopiero później mając wykonaną pełną diagnostykę można wprowadzać rehabilitacje. Poza tym zbyt szybkie wprowadzenie ćwiczeń bądź wykonywanie ich w zły sposób mogą pogłębić problem zamiast go rozwiązać. Dlatego też proponuję nie wykonywać ćwiczeń na własną rękę i zgłosić się z tym do specjalistów.
Pozdrawiam
Pani Joanno przyczyn może być wiele i równie wiele rozwiązań. Aby Pani pomóc należy ustalić źródło problemu. Do tego wymagane są badania. Myślę, że może udać się Pani do fizjoterapeuty, który przeprowadzi diagnostykę i określi przyczynę problemu i podejmie niezbędne działania terapeutyczne lub skieruje Panią do dalszej diagnostyki.