Do jakiego lekarza mam się udać z bólami kręgosłupa?

7 odpowiedzi
Witam, Mam 35 lat. Od około 8 lat mam bóle kręgosłupa w okolicy piersiowej i lędźwiowej. Na początku kręgosłup bolał przy wysiłku fizycznym, długim staniu oraz w nocy. Przy normalnym funkcjonowaniu nie bolał. Bóle zaczynały się nad ranem około 3:00-4:00. Gdy wstawałem i dojeżdżałem do pracy ból ustępował. W tej chwili kręgosłup boli prawe cały czas o nocach nie przespanych nie wspomnę.
Wykonywałem RTG opis:
Niewielkie esowate skrzywienie kręgosłupa (lewowypukłe skrzywienie piersiowego oraz prawowypukłe kręgosłupa lędźwiowego. Dyskretne obniżenie przestrzeni mk C6/C6 zmiany zwyrodnieniowe w stawach unkowetebralne na tym poziomie.

Opis MRI:
Na pograniczu trzonów TH5 i TH6 lewobocznie z objęciem wyrostka stawowego kręgu Th6 lewego i przyśrodkowego końca żebra 6 lewego przy stawie kręgowo-żebrowym stwierdza się niespecyficzne obszary obrzęku szpiku ulegające wzmocnieniu. na pograniczu trzonu i rękojeści mostka stwierdza się nadżerki z przebudową tłuszczową szpiku- zmiany zwyrodnieniowe? Nie widać masy patologicznej w okolicy. Przednie części trzonów na szczycie kyfozy piersiowej i poniżej również z cechami obrzęku szpiku. Kręgosłup piersiowy bez istotnych przemieszczeń dokanałowych krążków międzykręgowych. Rdzeń bez ognisk patol. sygnału. Kanał kręgowy prawidłowej szerokości. Prawowypukłe skrzywienie na pograniczu TH-L.
Wnioski: Obrzęk szpiku lewobocznie na pograniczu trzonów Th5/ Th6 oraz w zakresie przednich części trzonów kręgów piersiowych - artropatia zapalna? zmiany pourazowe? Wskazana kontrola.

Z wniosków MRI lędźwiowego : Degeneracja krążków L4/L5 i L5/S1 z protruzjami ale bez ucisku na korzenie.

Pytanie jest od jakiego specjalisty zacząć? Ortopedy, reumatologa czy neurologa?
Proszę o odpowiedz.
Wstępnie proponowałbym ortopedę lub lekarza rehabilitacji. Wymaga Pan skorelowania Pana dolegliwości z wynikami badań obrazowych. Czyli zgodnie ze sztuką lekarską najpierw wnikliwy wywiad. potem skrupulatne badanie fizykalne, a badania obrazowe typu MRI są tylko dodatkiem. Wykonując MRI wykluczono tzw. poważne patologie. Teraz należy Pana zbadać stwierdzić jakie testy prowokują ból. Wtedy można dokonywać dalszej interpretacji.

Witam,
Czy kręgosłup boli cały czas w ciągu doby? Czy są pozycje, które zmniejszają ból? Czy ból promieniuje do boku tułowia lub do brzucha, ew. do pośladka lub nogi? Czy są czynności, które ewidentnie nasilają ból (np. skłon tułowia w przód)?
Witam,
Proszę zgłosić się do dobrego lekarza ortopedy. Nie wiem jakie miasto więc trudno wskazać mi konkretną osobę.
Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Doświadczony neurochirurg,nie w celu operacji lecz pomocy w dalszej diagnostyce.
Przepraszam, że odpowiadam tak późno, rzadko zaglądam na profil. Nie będę oryginalny, od fizjoterapeuty. Badanie obrazowe już jest. Teraz trzeba zbadać funkcjonalnie no i zacząć terapię a to robią fizjoterapeuci. Pozdrawiam
Szanowny Panie.

Ból, który opisuje Pan na początku pytania dotyczy samej struktury krążka międzykręgowego.
Jest on w ok 70% zbudowany z wody. Podczas dnia codziennego -ruchu, woda jest dosłownie wyciskana z tego krążka, jego przestrzeń się zmniejsza. Podczas nocy, kiedy śpimy krążek znów się nawadnia, wtedy ciśnienie w samym krążku również wzrasta. Zwiększone ciśnienie powoduje drażnienie struktur nerwowych, a co za tym idzie odczuwa Pan ból i dyskomfort.

Wraz z pogłębianiem się przyczyny, z biegiem czasu problem zaczął pojawiać się częściej. Pana organizm próbował odnaleźć pozycje przeciwbólową, ból który odczuwał Pan powodował że zmienił Pan swoja sylwetkę, oraz pozycję chodu i siedzenia. Mięśnie zaczęły pracować w nienaturalny sposób, były bardziej przeciążane a co za tym idzie napięcie ich wzrosło. Nadmierne napięcie struktur miękkich m.in mięśni, powoduje większe obciążenia przenoszone na stawy.

Odnosząc się do diagnostyki obrazowej, proszę pamiętać że podstawową zasadą jest iż nie leczymy zdjęć tylko pacjenta. Najważniejsza jest diagnoza, oraz znalezienie przyczyny Pana problemu. Niezależnie czy uda się Pan do ortopedy, neurologa czy fizjoterapeuty, żeby taką diagnozę postawić należały Pana obejrzeć i przede wszystkim zbadać.

Pozdrawiam,
Aneta Ficygowska
mgr fizjoterapii
Witam. Początkowo czytając opis objawów pomyślałam o neurologu, zwłaszcza te bóle zaczynające się nad ranem. Jednak z opisu badań obrazowych wynika, że lekarzem z którym powinien Pan/Pani nawiązać kontakt jest reumatolog. Najlepszym rozwiązaniem byłby lekarz o dwóch specjalizacjach (ortopedia i reumatologia). Jeżeli mieszka Pan/Pani w Nowym Sączu lub okolicach to chętnie polecę odpowiedniego specjalistę, który moim zdaniem będzie umiał pomóc. Pozdrawiam.