dolegliwości bólowe

16 odpowiedzi
dzień dobry,
OD około 10 lat mam ogromne bóle głowy,straszne napięcie w karku,często mam też dziwne utraty wzroku które kończą się zazwyczaj nasilonym bólem głowy,niedawno miałam leczonego zęba jedynkę kanałowo,(po urazie) ząb został zrobiony tak twierdzi lekarz stomatolog,jednak mija 3 miesiąc a ząb nadal boli przy kontakcie z innymi zębami,ból jest tak silny że od paru miesięcy jestem na lekach przeciwbólowych typu tramal retard czy nimesil,obawiam się że mój żołądek długo tak nie pociągnie.
Robiłam tomograf głowy i nic tam nie ma,Zaczynam mieć problemy z jedzeniem i mową gdyż podczas mówienia lub posiłku bolą mnie okolice uszu po obu stronach,a jak otwieram buzię szeroko to coś mi z jednej strony strzela a z drugiej słyszę jakby dźwięk chodzenia po świeżym śniegu.Czy ktoś może wie dlaczego i skąd mam tak silne bóle w okolicach uszu głowy,skroni i tyłu karku
Bardzo proszę o poradę i ewentualną pomoc Kogoś z Państwa,
z wyrazem szacunku
Teresa
zalecam wykonać rtg jedynki coś jest nie tak .Ząb nie powinien się tak zachowywać po leczeniu kanałowym. Odnośnie strzelania i objawów bólowych w okolicach uszu głowy,skroni i tyłu karku - może być to związane ze stawem skroniowo - żuchwowym.

Droga Pani Tereso.
W Pani przypadku należałoby zrobić pełną diagnostykę narządu żucia. Bóle przez Panią opisane najczęściej spowodowane są znacznymi napieciami mięśniowymi.
Trzeba sprawdzić co jest ich przyczyną. Może jakieś węzły urazowe lub zły zgryz..
Objawy akustyczne sugerują już znaczne zmiany w stawie skroniowo-żuchwowym.
Leczenie w zależności od przyczyny, albo korekta zgryzu, protetyka, ortodoncja. Często jest to leczenie kompleksowe i nie trwa krótko, gdyż zmiany w stawie powstawały przez lata...
Pozdrawiam
Szanowna Pani, prawdopodobnie Pani dolegliwości są spowodowane dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych. Może mieć ona wiele podłoży i te jako przyczynę należało by usunąć a także przywrócić poprawne relacje w stawach. Wymaga to jednak diagnostyki oraz kontaktu z klinicystą tak aby ustalić plan leczniczy odpowiedni dla danej sytuacji klinicznej.
z wyrazami szacunku
dr n. med. Adam Nowicki Centrum Medyczne Kaszubska
Dzień dobry .Może mieć Pani dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego .Objawy to nasilone bóle głowy, trzaski w stawie .Powinna udać się pani do specjalisty który zajmuje się tymi schorzeniami .Polecam doktora Szczerbaniewicza z Częstochowy .Pozdrawiam Izabela Grabowska
Ma pani zaawansowana chorobę stawu skroniowo-rzuchwowego ,w rojekdental leczymy takie przypadki ale musi sie pani uzbroić w cierpliwość bo może to trochę trwać
Pozdrawiamy
Wydaje się, że najodpowiedniejszym kontaktem do konsultacji będzie dla Pani fizjoterapeuta orientujący się także w dysfunkcjach stawów skroniowych. Przy takich dolegliwościach można szukać jakiś zmian w okolicach kręgosłupa. Kwestia zęba wydaje się być odrębnym zagadnieniem.
Dzień dobry. Objawy jakie Pani przedstawia mogą sugerować bruksizm czyli zgrzytanie i zaciskanie zębów . Schorzenie to występuje czasami w nocy ale często też w dzień i najczęściej jest wynikiem stresu, który w ten sposób daje o sobie znać. Nieleczony bruksizm z biegiem czasu doprowadza do uszkodzenia stawów skroniowo żuchwowych oraz przykurczów mięśni żwaczowych. Objawia się to silnym bólem głowy w okolicach skroni, utrudnionym otwieraniem ust połączonym z przeskakiwaniem w stawach skroniowo żuchwowych a czasami wręcz z tzw. wypadaniem żuchwy czyli niemożnością zamknięcia ust. Leczenie w początkowym okresie polega na wykonaniu odpowiedniej relaksacyjnej szyny nazębnej .
Myślę że może Pani mieć zaburzenia czynnościowe wymagające diagnostyki,proszę zapytać o to może ortodontę,lub stomatologa zajmującego się okluzją i problemami czynnościowymi tzn.zależnością między zębami a mięśniami i stawami,może ortopeda zajmujący się kinezyterapią mógłby pomóc?pozdrawiam
dolegliwosci o ktorych Pani pisze moga byc związanie z zaburzeniami w stawie skroniowo-żuchwowym (czyli tym ktory odpowiada za ruszanie żuchwą-dolną szczęką) w celu eliminacji należy wykonać dogłębną diagnostykę tego problemu. pozdrawiam
Witam , proponuję skonsultować się ze specjalistą od SSŻ ( staw skroniowo-żuchwowy ).Opisywane przez Panią dolegliwości sugerują istnienie problemów związanych z nieprawidłowym zgryzem , nadmiernym zaciskaniem zębów / być może bruksizm,problemami neurologicznymi, przewlekłym stresem. Proponuję wykonać też kontrolne zdjęcie RTG zęba leczonego kanałowo. Zbyt mało konkretnych danych ,żeby postawić właściwą diagnozę . Proponuję zacząć od neurologa oraz specjalisty od SSŻ. Pozdrawiam i życzę powodzenia .
Witam. Z opisywanych objawów można wnioskować, że cierpi Pani na bruksizm i należałoby wykonać twardą szynę relaksacyjną do spania. W pierwszej kolejności należy jednak sprawdzić radiologicznie jedynkę, która była leczona kanałowo.
Dzień dobry,
Pani Tereso, konieczne jest jak najszybsze zdiagnozowanie problemu, badanie stawów skroniowo- żuchwowych, wyeliminowanie przeszkód zgryzowych. Zwykle problemami takimi zajmują się specjaliści protetyki stomatologicznej, pokierują też Panią na odpowiednie badania. Niemniej jednak, bez wizyty się nie obędzie.
Pozdrawiam serdecznie
Witam!
Powinna się poddać Pani szczegółowej diagnostyce. Zbyt długo występuje ból i się nasila.
W takich przypadkach należy wykluczyć przyczyny otolaryngologiczne a następnie stomatologiczne w kierunku diagnostyki stawów skroniowe-żuchwowych. Powinien zobaczyć Panią specjalista ortopeda oraz neurolog i okulista.
Drogą krótkiego opisu, bez wizyty Pani w gabinecie, bez wglądu do Pani dotychczasowych badań nie mam możliwości udzielić Pani pomocy, tudzież udzielić wskazówek w jakim kierunku można skierować diagnostykę.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Dzień dobry,
Bardzo mi przykro, że od tylu lat musi się Pani zmagać z takimi dolegliwościami.
Jeśli chodzi o zęba leczonego kanałowo, to nie powinien on boleć. Ząb po leczeniu kanałowym jest zębem martwym, czyli nie powinien dawać dolegliwości bólowych. Należy zawsze ocenić radiologicznie poprawność leczenia kanałowego, a w sytuacjach wątpliwych posłużyć się tomografią stożkową (tomografia z użyciem znacznie mniejszej dawki promieniowania). W razie konieczności wykonać ponowne leczenie kanałowe, a jeśli to nie jest możliwe (bardzo duża zmiana zapalna, perforacja korzenia, złamanie korzenia), ten ząb trzeba będzie niestety usunąć i najlepiej od razu odbudować (most lub implant).

