Do kogo pójść po pomoc: psycholog, terapeuta czy coach?

27 odpowiedzi
Dzień dobry. Czy mogę dostać krótką poradę jak wybrać właściwie: kiedy lepiej udać się po poradę / pomoc do psychologa / na terapię psychologicznej (indywidualna lub grupowa), A KIEDY do trenera / coacha?

Opisując najkrócej mój problem: chcę poznać czym faktycznie motywowane są moje działania - zdałem sobie sprawę, że mało wiem o nawykach, którymi żyję. Każdy funkcjonuje w większości automatycznie - ważne jednak by swoje "programy" wybierać świadomie. NIE WIEM często co lub dlaczego coś wywołuje we mnie uczucie strachu / entuzjazmu / przygnębienia. Poznanie niektórych mechanizmów wymaga ode mnie sporo dedukcji i eksperymentów. Na przykład jedno uczucie entuzjazmu tudzież podniecenia potrafi być "fałszywe" tzn wiąże się z działaniami, po których mam spadek energii / jestem przygnębiony I JEDNOCZEŚNIE ZNIECHĘCA MNIE do innych działań, które akurat dają mi faktycznie poczucie zadowolenia / spełnienia.

Chcę poznać swoje prawdziwe / faktyczne potrzeby, swoje źródło. Czuję, że wewnętrzny "przepływ energii" jest mocno przytkany - jak boczne koryto rzeki. Czuję, że mogę bardzo dużo ale nie wiem jak zaistnieć. Czuję, że nie brakuje mi wiele do poznania kierunku, w którym się udać - potrzebuję trochę wsparcia / właściwego pokierowania ORAZ NATURALNIE ciągłego przepracowywania kolejnych elementów, które wywołują strach i przez to ściśle unikam.

Dziękuję
Dzień dobry,
Trudno wnioskować na podstawie takiej krótkiej informacji bez szerszej diagnozy co byłoby potrzebne. Coach / trener wydaje się dobrym rozwiązaniem na początek. Być może będzie też wystarczający dla Pańskich potrzeb. Jeśli okaże się, że problem jest głębszy, wymagający konsultacji innych specjalistów, dobry coach powinien Pana pokierować dalej. Można też rozpocząć od indywidualnej konsultacji z psychologiem, celem diagnozy Pańskich potrzeb a następnie wybrać najlepszą dla siebie drogę.
pozdrawiam

