Dyskopatia C3-C7

62 odpowiedzi
Dzień dobry,
Mam 37 lat, 1.79 cm i wazę 57 kg. Mam ból w dolnej partii glowy i robi mi się często niedobrze. Podczas skrętów skrzypi mi w szyji. Chcialam poprosić o interpretację wyniku przeswietlenia kręgoslupa szyjnego. Opis: Lordoza wyprostowana z częsciowym odwróceniem. Trzony szyjne zwyklej wysokosci, częsc z osteofitami krawędzi. Dyskopatie C3-C7. Otwory m/k bez cech deformacji. Mam wizytę w styczniu u lekarza, który ma mnie skierować na rehabilitację. Czy powinnam się udać równiez do neurologa? Jakich pozycji powinnam unikać? Zapisalam się na basen i plywam na plecach i stylem klasycznym, czy są one odpowiednie dla mnie? czy mam szansę za pomocą cwiczeń na pozbycie się bólu? Dwa lata temu zdiagnozowana zostala u mnie dyskopatia L5/S1. Przeszlam rehabilitację, cwiczę regularnie i ból nie powrócil.
Wyprostowana lordoza z częściowym jej odwróceniem jest zaburzeniem w
obrębie niewłaściwej biomechaniki układu ruchu w odcinku szyjnym, innymi
słowy niewłaściwe ustawienie kręgosłupa szyjnego, które może wpływać na
występowanie dyskopatii, co właściwie w Pani przypadku już się dzieje od
poziomu C3 do C7. Dyskopatia inaczej choroba dyskowa, patologia dysku to
obszerne określenie uszkodzenia w obrębie dysków kręgosłupa. Styl na
plecach będzie źle wpływał na zniesioną lordozę szyjną. To jaki styl jest
dla Pani odpowiedni zależy od całej biomechaniki ruchu np: czy jest
zniesiona/pogłębiona kifoza, lub lordoza L/S, skolioza?. Najwłaściwszym
będzie udanie się do gabinetu rehabilitacji, który specjalizuje się w
leczeniu bólów kręgosłupa i dobranie odpowiedniej terapii, w tym również
ćwiczeń. W mojej placówce leczymy kompleksowo tego typu dolegliwości.
Można udać się do neurologa lub lekarza ogólnego, który po dobraniu leków
oddziaływających tylko na objawy, a nie na przyczynę dolegliwości,
prawdopodobnie i tak skieruje Panią na rehabilitacje.

