duszenie w nocy

5 odpowiedzi
dzień dobry. proszę o pomoc. jestem kobietą i mam 24 lata. nie choruje na żadne przewlekłe choroby. wyniki krwi w normie ,rtg kl. piersiowej w normie .jedyna stwierdzona dolegliwością jest u mnie tezyczka utajona. brak magnezu i trochę stresów. nie jest to tezyczka jawna która jest spowodowana niedoborem wapnia. mój problem polega na tym że w momencie gdy kładę się spać ,nawet nie do końca jestem senna nagle zaczyna mnie dusić w gardle i zrywam się z łóżka żeby nabrać powietrza. zdarza się to kilka razy w ciągu nocy i to jeszcze przed fazą snu kiedy jestem jeszcze ze tak powiem obecną. uważam że nie jest to bezdech senny bo nie chrapie ,nie mam problemów z zasypianiem ,nie jestem otyla ani na nic nie choruje. jest to straszne przeżycie. nie zdarza się to codziennie ale kilka razy w miesiącu na pewno. po takim ataku boję się zasnąć bo obawiam się że to się powtórzy . nawet kiedy jestem "przytomna" czuje ucisk w gardle i to dalej mi nie pozwala zasnąć. dzisiaj w nocy też miałam taka sytuacje i do tej pory czuje ucisk w gardle. mam lekko krzywa przegróde nosowa ale laryngolog mówi że nie potrzebne jest tutaj prostowanie. czy to może być przyczyną ? gdzie szukać pomocy ? boję się że w końcu się udusze .błagam o pomoc .dodam że badanie ekg i echo serca również wszystko dobrze
Myślę, że przyczyna może leżeć gdzieś indziej - skoro wcześniejsze wyniki nie wykazały zmian. Być może to jednak głęboko utajony stres.. - polecam lekarza , który Panią dobrze zna i któremu Pani zaufa - serdecznie pozdrawiam

Dzień dobry. Dziękuję za dokładny opis. Proszę pamiętać, że nie badałem Pani i staram się tylko odpowiedzieć na zadane pytanie.
Nie wydaje mi się by Pani dolegliwość związana była z chorobą toczącą się w ciele. Chociaż , należało by przeprowadzić jeszcze więcej badań by być nieco bliżej takiej pewności. Wydaje mi się, że dolegliwość ma przyczynę bardziej emocjonalną czy nawet duchową. Wynika częściowo z Pani dużej wrażliwości, przeżytych doświadczeń i sytuacji emocjonalno-społecznej, a częściowo związana jest też prawdopodobnie z zewnętrznymi czynnikami wpływającymi na Panią i odbierającymi Pani spokój duszy. Oczywiście można to leczyć .
Niezależnie od tego co mi się wydaje, dobrze by było pogłębić diagnostykę . Zrobić badanie Holtera ciśnieniowego i jak by się udało to tez Holtera Event (jeżeli zdarzają się Pani uczucie zaburzeń rytmu serca). Niestety takie dolegliwości nie są łatwe do diagnostyki ,ze względu na ich występowanie realatywnie rzadko, oraz w czasie kiedy lekarz nie może Pani obserwować. Stąd wykrycie przyczyny może nie być szybkie. Miłego dnia .
Ps. Myślę ,że potrzebni są różni specjaliści, internet raczej nie wystarczy.
Dzień Dobry, opisywane przez Panią objawy, pasują do obrazu tzw. lęku napadowego. Co to jest lęk?, w odróżnieniu od uczucia strachu, lęk nie powstaje jako reakcja na konkretny bodziec. Lęk, to uczucie podobne do strachu, ale bez oznaczonej, konkretnej przyczyny. Lęku nie należy mylić z nerwicą, raczej towarzyszy on uczuciu obniżonego nastroju, niekiedy na wyrost nazywanego depresją. Po wykluczeniu innych przyczyn, jak choćby zaburzenia elektrolitowe, skurcz oskrzeli (przydałaby się spirometria) i po podstawowej diagnostyce kardiologicznej, na pewno wziąłbym pod uwagę, właśnie zespoły lękowe, jako przyczynę dolegliwości. Jeśli się nie mylę w podejrzeniu diagnozy- nie powinno się leczyć "na odległość", można takie stany leczyć zarówno psychoterapią jak i farmakoterapią. Pozwolę sobie na małą "kryptoreklamę" :), ale prawdopodobnie w listopadzie br (2016), będę pracował w ośrodku, zajmującymi się taka właśnie diagnostyką, proszę wtedy zajrzeć ponownie na mój profil w znanylekarz.pl
Prócz niedoborów elektrolitowych moze to być czynnik stresowy . Tu mogę pomoc. Zapraszam na wizytę. Pozdrawiam
Witam.

Witam, takie duszenie w nocy może mieć rożnie przyczyny. Między innymi nerwica, lęki. A może choroba refluksowa? Zapraszam na wizytę. pozdrawiam