Dzień dobry
Z Pana/Pani wypowiedzi wnioskuję o dużym pragnieniu siebie i bycia autentycznym, podążając za własnymi potrzebami.
Zapraszam na konsultacje. Nurt w którym pracuje odpowiada na Pana /Pani zapotrzebowanie.
Pracuje w moralności terapii Gestalt który duży nacisk kładzie na doświadczanie siebie tu i teraz takim jakim się jest, z uświadomieniem czemu tak wybieram w swoim życiu.
Pozdrawiam,
Andrzej Solarz
Witam serdecznie, opisywanej przez Pana sytuacji zdecydowanie zalecam indywidualne spotkania z psychoterapeutą. Dają one przestrzeń do eksplorowania wewnętrznych procesów, pogłębiania ich zrozumienia, budowania strategii przezwyciężenia blokad wewnętrznych i podnoszenia efektywności i satysfakcji z życia. Fantastyczne jest to, że kieruje Panen wewnętrzna potrzeba i z opisu wynija, iż jest Pan bardzo refleksyjnym i wniliwym obserwatorem siebie, czasem jednak potrzeba jeszcze osoby z zewnątrz, która pomoże dostrzec to, czego ze swojej perspektywy nie sposób zobaczyć. Życzę owocnej pracy. Jeśli bedzie Pan zainteresowany, zapradzam di kontaktu. Pozdrawiam, kasia scheibe
Jeśli celem jest zwiększenie samoświadomości i poznanie siebie, to dobrym wyborem jest psycholog. Jeśli chodzi o potrenowanie konkretnych umiejętności - trener, coach.
Dzień dobry, zachęcam do konsultacji u psychoterapeuty poznawczo - behawioralnego. Myślę, że ten rodzaj pracy pozwoli Panu poznać swoje schematy działania oraz uporać sie z unikaniem.
Pozdrawiam bardzo serdecznie.
Pisze Pan, że chce poznać, czym motywowane są Pana działania. Pytanie: jakie działania? Czy jest pan z nich zadowolony? czy pomagają Panu, czy przeszkadzają w realizacji celów, w byciu zadowolonym, spełnionym?
Jeśli stwierdzimy, że Pana potrzebą, pragnieniem jest poznanie siebie i poszerzenie świadomości, zobaczenie swoich "mechanizmów" w szerszym kontekście, to zapraszam do terapeuty, zwłaszcza pracującego w nurcie Gestalt. Tam też jest miejsce na przyglądanie się emocjom, na świadome wyrażanie ich, zarówno w gabinecie,jak i w życiu. Na potrzebę terapii wskazuje też zdanie: "Czuję, że wewnętrzny "przepływ energii" jest mocno przytkany - jak boczne koryto rzeki." Być może jest coś w Pana przeszłości, co blokuje pełne wyrażanie siebie?
Praca coacha, trenera (w moim rozumieniu) zorientowana jest bardziej na określanie celu oraz na sposoby jego realizacji. Na wykorzystaniu wszystkich posiadanych potencjałów. Praca terapeuty i coacha jest bardzo podobna, choc mówiąc obrazowo, terapeuta więcej patrzy w przeszłość i pomaga rozwiązać problemy, uleczyć zranienia, które blokują teraźniejszość i przyszłość. Coach patrzy w przyszłość, a gdy realizacja celów napotyka trudności, zwraca się ku przeszłości. I wtedy często kieruje na terapię.
Pozdrawiam i zapraszam na rozmowę
Elżbieta Byzdra -Rafa
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Rozumiem, że motywuję Pana chęć samopoznania i potrzeba ukierunkowania tego, co Pan odkryje/ pozna/ zobaczy. Myślę, że najlepszy byłby tzw. coaching rozwojowy, realizowany w terapii psychologicznej/ pedagogicznej/ filozoficznej przez coacha z wykształceniem wyższym - najlepiej: psychologicznym/pedagogicznym/ filozoficznym właśnie. Gdyby był Pan zainteresowany, polecam swoją osobę - prowadzę takie terapie rozwojowe. Oczywiście na pierwszej konsultacji będzie trzeba przeprowadzić z Panem pogłębiony wywiad. Dobrze by było "zrobić" kilka podstawowych testów, dla ustalenia Pańskiego temperamentu, aktualnego stanu zdrowia psychicznego itp. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie, odpowiadając na powyższe, przede wszystkim uważam, że należałoby się skontaktować z psychoterapeutą, a potem ew. coachem. Ważne by na początku odkryć potrzeby, dotychczas nie odkryte, a potem ew. uruchomić przepływ energii. Ja generalnie posiadam umiejętności zarówno w jednym i drugim, serdecznie zapraszam i pozdrawiam
Witam, czytając o Pana problemie zwróciłam uwagę na: 1.silną potrzebę rozwoju i samorealizacji 2. "blokadę", która nie pozwala na uwolnienie potencjału.3.poszukiwanie kierunku. 3 niedookreślone ja ( jakie są moje potrzeby,skąd się biorą moje emocje i o czym mówią, jakimi schematami się kieruję?). Widać, że próbuje Pan odpowiedzieć na wiele pytań jednocześnie. Wydaje mi się, że korzystną dla Pana formą pomocy może być terapia humanistyczno-egzystencjalna. Jest to podejście, które skupia się na pojęciu samorealizacji i rozwoju któremu towarzyszą zwykle sprzeczne pragnienia, lęki. Mam wrażenie, że terapeuta humanistyczno - egzystencjalny byłby dla Pana dobrym towarzyszem w poszukiwaniu kierunku....Pozdrawiam. A. J
Na psychoterapii mamy okazję poznać źródło naszych lęków i trudności, które często pochodzą z dzieciństwa. To pozwala wyzwolić nasz potencjał, usunąć blokady energetyczne. Trudno jest uogólniać, bo są to sprawy indywidualne, ale zmiany bywają spektakularne. Nie wiem dokładnie czym zajmuje się coach, bo nim nie jestem, ani nie korzystałam nigdy z takiej pomocy.
Witam serdecznie,

