Dysfunkcje trawienia na tle autoimmunologicznym

3 odpowiedzi
Cierpię na skomplikowane schorzenie, które jest bardzo trudno zdjagnozować. Podejrzewam, że może mieć podłoże w nieszczelności jelit, ale to tylko moje przypuszczenia.
Objawem są bardzo uciążliwe zmiany skórne (przede wszystkim na twarzy i plecach) przypominające trądzik pojawiające się od doby do trzech po zjedzeniu różnego rodzaju pokarmów. Zmiany te są odporne na leczenie dermatologiczne.

Początkowo (ok. cztery lata temu) ustaliłam nietolerancję laktozy. Po odstawieniu produktów mlecznych problemy chwilowo zniknęły, ale pojawiła się z kolei nietolerancja glutenu. Później szkodzić zaczęły mi surowe warzywa i owoce, kasze, ryż, po czym większość gotowanych warzyw i owoców. Ostatnio zaczęłam mieć problemy po zjedzeniu mięsa wieprzowego i drobiowego (gotowane lub duszone, bez przypraw, jedynie sól), a od kilku dni także ryb. Obecnie produkty, które mi nie szkodzą to: ziemniaki, marchew, podroby drobiowe.

Dodam, że na samym początku moich problemów żywieniowych zdjagnozowano u mnie niedoczynność tarczycy. Przyjmuję Letrox, hormony tarczycy są w granicach normy, a mój lekarz endokrynolog nie znalazł żadnych nieprawidłowości. Poddałam się badaniu gastroskopii w kierunku celiakli, której nie stwierdzono. Regularnie chodzę do ginekologa, moje hormony płciowe są w granicach normy. Testy alergologiczne nie wykryły u mnie alergii pokarmowej.

Obecnie jestem na terapii dermatologicznej, która nieco łagodzi przebieg zmian, ale nie leczy ich. Zaczęłam przyjmować doustnie probiotyk w celu uzupełnienia flory bakteryjnej jelit. Piję też duże ilości wody.

Czy istnieje jakakolwiek szansa na znalezienie rozwiązania mojego problemu?
Sprawa zbyt złożona na rozwiązanie przez internet. Moja odpowiedź - nie wiem

Należy wykluczyć chorobę Duhringa, której nie zawsze towarzyszą zmiany w biopsji dwunastnicy. Przydatne mogłoby być badanie kolonoskopowe z pobraniem wycinków. Problem wydaje się być wielopłaszczyznowy i wskazana jest konsultacja u specjalisty immunologa i gastroenterologa.
Wydaję się, że warto jest przeprowadzić bardziej szczegółowe badania nietolerancji pokarmowych. Przeprowadzić szczegółową analizę przyjmowanych pokarmów. Potem być może będzie można powiedzieć coś więcej.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.