Witam, dziękuję za wiadomość. Rozumiem opis badania oraz podane przez Panią dolegliwości z dorzecza kręgosłupa odc szyjnego. Jest niemożliwym udzielić odpowiedzi na wszystkie Pani pytania, nie przeprowadzając wywiadu, nie badając Pani w gabinecie, nie stwierdzając stanu faktycznego. Serdecznie zapraszam na bezpłatną konsultację do nas do Sopotu, postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości. Pozdrawiam, Aleksandra Zachryczek
Witam. Jeśli chodzi o mdłości to mogą być spowodowane napięciami mięśniowo-powieziowymi w obrębie C0-C2. Ze zdjęcia rentgenowskiego nie jesteśmy w stanie ocenić czy dyskopatia występuje. Zmniejszenie lordozy powoduje zmniejszenie elastyczności kręgosłupa i zwiększa przeciążenie na tkankach miękkich. Myślę że na tym etapie powinna Pani wykonać rezonans odc. Szyjnego aby mieć pewność co dzieje się w środku. Basen jak najbardziej jeśli czuje się Pani po nim dobrze. Style ok. Przede wszystkim trzeba unormować napięcia w obrębie szyji i głowy i wtedy dodać odpowiednie ćwiczenia. Pozdrawiam
Dzień Dobry. Niestety ale nie interpretuje się wyników RTG nie porównując ich z badaniem pacjenta. W badaniu RTG uwidocznione są przede wszystkim elementy o strukturze kostnej, zatem nic nie wiadomo o tkankach miękkich oraz o innych czynnikach działających negatywnie na Pani kręgosłup szyjny.
Kolejną kwestią są ćwiczenia, którymi niestety nie leczy się danego schorzenia. Są one jedynie w celu ustabilizowania osiągniętego efektu terapii, tak aby ból nie powrócił zbyt szybko.
Jeżeli czuje się Pani dobrze po wizycie na basenie, to proszę chodzić na basen, ale jeżeli jest odwrotnie to proszę odpuścić basen.
Oczywiście, jeżeli Pani chce to proszę udać się do neurologa, ale niezależnie od wizyty u lekarza neurologa to polecam udać się do dobrego lekarza terapeuty, który poprowadzi terapię manualną.
pozdrawiam
Dobry wieczór,
jeśli chodzi o dyskopatie nie widzę żadnej wzmianki na temat kolizji dyskopatii z układem nerwowym. Skoro nie ma objawów od strony tego układu neurolog nie pomoże za wiele. Podejrzewam że rejony karku są napięte i obolałe a to z kolei wywołuje mdłości.
Moim zdaniem najbardziej problematyczne jest lordoza częściowo odwrócona. Przede wszystkim należało by unikać nadmiernych wyprostów głowy. a co do terapii i ćwiczeń trudno wypowiadać mi się " w ciemno" bez spotkania.
Pozdrawiam Marcin
Witam serdecznie,
Od razu zaznaczę, że zwykle jest tak, że leczy się objawy a nie badania obrazowe. Badania są pomocne w interpretacji schorzenia natomiast mając nawet taki obraz RTG jak opisany można nie odczuwać żadnych dolegliwości.
Jak sama Pani pisze można tak dobrać ćwiczenia aby nie odczuwać bólu. Jednak do ich prawidłowego doboru niezbędne jest badanie fizjoterapeutyczne. To samo dotyczy ruchów zakazanych. Generalnie unika się ruchów pogłębiających dolegliwości i ćwiczy się w pozycjach bezpiecznych jednak dobranych indywidualnie.
Pozdrawiam
Witam. Będąc fizjoterapeutą interpretacja RTG jest poza moja kompetencją,RTG wskazue tylko na zmiany tkanki kostnej ,w/w obawy moga pochodzić z tkanki miękkiej .Dla oceny i postawienia diagnozy ważny jest wywiad co do konkretów objawów oraz testy ruchowe i palpacyjne które stanowią podstawę hipotetycznej diagnozy ,oraz wskazań do róznych aktywności czy ćwiczeń ruchowych i ich skuteczności( w ramach wizyty u fizjoterapeuty). Pozdrawiam.
Żeby odpowiedzialnie interpretować wynik prześwietlenia, musi być on uzupełniony o badanie funkcjonalne. Moim zdaniem wynik jest normalny i bardzo dobrze rokuje. Pływanie żabką może być czasem przeciwwskazane w problemach szyjnych, ale jeśli nie zaostrza objawów, to nie rezygnowałbym z niego.
Witam. Objawy bólu głowy i nudności mogą być wynikiem zniesienia lordozy szyjnej oraz zaburzeń przepływów w tętnicach kręgowych. Prawdopodobnie powinna Pani unikać ruchów wyprostu głowy i szyi. Fizjoterapia jak najbardziej wskazana.
Powinna Pani udać się na wizytę do fizjoterapeuty - terapeuty manualnego. Najpierw trzeba przywrócić możliwie najlepszą biomechanikę w kręgosłupie i dopiero potem wprowadzać ćwiczenia (stabilizacyjne, poprawiające koordynację nerwowo-mięśniową). Kyfotyczne ustawienie kręgów w dolnym odcinku szyjnym może być odpowiedzialne za opisane objawy.
Dzień dobry,
a więc zacznijmy od tego że badanie obrazowe i jego opis to jedno, ale należy pamiętać że objawy kliniczne nie zawsze są jego pełnym odwzorowaniem. Najbardziej niepokojącym objawem są częste nudności. Należałoby się zastanowić kiedy pojawiają się nudności, czy są zależne od pozycji tudzież ruchu głowy, jak długo trwają i czy jest pozycja/ruch który od razu znosi te dolegliwości. Jeżeli chodzi o konsultację neurologiczną to należy się zastanowić czy są oprócz nudności jakieś dodatkowe objawy tj. drętwienia rąk/palców, zaburzenia czucia/przeczulice w obrębie ramion/szyi/kończyn górnych, osłabienie mięśni w obrębie ramion/szyi/kończyn górnych, mrowienia, zawroty głowy, zaburzenia wzroku/słuchu itp.
Odnośnie pozycji - powinno się unikać pozycji i ruchów które jednoznacznie i natychmiastowo, jak i z czasem, nasilają objawy tudzież wywołują ból lub któryś z ww. objawów.
Jeżeli chodzi o pływanie to styl klasyczny może powodować przeciążenia odcinka szyjnego (sugerując się opisem), natomiast jeżeli pływanie na grzbiecie nie powoduje dolegliwości bólowych to wydaję się być ono najodpowiedniejszym stylem.
Wydaję mi się że odpowiedni dobór ćwiczeń, poprzedzony badaniem fizjoterapeutycznym oraz ewentualną pracą manualną nad układem mięśniowo-szkieletowym, powinien pomóc w pozbyciu się bólu, jednak konieczna by była konsultacja żeby jednoznacznie (i nie na podstawie opisu RTG bo najważniejsze jest dokładne badanie kliniczne) odpowiedzieć na to w jakim stopniu i w jakim czasie jesteśmy w stanie pozbyć się dolegliwości i poprawić komfort funkcjonowania.
