Duszenie w nocy

4 odpowiedzi
dzień dobry. proszę o pomoc. jestem kobietą i mam 24 lata. nie choruje na żadne przewlekłe choroby. wyniki krwi w normie ,rtg kl. piersiowej w normie .jedyna stwierdzona dolegliwością jest u mnie tezyczka utajona. brak magnezu i trochę stresów. nie jest to tezyczka jawna która jest spowodowana niedoborem wapnia. mój problem polega na tym że w momencie gdy kładę się spać ,nawet nie do końca jestem senna nagle zaczyna mnie dusić w gardle i zrywam się z łóżka żeby nabrać powietrza. zdarza się to kilka razy w ciągu nocy i to jeszcze przed fazą snu kiedy jestem jeszcze ze tak powiem obecną. uważam że nie jest to bezdech senny bo nie chrapie ,nie mam problemów z zasypianiem ,nie jestem otyla ani na nic nie choruje. jest to straszne przeżycie. nie zdarza się to codziennie ale kilka razy w miesiącu na pewno. po takim ataku boję się zasnąć bo obawiam się że to się powtórzy . nawet kiedy jestem "przytomna" czuje ucisk w gardle i to dalej mi nie pozwala zasnąć. dzisiaj w nocy też miałam taka sytuacje i do tej pory czuje ucisk w gardle. mam lekko krzywa przegróde nosowa ale laryngolog mówi że nie potrzebne jest tutaj prostowanie. czy to może być przyczyną ? gdzie szukać pomocy ? boję się że w końcu się udusze .błagam o pomoc
Może być jeszcze kilka innych laryngologicznych przyczyn takich dolegliwości . Zapraszam na badanie wtym badanie endoskopowe nosa oraz gardła i krtani. Do rozważenia badanie polisomnograficzne. Pozdrawiam A.Kasztelan

Witam!
W pierwszej kolejności należy wykonać pełne badanie otorynolaryngologiczne uzupełnione o ewentualne badanie endoskopowe krtani z oceną funkcji oddechowej, fonacyjnej oraz obronnej krtani.
Celem ukierunkowania właściwej diagnostyki proszę o kontakt.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Witam
Moim zdaniem warto wyjaśnić przyczynę czy rzeczywiście jest to tężyczka? (konsultacja endokrynologiczna) i jeśli się to potwierdzi to leczyć przyczynę
Pozdr
Stanisław Nitek
Po pierwsze to osoba dorosła nie może się udusić w trakcie snu. Zawsze włączają się różne mechanizmy "ratujące", które prowadzą do zaczerpnięcia powietrza. Niezależnie od wszystkiego, zalecałabym wykonanie polisomnografii - szczegółowe badanie w śnie. Pracownie są najczęściej przy oddziałach pulmonologicznych i niestety dość długo się czeka. Być może, że wcześniej w Pani okolicy możliwe byłoby wykonanie badania apnografem - podobne, choć bardziej uproszczone badanie w śnie w domu. Można mieć bezdechy bez chrapania. Oczywiście niezbędne jest badanie laryngologiczne gardła środkowego i dolnego. Za objawy, które Pani opisuje może też odpowiadać refluks żołądkowo-przełykowy.