Dna moczanowa

14 odpowiedzi
Choruję na dnę moczanową od 11 roku życia. Mam 37 lat ważę prawię 100kg i mam 159cm wzrostu. Jakie proporcję białek, tłuszczu i węglowodanów powinnam spożywać w ciągu dnia? Bo lekarz zalecił zwiększenie węglowodanów ale nie powiedział do jakiej ilości. Proszę o pomoc
Witam. Wskazana dieta redukcyjna, ale nie poniżej podstawowej przemiany materii - czyli ok 1700kcal/d. , Jeśli nie ma Pani zaburzeń węglowodanowych to węglowodany 65%, białko 15% (ok 60g białka), tłuszcze 20%. Najlepiej skorzystać z diety przygotowanej przez dietetyka.

Dzień dobry,
wraz ze wzrostem spożycia fruktozy i glukozy rośnie ryzyko hiperurykemii i dny moczanowej
w diecie należy obniżyć spożycie mięsa, owoców morza owoców i słodyczy, a także alkoholu
źródłem węglowodanów złożonych mogą być produkty zbożowe, warzywa, rośliny strączkowe - które nie wpływają na stężenie kwasu moczowego we krwi
natomiast produkty mleczne wykazują działanie obniżające stężenie kwasu moczowego
Witam,
W dnie moczanowej istotny jest rodzaj spożywanego białka i ewentualne ograniczenie go na rzecz węglowodanów. Najważniejszą rzeczą jest rezygnacja z produktów zawierających duże ilości puryn, czyli śledzi, sardynek, wywarów mięsnych. Należy także w dużej mierze ograniczyć mięso, najlepiej do 100-120g dziennie. Źródłem białka powinny być przede wszystkim produkty nabiałowe.
Pozdrawiam,
Karolina
Proponuję wizytę u dobrego dietetyka w Pani miejscowości. Powinna mieć Pani ułożony indywidualny jadłospis z uwzględnieniem choroby, otyłości, stylu życia, analizy składu ciała.. Niestety nie jestem w stanie pomóc Pani na odległość, a informacja z mojej strony np. powinna Pani dziennie spożywać 320g węglowodanów prawdopodobnie nic Pani nie powie.. Nie wiem tak naprawdę nic na Pani temat, nie widziałam żadnych wyników badań na oczy..
Dla pani najlepsza bedzie indywidualnie dobrana dieta, zarówno do jednostki chorobowej jak i wagi. Musi pani skorzystać z usług dietetyka.
Dzień dobry. Nie wiem jak w tej chwili Pani jada, ale dałabym Pani pewnie ok 20% białka, 30-35% tłuszczy i ok 45% węglowodanów.
Witam, zwykle proporcje na składniki odżywcze powinno się spożywać w następujący sposób: 20–30 % białko; 50–65 % węglowodany; 15–25 % tłuszcze. Najlepiej udać się do dietetyka, aby dobrał odpowiednie wartości dla Pani.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie, w Pani diecie faktycznie powinny przeważać węglowodany, stanowiąc 65-70% całodobowego udziału energetycznego (ich duża zawartość w menu przyczynia się do wydalania nadmiaru kwasu moczowego). Proszę wybierać w większości grube kasze, ryż oraz makarony gotowane al dente z pszenicy durum, płatki owsiane, jaglane, orkiszowe, pieczywo pełnoziarniste (zawierają sporo nieocenionego błonnika) oraz warzywa (rzodkiewkę, sałatę, kapustę pekińską, ziemniaki, oliwki) i owoce (ananasa, pomarańcze, agrest, kiwi, czereśnie, wiśnie, gruszki, jabłka, brzoskwinie, maliny, porzeczki i truskawki). Białko powinno stanowić około 10% całej diety, a resztę zdrowe tłuszcze, które pomogą schudnąć. Posiłki proszę spożywać regularnie co 3-4 godziny i wypijać duże ilości wody (około 3 litry dziennie, pomoże to w wydalaniu kwasu moczowego i toksyn z organizmu oraz w pozbyciu się nadmiaru kilogramów).
Najważniejsze jest jednak unikanie produktów bogatych w związki purynowe i tych zwiększających produkcję kwasu moczowego w organizmie, czyli: podrobów (wątróbki, nerek, móżdżku, serca), sosów i wywarów mięsnych oraz zup na nich przyrządzanych, galaret mięsnych, wędlin (kiełbas, parówek), dużej ilości mięsa, sardynek, śledzi, strączków (groch, fasola, soczewica, bób, fasolka szparagowa zielona), kawy, herbaty, kakao, coli, alkoholu, soków owocowych, słodyczy, warzyw (jarmuż, szczaw, szpinak), owoców (banan, melon). W razie pytań lub potrzeby dalszej konsultacji zapraszam na wizytę. Pozdrawiam serdecznie Marzena Wacław-Pazera.