Pozdrawiam
Witam,
jak najbardziej rehabilitacja i regularne ćwiczenia powinny pomóc w bólu. Do tego nauka prawidłowych zachowań, tj pozycja przy pracy, komputerze, telewizji itp. Oprócz tego oczywiście zalecałabym konsultacje z neurologiem, ale też angiologiem. Objaw mdłości, który Pani podała może być również związany z tętnicami szyjnymi.
Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do formy
Witam
Co do szyii: Typowy obraz zwyrodnienia odcnika szyjnego. Co do wizyty u neurologa - warto by na konsultacje. Co do pozycji trzymania ciała, stylu pływania ciężko stwierdzić - najlepiej było by również się umówić do fizjoterapeuty na diagnostykę funkcjonalną w celu sprawdzenia nie tylko szyji ale odcinka piersiowego, lędźwiowego czy są przykurcze czy nie itp. on pomorze w doborze odpowiednich ćwiczeń.
Pozdrawiam
Jeśli chodzi o zdjęcie RTG bardzo ważne jest w jakiej pozycji było przeprowadzone jeśli w leżącej to lordoza może być zniesiona od samego ułożenia. Na podstawie zdjęcia RTG nie można zdiagnozować dyskopatii ponieważ są widoczne tylko tkanki twarde. Jeśli chodzi o fizjoterapie to w pierwszej kolejności należy od niej zacząć. Jeśli po pływaniu bóle się nie nasilają jak najbardziej proszę pływać. Najlepiej unikać pozycji, które są bolesne.
Witam, wizyta u neurologa nie jest konieczna, wystarczająca byłaby wizyta u fizjoterapeuty, który funkcjonalnie zbada stan Pani szyi. Nie zalecałabym w obecnym stanie pływania, jedynie ćwiczenia rehabilitacyjne. Rehabilitacja składająca się zarówno z terapii manulanej jak i ćwiczeń powinna skutecznie zniwelować dolegliwości bólowe. Pozdrawiam serdecznie
Do neurologa jak najbardziej lub/i do osteopaty. Unikać wysuwania głowy w przód (np. jak robią nieraz odruchowo osoby ze słabym wzrokiem próbując coś dojrzeć bez okularów) oraz pochylania głowy w przód. Pływanie jest ok, jeśli nie ma po nim zwiększenia dolegliwości. Ćwiczenia plus terapia manualna powinny przynieść poprawę, czego serdecznie życzę, pozdrawiam.
Jonasz Ryl
Witam,
Proponowałbym zrobic MRI dla dokładnego sprawdzenia odcinka szyjnego. Pod znakiem zapytania wciąż jest ból głowy i podrażnienie nerwu blednego, który powoduje niemile wrażenia. Neurolog powinien orzec czy nie trzeba zrobic TK głowy dla wykluczenie patologii z czaszki. Bol głowy moze równie dobrze pochodzić od odcinka szyjnego ale bez badania manualnego i wywiadu nie można nic więcej powiedzieć. Pani opis pokazuje duzo zmian w odc. C3-7 co daje do myślenia skąd tyle zmian u tak młodej osoby. Dodatkowo zniesienie lordozy typowe np. dla urazu o którym Pani nic nie mówi moze rowniez byc pewną anomalią rozwojową. Szyja dzieki lordozie niweluje wstrząsy przenoszone na głowę także juz bez dodatkowych info widać, ze ma Pani prawo czuć rożne dolegliwości.
Prosze poszukać osteopaty
Pozdr
K.
Dzień dobry, wizyta u neurologa na pewno nie zaszkodzi szczególnie jeśli pojawiają się objawy takie jak nudności czy zawroty głowy.Jesli chodzi o pływanie na basenie to wszystko uzależnione jest od Pani techniki pływackiej i od rozległości dyskopatii oraz rzeczywistego stanu klinicznego. Każdą aktywność szczególnie nową aktywność fizyczną radziłbym skonsultować z lekarzem który Panią prowadzi. Zdjęcie RTG to tylko badanie obrazowe i nie zawsze w pełni odzwierciedla faktyczny stan pacjenta. Wiecej informacji mógłbym udzielić Pani po zebraniu wywiadu i badaniu funkcjonalnym w gabinecie. Serdecznie zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam
Dzien dobry, Jeżeli chodzi określenie lordoza wyprostowa (autor opisu miał tutaj najprawdopodobniej na myśli wypłycona - tak podejrzewam nie widząc zdjęcia, jeżeli chodzi o częściowe odwrócenie - również domyślam się, że chodzi o skifotyzowanie kręgosłupa) Dyskopatkie C3-C7 - w celu ich diagnostyki należy koniecznie zrobić rezonans, ponieważ djęcie rtg nie pokazuje struktur miękkich m.in. krążków międzykręgowych - potocznie nazywanych dysków. Czy ma Pani jakieś inne dolegliwości poza bólami karku ?
Niestety nie jestem w stanie pani pomóc nie badając. Przebieg terapii zawsze zależy od wyniku badania funkcjonalnego i objawów jakie występują, a nie od badań obrazowych. Dlatego proszę się zgłosić do fizjoterapeuty a on podejmie decyzję co do sposobu terapii.
Odprostowanie lordozy świadczy o silnym napięciu taśmy głębokiej, dyskopatie i osteofity są objawem przeciążenia, które może wynikać z nadmiaru napięcia. Pływanie stylem klasycznym może wpływać na zaostrzenie dolegliwości. Utrzymywanie prawidłowej wyprostowanej pozycji głowy jest kluczowe, należy unikać przedłużonej protrakcji, zgięcia i przeprostu. Stan wymaga prawdopodobnie pracy manualnej na tkankach miękkich wokół szyi oraz odpowiednich ćwiczeń np. z zestawu stabilizacji spiralnej. Pozdrawiam
Witam, ma Pani zmiany o charakterze zwyrodnieniowym w odcinku szyjnym. Ból głowy może wynikać z zaburzeń w ukrwieniu oraz nadmiernemu napięciu mięśni podpotylicznych. Korzystna dla Pani była by wizyta u fizjoterapeuty, który będzie mógł wykonać odpowiednie testy i przeprowadzić bardziej precyzyjny wywiad . Być może lekarz zaleci tzw. IPZP czyli indywidualną pracę z pacjentem. Wtedy terapeuta będzie mógł poświęcić Pani w ramach funduszu 30 minut 10 razy. Jeśli jego postępowanie będzie słuszne jest szansa, że Pani problem ustąpi. Ćwiczenia w Pani przypadku są jak najbardziej potrzebne. Ale aby je prawidłowo wykonać potrzeby jest instruktaż. Pływanie na plecach jak najbardziej, stylem klasycznym tez o ile dolegliwości bólowe nie nasilają się.
Życzę zdrowia.

