Dwa lata temu miałem wykonane zespolenie tętniczo - żylne, tzw przetokę do dializ. Po niecałych dwóc

5 odpowiedzi
Dwa lata temu miałem wykonane zespolenie tętniczo - żylne, tzw przetokę do dializ. Po niecałych dwóch latach wkłuć zaczęły się stany zapalne, powoli przetoka "stanęła" i teraz dializuję się cewnikiem.
Moja przetoka zlokalizowana jest na lewym przedramieniu i wkłucia były tylko na odcinku do zgięcia w łokciu,
Teraz mam paskudne tętniaki i bolesność w miejscu zespolenia - nieco powyżej nadgarstka.
Czy można przywrócić drożność zatrzymanej przetoki?
Jeśli nie, to czy można wykonać plastykę w celu usunięcia guzów?
Czy można wykonać kolejne zespolenie na ramieniu tej samej ręki?
Na wszystkie pytania odpowiedź brzmi tak.

Wszystko można zrobić. Zapraszam na wizytę. Najpierw trzeba zrobić badanie doppler
Witam
Jeśli przetoka jest niedrożna już pewien czas - raczej jej udrożnienie będzie niemożliwe. Można wytworzyć przetokę na ramieniu powyżej poprzedniej przetoki.
W przebiegu choroby opisywane przez Pana guzy zazwyczaj się zmniejszają i sprawiają coraz mniejsze dolegliwości. Plastyka nie jest wykluczona jeżeli leczenie zachowawcze nie przyniesie poprawy.
Pozdrawiam
Przetoka do hemodializoterapii ulega stopniowemu zniszczeniu poprzez wkłuwanie igieł w czasie dializy, tak, aby przetoka służyła dłużej należy wkłucia wykonywać w różnych miejscach. Częste kłucie w to samo miejsce powoduje osłabienie ściany i poszerzenie żyły. W obrębie poszerzenia powstają skrzepliny przyścienne, które odwarstwiając się mogą zamknąć przepływ w przetoce. Czasami udaje się przywrócić przepływ w takiej przetoce, jeśli zakrzepica trwa krótko (maksymalnie kilka dni). Oczywiście przetokę można usunąć, ale nie jest to zabieg pozbawiony powikłań. Na temat usuwania, wytworzenia przetok, należy poradzić się w tym oddziale, z którym współpracuje stacja dializ, w której są prowadzone dializy. Szukanie pomocy "na własną rękę" może w przyszłości skutkować trudnościami organizacyjnymi. Proponuję porozmawiać o tym z lekarzem w stacji dializ.
Witam, odpowiedzi na wszystkie pytania: tak,
zapraszam na konsultację