Psychoterapeuta pomoże Panu rozpoznać dlaczego reaguje pan na konkretne sytuacje konkretnymi emocjami i dlaczego zachowuje się Pan tak a nie inaczej. Jeśli odkryjecie takie reakcje i zachowania, które bardziej szkodzą niż pomagają to terapeuta pomoże wypracować nowe, bardziej adaptacyjne. Terapeuta pracujący w moim nurcie, raczej pokieruje Pana drogą zmierzającą do tego, aby czuł się Pan dobrze bez konieczności bycia kimś ważnym, idealnym lub znanym. Mówiąc obrazowo - w terapii bardziej zrzucamy ciężary niż je dokładamy. Jeśli czuje Pan, że bez osiągnięcia tzw "sukcesu" nie może Pan być szczęśliwy to jest to kolejny obszar, któremu warto się przyjrzeć. Jeśli chodzi o coacha, to proszę napisać do kogoś, kto się tym zajmuje, aby mógł Pan uzyskać informację od praktyka. Mam nadzieję, że pomogłem.

Pozdrawiam,
Michał Grasza
Dobry wieczór. Polecam poszukać psychoterapeuty, umówić się na konsultacje i wspólnie ustalić jaka forma wsparcia będzie dla Pana najlepsza. Pozdrawiam
Witam, myślę że pomocne w Pana dylemacie byłyby spotkania konsultacyjne z terapeutą, podczas których mógłby Pan bardziej wnikliwie przyjrzeć się swoimi wątpliwościom i wspólnie z terapeuta zastanowić nad dalszymi krokami postępowania. Pozdrawiam
Dzień dobry,
z uwagi na bardzo ogólne zarysowanie "problemu" mogę również tylko bardzo ogólnie odpowiedzieć. Coaching i psychoterapia różnią się celami, dla których dochodzi do spotkania klienta ze specjalistą. W rozmowie coachingowej skupiamy się na wyznaczeniu celu i analizie zasobów, które mogą być wykorzystane do jego osiągnięcia. Klient koncentruje się na przyszłości i dzięki rozmowie z coachem poszukuje strategii dla osiągnięcia swojego celu. W przypadku doświadczania problemu, który ma swoje źródło w przeszłości, powoduje dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu w teraźniejszości zalecana jest konsultacja u psychologa lub psychoterapeuty. W zależności od charakteru problemu, np. czy jest to krótkotrwałe obniżenie komfortu, nieoczekiwana sytuacja kryzysowa czy też przewlekłe problemy dotyczące emocji i zachowań zaleca się konsultację z psychologiem lub psychoterapeutą. Psycholog zajmuje się między innymi wykonywaniem specjalistycznych testów psychologicznych, psychoprofilaktyką, poradnictwem psychologicznych, doradztwem, interwencją kryzysową. Psychoterapeuta zajmuje się natomiast udzielaniem wsparcia w zakresie różnego rodzaju problemów psychicznych, emocjonalnych, kryzysów życiowych i rozwojowych oraz rozwoju osobistego Klienta, który zgłasza się po pomoc. W pracy z klientem w rozmowie terapeutycznej wykorzystuje posiadaną wiedzę teoretyczną dotyczącą ludzkich zachowań, praktyczne narzędzia i techniki radzenia sobie z trudnościami oraz osobiste doświadczenia wynikające z pracy nad sobą (własna terapia, warsztaty rozwoju osobistego, superwizja). Połączenie wiedzy profesjonalnej i osobistych doświadczeń umożliwia mu spojrzenie z szerszej perspektywy na problem, z którym Klient się zgłasza. Wybór najbardziej odpowiadającej ścieżki wsparcia możliwy jest zazwyczaj po 1 do 3 konsultacji indywidualnych mających na celu pełniejsze rozpoznanie kontekstu i źródeł problemu. Zapraszam do kontaktu bezpośredniego przez Fb lub stronę internetową gabinetu. Serdecznie pozdrawiam Grażyna Redlisiak
Dzień dobry, u profesjonalnego psychologa/terapeuty/mentora/trenera/coacha nie otrzyma Pan porady. Każdy ze specjalistów będzie Panu towarzyszył w eksplorowaniu opisywanych przez Pana dylematów. Różnica polegać będzie na koncentracji dotyczącej czasu: przeszłość/teraźniejszość /przyszłość i celów działania z możliwą konfrontacją Pana autodiagnozy/problemu wg. zasady: To Czego Pan chce nie zawsze jest tym czego Pan potrzebuje. Może warto rozważyć wizytę/sesję o Osoby, która działa paralelnie z uwagi na posiadane kompetencje np. psychoterapeuty/coacha/trenera itp.
Dzień Dobry
Nie specjalizuję się w tej dziedzinie, natomiast na pewno mogę polecić specjalistów - psycholog na na profilu znanylekarz.pl. Z bardzo prostej przyczyny, mianowicie są to osoby aktywne zawodowo, które stale podnoszą swoje kwalifikacje. W tej sytuacji proszę wpisać specjalizację Psycholog oraz miasto. Na pewno będzie dużo grono osób które może pomóc.
Pozdrawiam Mateusz Popielarski
* Coaching skierowany jest do osób, które nie mają problemów natury psychologicznej a szukają wewnętrznej motywacji, inspiracji do zmian w życiu. Coaching koncentruje się bardziej na towarzyszeniu osobie w dotarciu do jego ukrytego potencjału i rozwijaniu go, który następnie będzie on mógł przekuć na konkretne działania a psychoterapia na przeszkodach w drodze do niego. Coach nie będzie próbował dowiedzieć się jakie Pan ma lub miał w przeszłości kłopoty i jakie są ich przyczyny. Jeśli ma Pan odczucie że cel znajduje się w zasięgu, ale z jakichś przyczyn nie może go osiągnąć to wybór trenera może być trafny.