Pozdrawiam,
Rosita Pająk
Witam serdecznie, bóle w dolnej partii głowy plus mdłości mogą świadczyć o nadmiernym napięciu mięśni podpotylicznych. Spłaszczenie naturalnej krzywizny w odc szyjnym tym bardziej predysponuje do ich nadmiernej aktywności. A opisane przez Panią zmiany kostne nie wskazują na poważne patologie w tym odcinku.
Radzę udać się do fizjoterapeuty, który rozluźni napięte mięśnie i pokaże techniki samodzielnej relaksacji. Ewentualnie popracuje nad ruchomością odc szyjnego. Pozdrawiam
Witam, ciężko mi się odnieść do tego opisu, ponieważ nie zawsze jest tak, że to co wyjdzie nam w badaniu obrazowym odpowiada objawom klinicznym pacjenta. Objawy, o których Pani wspomniała raczej nie wynikają z dyskopatii, raczej problem dotyczy problemów z górnym odc. szyjnym (ale to tylko hipoteza). Jeśli chodzi o wizytę u neurologa to raczej jest ona zbędna, natomiast proponowałbym wizytę u fizjoterapeuty, który szczegółowo przebada kręgosłup szyjny i zaproponuje odpowiednią terapię. Ciężko mi mówić o pozycjach albo ruchach, które są przeciwwskazane, więcej na pewno mógłbym powiedzieć po konsultacji. Pozdrawiam.
Zawze jest szansa na dobre funkcjonowanie przy leczeniu zachowawczym - i tego najpierw powinna Pani spróbować. Opis niewiele mówi. Rtg często jest nieprecyzyjne. Problem jest złożony - zapraszam na badanie i konsultacje do gabinetu
Proszę się udać do dobrego terapeuty manualnego. Nie leczy się zdjęcia rtg, tylko człowieka, więc badanie Pani jest podstawowe, a zdjęcie tylko pomocnicze. Bez badania nie można nic powiedzieć. Najczęściej, w podobnych przypadkach, można pozbyć się bólu przy pomocy terapii manualnej, ale jak powiedziałam, decydujące jest badanie.
Witam.
Jak najbardziej w Pani przypadku wizyta u fizjoterapeuty będzie wskazana. Myślę, że po dokładnej diagnostyce i dobraniu odpowiednich metod terapeutycznych będzie można Pani pomóc lub pokierować na konsultację neurologiczną lub jeśli zaistnieje taka potrzeba do innego specjalisty. Z opisu zdjęcia można wywnioskować, że są to długotrwałe przeciążenia, i trzeba będzie prawdopodobnie pracować nie tylko na samym odcinku szyjnym kręgosłupa ale nad całą postawą. Jeżeli chodzi o to jakich pozycji powinna Pani unikać i jak nie dopuścić do dalszego przeciążania kręgosłupa to temat na długą rozmowę. Jeżeli pływanie nie nasila dolegliwości i czuję się Pani lepiej to jak najbardziej można. Należy jednak pamiętać, że dokładne określenie zadań (ćwiczeń) i innych aktywności sportowych bez wizyty u terapeuty nie jest możliwe.
Pozdrawiam
Witam, należy przedewszystkim przyjsc na wizyte. Dzięki pracy manualnej z odc szyjnym i doslownie dwoma cwiczeniami w pani przypadku ból powinien minąć.
dzień dobry z opisu wynika, że ma Pani problem kręgosłupem szyjnym polegający na jego znacznym zwyrodnieniu. ból głowy może oczywiście pochodzić od kręgosłupa, ale spowodowany także często jest zaburzeniami z układu mięsniowo-powięziowego. U Pani przypadku myśle że rehabilitacja będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli ona nie przyniesie efektów wtedy możliwa jest konsultacja lekarska. Zapraszam na zabiegi do gabinetu, a teraz jeszcze mając na uwadze Pani problemy z kręgosłupem jak najbardziej zalecam pływanie ale raczej "żabka" odpada może nam pogorszyć stan.
Witam, uważam że powinna się pani skonsultować z dobrym neurologiem i fizjoterapeutą, bardzo potrzebne będzie badanie fizykalne (fizjoterapeuta bądź lekarz powinien panią zbadać i wykonać kilka niezbędnych testów) Opis badania często nie ma pokrycia w objawach dlatego nie jestem pani w stanie powiedzieć czy ma pani szanse na pozbycie się bólu czy jakich pozycji powinna pani unikać
Witam, na pierwszym etapie stawiania diagnozy należy połączyć wynik badania obrazowego z Pani dolegliwościami, a także ocenić funkcjonalny stan odcinka szyjnego kręgosłupa jak i całego organizmu. Wizyta u neurologa nie musi być konieczna jeśli nie ma objawów neurologicznych, które fizjoterapeuta przy badaniu powinien ocenić. Ćwiczenia natomiast są dalszą częścią postępowania, które powinien zlecić terapeuta w oparciu o powyższe etapy, a nie tylko opis badania obrazowego. Pozdrawiam serdecznie:)
Witam,
problemy o których Pani wspomina mogą wynikać zarówno z przeciążenia tkanek miękkich jak i zmian bezpośrednio w kręgosłupie. Opis nie jest wystarczający by Panią pokierować. Wizyta u ortopedy na początek wystarczy. Na pewno nie należy nadmiernie odchylać głowy w tył. Unikać też proszę gwałtownych ruchów w odcinku szyjnym. Co do zaleceń jeśli chodzi o basen i funkcjonowanie to nie ukrywam że musiałabym Panią zbadać oraz zobaczyć płytę z badaniami dodatkowymi. Konsultacje w obu klinikach w których pracuję są bezpłatne, także zapraszam do kontaktu:)
Serdecznie zapraszam na konsultację w gabinecie, bez badania przedmiotowego, palpacyjnego oraz osobistego wglądu w opisy badań obrazowych nie jestem w stanie wydać jednoznacznej opinii. Jest to nie zgodne z etyką zawodową.
Pozdrawiam serdecznie.
Magdalena Kopacz
Witam, Pani przypadek jest dość popularny. Jednak jeśli mam Pani dać profesjonalną indywidualną poradę muszę oprócz opisu rtg zobaczyć obraz ale przede wszystkim Pacjenta. Proszę zapisać się na konsultację. Pozdrawiam Grzegorz Zaborowski