Co do Pani pozostałych dolegliwości, to opisywane objawy wskazują, że przyczyną mogą być problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym. Należy tutaj dokładnie zbadać staw pod kątem choroby okluzyjnej, która może dawać tego typu dolegliwości.
Konieczna jest tutaj dalsza diagnostyka.
Pozdrawiam serdecznie,
lek. dent. Tomasz Łukasik
Dzień dobry.
Opis Pani dolegliwości wskazuje na problemy umiejscowione w stawie skroniowo - żuchwowym.
Polecam konsultację specjalistyczną z zakresu chirurgii stomatologicznej oraz ortodoncji w celu zdiagnozowania problemu. W Szczecinie zajmują się tym między innymi specjaliści z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.
Chirurgia stomatologiczna oraz Ortodoncja znajdują się w szpitalu na Pomorzanach, aleja Powstańców Wielkopolskich.
Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
Pozdrawiam
lek. dent. Bartłomiej Suchorski
Leczenie bólów głowy zależy od rodzaju bólu i częstotliwości jego występowania. W przypadku rzadkich bólów głowy ( do 4-5 w ciągu miesiąca) podstawowym celem leczenia jest przerwanie ataku bólu głowy. Leków przeciwbólowych, z jakiejkolwiek grupy, nie można jednak przyjmować zbyt często tj nie więcej niż 8 tabletek w miesiącu ponieważ wywołuje się polekowe bóle głowy. W przypadku częstych, silnych lub opornych na leczenie ataków konieczne jest leczenie profilaktyczne. W leczeniu profilaktycznym stosuje się odpowiednio dobrane o działaniu przeciwbólowym leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne, kardiologiczne lub blokery kanału wapniowego. Skuteczność leków jest bardzo indywidualna, a wybór leku często polega na stosowaniu metody eliminacji i dobraniu najbardziej skutecznego środka.
W niektórych rodzajach bólu głowy dobrym rozwiązaniem są iniekcje toksyny botulinowej.