* Psychoterapia indywidualna będzie pomocna, gdy mamy do czynienia z jakimś rodzajem cierpienia czy dyskomfortu psychicznego a przyczyny zakłóceń przeżywania nie są świadome co wskazuje na istnienie głębszego problemu. Jeśli czuje się Pan zagubiony, „coś” powstrzymuje Pana przed działaniem, nie rozumie Pan siebie, swoich emocji, ma poczucie, że ich nie kontroluje, w relacji z terapeutą może Pan przeżyć nieuświadamiane lub tłumione dotychczas uczucia i zrozumieć nieświadome motywy kierujące działaniami. Ta wiedza daje możliwość dokonywania głębszych zmian w swoim życiu.

* Psychoterapia grupowa adresowana jest przede wszystkim do osób, które doświadczają trudności w relacjach z innymi oraz w relacji ze sobą. Celem jest uzyskanie od innych szczerych informacji zwrotnych dotyczących tego jak są odbierani przez otoczenie. Uczestnicy mają szansę zrozumieć, skąd biorą się trudności w kontaktach z innymi, nauczyć się wrażliwości i dbałości o relacje, a także otrzymać wsparcie. Dzięki zajęciom następuje wzrost świadomości uczestników na temat siebie, zwłaszcza swoich emocji, potrzeb, wartości, motywów zachowania, sposobu myślenia o sobie, innych, świecie. Skutkuje to zwiększeniem wewnętrznej spójności, poczucia własnej wartości i samoakceptacji, a w konsekwencji życiem w większej zgodzie ze sobą.