Witam. Lekarz zaproponuje tylko leczenie farmakologiczne oraz rehabilitacje często nietrafioną. Pani dolegliwości mogą mieć podłoże naczyniowe. Zeby pozbyć sie dolegliwości w pierwszej kolejności musimy poprawić Pani postawę, ruchomość kręgosłupa, poprawić oddech aby ustalić przyczynę dolegliwości. Leki tylko wycisza objawy ale nie rozwiążą problemu. Decyzja należy do Pani. Zapraszam do gabinetu.
Witam. Gratuluję regularności w ćwiczeniach. Jest duża szansa, że w odcinku szyjnym dobra terapia manualna i indywidualnie dobrane ćwiczenia przyniosą podobne rezultaty. Z objawów można wnioskować, że to zmiany funkcjonalne, górny odcinek szyjny odpowiedzialny za unerwienie połączenia głowy i szyi na zdjęciach nie zaniepokoił radiologa. Mimo wszystko radzę nie czekać na wizytę styczniową, aby nie doszło do niekorzystnych kompensacji. Jeśli chodzi o wizytę u neurologa czy innego specjalisty nie potrafię pomóc przez internet bez uprzedniego badania. Basen jak najbardziej jeśli zwróci pani uwagę na maksymalnie rozluźnione mięśnie szyi i "wyciągnięcie" kręgosłupa, które jest zdecydowanie trudniejsze w stylu klasycznym niż dowolnym lub grzbietowym.
Pozdrawiam i życzę szybkiego ustąpienia problemów.
Należy skupić się na odzyskaniu prawidłowych krzywizn kręgosłupa, oraz przybierać pozycje które te krzywizny odtwarzają. Co do tego uczucia mdłości. myślę że należyałoby wykonać zdjęcie czynnościowe kręgosłupa szyjnego. Wizyta u neurologa nie jest konieczna doświadczony fizjoterapeuta powinien wykonać podstawowe testy które odpowiedzą na pytanie o pochodzenie dolegliwości i zastosuje ukierunkowanie leczenie. dopiero wtedy będzie można odpowiedzieć czy wizyta u neurologa jest konieczna. Pozdrawiam
Dzień dobry, Najlepszym rozwiązaniem jest terapia manualna. Ćwiczenia w tym przypadku powinny być tylko uzupełnieniem. Jeżeli lubi Pani pływać i umie dobrze pływać; nie ma przeciwwskazań. Proszę pamiętać, że każdy podejmowany wysiłek/ćwiczenie ma być przyjemne tzn nie ćwiczymy dla zdrowia tylko dlatego, że sprawia to nam przyjemność. Przytoczony opis rezonansu standardowy jak na wiek. Przydało by się więcej opisu dyskopatii (jak duża, czy, gdzie, co uciska...) bo to może zmienić interpretacje. Terapeuta do którego Pani trafi powinien mieć doświadczenie z pracą z odwrócona krzywizną C; bo to dość specyficzna praca Zapraszam Sławomir Piter
Dzień dobry. Nie widząc pacjenta nie jestem w stanie nic doradzić. Zapraszam zo umówienia się na konsultację do gabinetu fizjotetarpii. Pozdrawiam mgr Dominika Woźniak
Witam serdecznie. A czy ma Pani problemy żołądkowe? Watrobowe bądź jakieś inne problemy w jamie brzusznej? Tak tarczyca? Poziomy wapnia? Trzeba by to sprawdzić bo wyniki badań nie brzmią strasznie. Zapraszam chętnie skonsultuję
Moim zdaniem warto skonsultować się z neurologiem. Jak najbardziej odpowiednio dobrane ćwiczenia, pomogą w pozbyciu się bólu.
Dzień dobry,
Bóle głowy, problemy z rotacją, skrzypienie szyi mogą być spowodowane dyskopatią oraz dużą ilością naprężeń w tkankach w obrębie szyi oraz klatki piersiowej. Jest również możliwość ucisku dysków na oponę twardą, która może dawać dolegliwości bólowe głowy.
Przy Pani opisie ciężko mi stwierdzić przyczynę dolegliwości. Bardzo możliwe, że może się ona znajdować w jamie brzusznej. Dyskopatia kręgów szyjnych w większości przypadków jest spowodowana zablokowaniem, bądź ciągnięciem płuc, które przyczepiają się do odcinka C6-C7. Zarówno dyskopatia L5/S1 jest spowodowana problemami oraz nadmiernym napięciem tkanek w jamie brzusznej.
By poznać przyczynę powinien zostać przeprowadzony bardzo szczegółowy wywiad. Zapraszam do Centrum Ruchu i Terapii BODYWORK w Poznaniu na wizytę, gdzie podczas pierwszej wizyty postaramy się poznać przyczynę powyższych dolegliwości oraz jak najlepiej pomóc.
Przy Pani problemach oczywiście warto zasięgnąć dodatkowo opinii lekarza neurologa.
Opis zmian w obrębie kręgosłupa może dawać takie objawy które Pani przedstawiła, prosze nie wsłuchiwać się w objaw trzaskania bo wsłuchując się potęguje Pani te objawy .Proponuje zacząć jak najszybciej rehabilitację zabiegi p/bólowe i p/zapalne ,ćwiczenia czynno-bierne prowadzone przez fizjoterapeute ,pływanie jak najbardziej może Pani próbować inne style ale żeby nie bolała szyja,woda daje odciążenie warto spróbować. Proponuje do snu stosować specjalne poduszki same profiluja ułożenie glowy i kontrolować ułożenie głowy w ciągu dnia Jeżeli występuje zespół korzeniowy to proszę skontaktować się z neurologiem.Fizykoterapia i ćwiczenia powinne Pani pomoc
Dzień dobry, objawy które Pani opisuje prawdopodobnie związane są ze zmianami w obrębie kręgosłupa szyjnego, jednak radziłbym skonsultować to z neurologiem aby wykluczyć inne schorzenia. Ćwiczeniami i odpowiednią terapią można poprawić mobilność tkanek szyjnego odcinka kręgosłupa i zmniejszyć dolegliwości. Należy zwrócić uwagę na odpowiednią pozycję podczas codziennych zajęć, prawidłowo dobraną poduszkę podczas snu a także przyjrzeć się całemu kręgosłupowi, ponieważ problemy z kręgosłupem szyjnym mogły powstać na skutek kompensacji zaburzeń w innych segmentach.
Polecam kontakt z odpowiednim specjalistą, rehabilitant noworodków raczej tu nie pomoże
Witam,