Witam Na dnę moczanowa chorują przeważnie mężczyźni w wieku 30-50 lat.Nie spotkałam się z przypadkiem zdiagnozowanej dny w wieku 11 lat i w dodatku u dziewczyny.. Tak czy inaczej dieta to głownie ograniczenie puryn czyli w dużym uproszczeniu białek.Cała istota diety to ograniczenie ilości puryn z których powstaje nadmiar kwasu moczowego.Źródłem puryn jest przede wszystkim mięso i alkohol.Skoro eliminuje się białko mięsa , należy je zastąpić nabiałem czy tez jajkami.Jeśli decydujemy się na mięso, należy gotując je, odlewać kilkakrotnie wodę lub gotować w dużej jej ilości. Z tego więc wynika,że ograniczenie białka nie jest potrzebne. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, by dostarczyła organizmowi i białka i tłuszcze i węglowodany, Warto zaopatrzyć się w listę produktów niskopurynowych. Główna zasada zbilansowanej diety to:20–30 % białka 50–65 % węglowodanów 15–25 % tłuszczów, co daje 1–2 g białka /kg masy, ciała 3–5 g węglowodanów /kg masy ciała, 1–1,5 g tłuszczów /kg masy ciała. Oczywiście mówimy o należnej masie ciała czyli w pani przypadku mniej wiecej 53-64 kg, Obecne BMI wynosi 39,55 czyli dużą otyłość. Mam nadzieję,że moja odpowiedź panią satysfakcjonuje:)
Witam :) Żeby prawidłowo Pani doradzić potrzebuje Pani udać się do dobrego dietetyka. W dnie moczanowej należy mocno kontrolować ilość białek, a konkretnie puryn. Jeżeli chodzi o ilość węglowodanów, to powinno się ich ilość wyliczyć z proporcji białek i tłuszczów, jakie Pani powinna przyjmować. Podczas komponowania diety należy również uwzględnić źródła węglowodanów i przede wszystkim spożywać węglowodany złożone. Jeżeli chodzi o Pani wagę, jest ona za wysoka i potrzebuje Pani ją zmniejszyć. Ze względu na to, że zasady diety odchudzającej, a diety w dnie moczanowej wykluczają się w pewnym stopniu, potrzebna jest Pani pomoc, w tym uwzględnienie zmniejszenia ilości kalorii, zasad diety w dnie moczanowej, odpowiedniej proporcji białek, tłuszczów i węglowodanów wyliczonej w stosunku do przyjmowanych kalorii, podjęcie odpowiedniej aktywności fizycznej i to co podpowiem z praktyki potrzebuje Pani odkwasić organizm i wspomóc pracę nerek. Zachęcam do udania się do dobrego dietetyka w Pani mieście.
Witam,
Cierpiąc na dnę moczanową nie powinna Pani stosować diet niskowęglowodanowych. Nie ma ścisłych zaleceń co do proporcji makroskładników. Bardzo ważne przy tej chorobie jest ograniczenie produktów będących źródłem przyswajalnych związków purynowych. Niezmiernie istotne jest również dążenie do uzyskania prawidłowej masy ciała. Dlatego proponuję wizytę u dietetyka, który wskaże co warto zrobić, aby masa ciała spadała, określi także Pani zapotrzebowanie na energię i składniki pokarmowe. Pozdrawiam, Monika Nowicka
Dzień dobry
W dnie moczanowej obowiązuję dieta niskopurynowa. Zalecenia zwiększenia ilości węglowodanów w diecie są bardzo ogólnikowe trzeba zasadniczo zmienić sposób odżywiania. Przy tej chorobie i takiej nadwadze najlepiej skorzystać z porady dietetyka zważyć się na analizatorze składu ciała oraz po wywiadzie żywieniowo-medycznym obliczyć indywidualne proporcje białek, tłuszczów i węglowodanów.
pozdrawiam
Węglowodany maksymalnie powinny dostarczać 70% energii, ale powinny to być produkty z grubego przemiału, warzywa i owoce. Należy unikać słodyczy i produktów słodzonych. Tłuszcz przy otyłości to max 20% energii i 10% pozostaje na białko. W przypadku dny oczywiście unikamy mięsa, drobiu i ryb, a jemy pr. Mleczne i jaja. Pozdrawiam
Przy tak małej ilości danych trudno jest odpowiedzieć na Pani pytanie. Musiałabym wiedzieć, co Pani teraz spożywa, w jakich ilościach. Proponuję, aby udała się Pani do dietetyka, tak by mógł przeprowadzić wywiad żywieniowy, zrobić odpowiednie pomiary i na tej podstawie ustalić proporcje składników w Pani jadłospisie.