* Psycholog diagnozuje, konsultuje, wspiera, interweniuje w kryzysie, opiniuje, udziela specjalistycznych porad. Zna związki między czynnikami psychologicznymi a przebiegiem zaburzeń.
Dzień dobry,
Przez nieodgadnione meandry ludzkiej psychiki, seksualności może poprowadzić coach jednak musi mieć przygotowanie psychologiczne. Sam psycholog jest uprawniony do wykonywania badań, diagnozy psychologicznej i pisania opinii, psychoterapeuta ma narzędzia do psychoterapii ponieważ jest to proces w którym stosowany jest pewien algorytm postępowania uzależniony od szkoły terapeutycznej. Psychoterapeuta wspomaga się obszerną wiedza psychologiczną zatem powinien być psychologiem również. Błędne będzie wybranie kogoś kto osiada wiedzę tylko w jednym zakresie. Proszę mieć na uwadze, że powierza Pan swoje emocje i uczucia w cudze ręce. Taka osoba powinna być przygotowana do pracy z Panem na wielu płaszczyznach.
Pozdrawiam
Witam Z informacji otrzymanych wynika ze bardzo potrzebny jest kontakt terapeutyczny ,który pozwoli popracować na błędnymi schematami i przekonaniami ,które powstały w toku życia.Nie jest to proste ale pozwala poprawić jakość życia . Czasami jest tak ze potrzebujemy pomocy specjalisty żeby znaleść równowagę .Zapraszam serdecznie .
Witam Pana serdecznie,

z pewnością problem/zagadnienie, które Pan opisuje wymaga doprecyzowania wspólnie z osobą pomagającą tak, aby poszukać odpowiedzi na nurtujące Pana pytania. Myślę, że zarówno wizyta u coacha jak i psychologa mogłaby stanowić punkt wyjścia do uzyskania wglądu w siebie. Pozdrawiam
Witam serdecznie, z krótkiego opisu Pana sytuacji zachęcam do wizyty u psychoterapeuty. Będzie Pan miał możliwość lepszego przyjrzenia się sobie i odpowiedzenia przy pomocy psychoterapeuty na swoje wątpliwości i pytania,
Pozdrawiam
Dzień dobry. Myślę, że warto wybrać się do psychologa lub terapeuty, by zrozumieć mechanizmy swoich zachowań. Pomoc trenera/coacha również bywa bardzo cenna zwłaszcza w budowaniu motywacji i realizacji wyznaczonego celu. Powodzenia!
Polecam spotkanie z psychoterapeutą.
Pogłębianiem świadomości na swój temat zajmuje się psychoterapeuta.
Witam Pana serdecznie, zbyt mało wiem na temat Pańskich trudnosci.Rozumiem, że doświadcza pan na codzień różnych lęków i oporów przy realizacji różnych celów życiowych. Zwykle tego rodzaju trudności związane są z obecnością jakichś wewnętrznych konflitków. Pomocny w uświadamianiu ich oraz ich rozwiązywaniu jest wyłącznie psychoterapeuta.Coache, trenerzy pracują na b. płytkim poziomie. Są to osoby, które nie mają przygotowania terapeutycznego i nie dadzą Panu gwarancji,że Pana konflikty nie dadzą o sobie znać, nawet jeśli objaw na jakiś czas zostanie usunięty. Pozdrawiam
Witam,
z tego co Pan pisze, ważne byłoby dla Pana poznanie faktycznych potrzeb, nauczenie się świadomego wybierania i działania, dowiedzenie się, co lub dlaczego coś wywołuje w Panu takie uczucia takie jak strach, entuzjazm, przygnębienie. Pisze Pan również o potrzebie przepracowywania elementów wywołujących strach i unikanie. W związku z tym proponuję wizytę u terapeuty poznawczo-behawioralnego, ten nurt zajmuje się przede wszystkim pracą z myślami i przekonaniami w różnych sytuacjach, które nas spotykają. Myśli wywołują uczucia i mają wpływ na nasze zachowania. W związku z tym, że myśli, są bardzo automatyczne, szybkie i subiektywne, to ich często nie zauważamy.
Razem z terapeutą warto zobaczyć jak to jest u Pana, dlatego proponuję taki rodzaj pomocy.
Pozdrawiam
Jeśli chodzi o trudności jakie Pan opisuje myślę że właściwie będzie jeśli skorzysta Pan z pomocy psychoterapeuty, który pomoże znaleźć mechanizmy jakimi Pan się kieruje w życiu jak też zrozumieć uczucia jakie pojawiają u Pana. Psychoterapia pomaga w głębszym poznaniu własnego postępowania, czucia, myślenia.Pomaga zrozumieć, nazwać potrzeby i pragnienia kierujące naszym zachowaniem , które są głęboko ukryte i nieświadome.Pozdrawiam