ból głowy może być różnego pochodzenia. Często tiggers points z różnych mięśni dają opisywanie objawy. Najpier należałoby sprawdzić mm. m.in mięsień półkolcowy głowy, mięśnie podpotyliczne czy mięsień czworoboczny itp.
Zawsze interpretujemy opis badania RTG z badaniem pacjenta i z wywiadem. Trzeba nauczyć się prawidłowej postawy, prawidłowych czynności dnia co codziennego jak np. kaszel, kichanie, czytanie itp.
Należy unikać pozycji zgięciowych.

Oczywiście za pomocą ćwiczeń, terapii można pozbyć się bólu.

W razie pytań pozostaje do dyspozycji.

Anna Wójcik-Hirsz
Dzień dobry,

same zdjęcie wskazuje nam na odprostowanie kregosłupa szyjnego a nawet i jego wygięcie w stronę przeciwną do porządanej, co może byc jedną z przyczyzn dolegliwości bólowych. Musimy pamiętać jednak, że badania obrazowe nie zawsze dają nam prawdziwy obraz problemu. Dlatego niezwykle ważne jest badanie wykonywane przez fizjoterapeutę czy osteopate. Dlatego zalecałbym wizytę u jednego z tych specjalistów w celu oceny Pani dolegliwości oraz odnalezienia przyczyny takiego stanu rzeczy. Ponieważ powodem takich dolegliwości może być zablokowanie w ob®ebie kregosłua szyjnego jak i wzmożone napięcie mięśniowe czy tez sama dyskopatia. Wymaga to odpowiedniej diagnostyki aby potwierdzić przyczynę oraz podjąć celowaną raz skuteczną terapię.

Z wyrazami Szacunku

Łukasz Radziszewski
Witam!

Osteofity świadczą o zachodzącym procesie zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie. Zarówno to jak i dyskopatie na tak wielu poziomach oraz zniesienie lordozy szyjnej świadczą o tym, że Pani kręgosłup szyjny jest mocno zużyty i domaga się naprawy. Zapewne jest to spowodowane długotrwałą pozycją siedzącą lub przebytym urazie (lub kilku) szyi. Nudności to objaw niespecyficzny ale też często towarzyszy dyskopatii szyjnej. Rehabilitacja na NFZ raczej Pani nie pomoże, na Pani miejscu udałbym się do dobrego fizjoterapeuty na terapię manualną. Zapraszam oczywiście do siebie na kompleksową terapię - terapia manualna +masaż+ćwiczenia+terapia kolagenowa zapobiegająca procesom zwyrodnieniowym. Pozdrawiam
Witam, nie jestem zwolennikiem diagnozowania przez internet, zwłaszcza, że w celach diagnostycznych muszę dotknąć pacjenta - wykonać funkcjonalne testy diagnostyczne. Dlatego zapraszam na wizytę i wówczas będę w stanie powiedzieć na pytania, zaproponować program rehabilitacji i autoterapii. Kontakt do mnie znajduje się na mojej stronie internetowej: www. luksmasaz.pl
Musi się Pani umówić na konsultację z terapeutą który zbada stawy szczytowo potyliczne i sprawdzi stabilność zębu obrotnika
Witam. Żeby zinterpretować wynik RTG musiałbym to zdjęcie zobaczyć. W podanym opisie są szczątkowe informacje. Poza tym, na podstawie RTG nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy jest tam dyskopatia. Lepszym badaniem w tym kierunku byłoby MRI. Napewno warto zrobić badania funkcjonalne aby potwierdzić lub wykluczyć możliwe przyczyny Pani problemów. Polecam w tym kierunku udać się do fizjoterapeuty. Pozdrawiam KZ.
Witam.
Zmiany które wykryło badanie obrazowe świadczą o przewlekłym charakterze Pani dolegliwości. Zmiany te mogą powodować wzmożone napięcie mięśniowe w obrębie kręgosłupa szyjnego i piersiowego co z kolei prowadzi do powstawaniu bólu promieniującego do głowy. Ważna i potrzeba jest wizyta u neurologa który wykluczy inne pochodzenie bólu niż mięśniowo-nerwowe. Po tym warto skorzystać z pomocy Terapeuty Manualnego który przeprowadzi badanie funkcjonalne wykona odpowiednie techniki mobilizacji tkanek i zaleci ćwiczenia dostosowane indywidualnie do potrzeb pacjenta. Poinstruuje również Panią co do zaleconej aktywności fizycznej i jakich pozycji powinna Pani unikać.
Jestem przekonany ze terapia u wykwalifikowanego fizjoterapeuty jest jedyna drogą do pozbycia się dolegliwości bólowych.

Pozdrawiam
mgr Piotr Baj
Witam co do bólów głowy są one spowodowane dyskopatią bądź innymi zaburzeniami neurologicznymi wiec wizytę u neurologa bym zalecił, skrzypienie jest spowodowane przyblokowanie stawów kręgosłupach. Co do pozycji i ćwiczeń do póki nie zostaną wyeliminowane dolegliwości kręgosłupa większość pozycji będzie albo niewygodna albo prowokująca dolegliwości same ćwiczenia będą przynosiły skutek do póki będą wykonywane więc tak jak wspomniałem wcześniej najpierw trzeba wyeliminować dolegliwości czyli dyskopatię a dopiero potem odczuję Pani ulgę na dłużej. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Dzień dobry

Niestety opis badanie nie dotyczy całych pleców a jedynie odcinka szyjnego, jednakże mogę się spodziewać że ma Pani plecy płaskie- wtedy jest duże prawdopodobieństwo występowania dyskopatii na odcinku szyjnym kręgosłupa i lędźwiowym. Ból może pojawiać się zarówno z przyczyn dysbalansu mięśniowego jak i samego wysunięcia krążków międzykręgowych i uciskania nerwów. Prawidłowo mamy krzywizny kręgosłupa jak lordoza szyjna i lędźwiowa oraz kyfoza piersiowa. Są one ważne dla zdrowia nie tylko kręgosłupa ale całego naszego organizmu "Lordoza wyprostowana z częściowym odwróceniem" wymaga korekty postawy, wzmocnienie pewnych grup mięśniowych i rozluźnienie ich antagonistów Osteofity na krawędziach są następstwem złej postawy ciała i nieprawidłowego ruchu w tym obszarze. Wizyta u neurologa jest wskazana ale na ten moment nie jest konieczna. Powinno unikać się wszystkich pozycji zgięciowych ze względu na dyskopatię oraz zmniejszoną lordozę, ponieważ pogłębi to wadę oraz nasili ból. Pływanie jest zdrowe pod warunkiem, że nie wzmacniamy zginaczy kręgosłupa odcinka szyjnego, więc proponuję pływać stylem klasycznym najlepiej bez zanurzania głowy, tak aby naturalnie kształtować lordozę. Ćwiczenia i odpowiednia terapia manualna zniwelują ból i pozwolą na normalne funkcjonowanie.
Pozdrawiam i życzę zdrowia :)
Dobry wieczór,

Opis pokazuje pewne zmiany, które są charakterystyczne chociażby dla pracy przy biurku. Wynika to z częstego pochylania głowy ku przodowi, a co za tym idzie utrwalaniu spłycenia lordozy szyjnej. Przykurczom ulegają wtedy mięśnie znajdujące się w przedniej części szyi, natomiast przeciążeniu struktury tylne.

Występujące w okolicach krawędzi kręgów osteofity, świadczą o pewnego rodzaju niestabilności, czyli osłabieniu aparatu mięśniowo-więzadłowego, co może doprowadzać do przesunięć dysków i ich kontaktów z korzeniami nerwowymi, czego konsekwencją są dolegliwości neurologiczne (w zależności od poziomu zmiany, bóle głowy ramion, mrowienia, drętwienia, zawroty głowy).

Zapewne w tej chwili jest już Pani po wizycie u lekarza, więc i być może skierowana na rehabilitację (pytanie jak widzę, z końca listopada :) Aczkolwiek wydaje mi się, że tak czy siak warto skonsultować z neurologiem, oraz na żywo z fizjoterapeutą, który bezpośrednio pokaże ćwiczenia (np. koncepcje McKenzie, ćwiczenia wzmacniające odcinek szyjny kręgosłupa), które pomogą zmniejszyć dolegliwości. Pływanie jest pomocne, ale na początku zrezygnowałbym ze stylu klasycznego, który przy początkach działania leczniczego nie do końca może pomóc.

Efekt powinien być dokładnie taki sam jak w przypadku dyskopatii problemów neurologicznych unerwienia L5-S1 (zapewne ból przez pośladek, tyłem do nogi), czyli całkowite pozbycie się dolegliwości

Pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski
Witam.
Jeżeli trafi Pani do wykwalifikowanego fizjoterapeuty to przeprowadzone przez niego badanie neurologiczne powinno być wystarczającym na rozpoznanie wewentualnej innej przyczyny bólów niż mięśniowo-szkieletowa. Opis zdjęcia nie jest adekwatny do Pani objawów i nie przejmowałbym się nim. Przede wszystkim proszę zwrócić uwagę na pozycję głowy oraz szyi podczas siedzenia (broda blisko krtani). Profilaktyka jest połową sukcesu terapeutycznego. Pływając stylem klasycznym proszę koniecznie unikać pływania z głową nad powierzchnią wody ponieważ taka pozycja nie będzie sprzyjała poprawie Pani stanu. Dobrze poprowadzona rehabilitacja powinna całkowicie zlikwidować objawy bez konieczności brania tabletek. Koniecznie proszę szukać terapeuty po ukończonym szkoleniu z terapii manualnej wg koncepcji Kaltenborn-Evjenth. Pozdrawiam serdecznie.
Szanowna Pani,
powyższe objawy oraz wynik rezonansu magnetycznego wskazują na typowe zmiany "cywilizacyjne" ==>> ZBYT CZĘSTE PATRZENIA W DÓŁ (np. laptop, smartfon)- to na prawdę poważna sprawa, której trzeba unikać a najlepiej wyeliminować! Ponadto, proszę unikać wszelkich pozycji przyginania brody do mostka.
W związku z tym polecam pływanie "żabką" bez zanurzania- głowa odchylona do tyłu, ewentualnie kraulem.
Pani dolegliwości powinny być jak najszybciej poddane fachowej i indywidualnej terapii Fizjoterapeuty.

Trzymam kciuki i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Dzień dobry, wynik rtg wskazuje na zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej, stąd bóle głowy. Umiejscowienie osteofitów może powodować trzeszczenie w szyi. Pływanie stylem klasycznym (krytą żabką) będzie potęgowało objawy dyskopatii szyjnej. Dzięki ćwiczeniom nauczy się Pani m.in. prawidłowej bezbólowej pozycji ciała. Pozdrawiam
Witam Panią,
Wstępnie można powiedzieć że opis rokuje dobrze, myślę że odpowiednia praca mogłaby przynieść bardzo dobre efekty. Co do neurologa musimy sobie zadać pytanie czy pojawiają się jeszcze inne typowe objawy neurologiczne, trzeba zrobić kilka prostych testów sprawdzających stan tego odcinka szyjnego. Można też zrobić Rezonans który ewentualnie wskaże zmiany w tkankach miękkich. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Polecam wizytę u fizjoterapeuty zajmującego się terapią McKenziego lub inną formą specjalistycznej rehabilitacji.
Witam
Tak potrzebna jest Pani wyspecjalizowana terapia normalizującą przeciążenia tkankowe i szkieletowe. Do

zawsze można sie udać w celu wykluczenia poważniejszych zmian.
Wykwalifikowany fizjoterapeuta jest w stanie ocenić możliwości korekcji i dobrać odpowiedni trening w tej dysfunkcji. Za pomocą terapii i treningu bóle w większości przypadków ustępują calkowicie.
Pozdrawiam
Witam serdecznie,

Ciężko jednoznacznie stwierdzić co może Pan/i wykonywać a czego nie. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną jak najbardziej powinno się ją stosować. Należy pamiętać, że ćwiczenia to jedno a terapia to drugie. W ostrych czy przewlekłych bólach kręgosłupa niestety samymi ćwiczeniami nie wyeliminujemy przyczyny dolegliwości bólowych.
Warto walczyć z przyczyną a nie wyłącznie ze skutkiem.
Zapraszam na wizytę w gabinecie w Warszawie.

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
HEALTHCLINIC.PL
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.