długotrwały ból w klatce piersiowej/panika, stres?

7 odpowiedzi
Witam,
od kilku tygodni bije się z myślami o rzuceniu palenia. Próbuje wszystkiego, czytam książki, słucham medytacji, biorę desmoksan i czym bliżej jestem dnia, w którym postanowiłam rzucić to raz na zawsze tym gorzej sie czuje. Jestem przerażona do tego stopnia, że nie opuszcza mnie już od kliku dni ból w klatce piersiowej. Taki uciskający, trwały jakbym miała jakiś ciężar. Ciężko się oddycha. Czy to jest objaw paniki? Czy psychiatra jest mi w stanie jakoś pomóc?
Witam. Uciskający ból w klatce piersiowej może być objawem nerwicowym/lękowym ale w takiej sytuacji należy skonsultować tę dolegliwość z kardiologiem. Z opisu nie wynika w jakim jest Pani wieku ale już sam nikotynizm zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej/zawału mięśnia sercowego. Psychiatra może okazać się przydatny w tym sensie, że złagodzi objawy rozdrażnienia, nerwowości, problemów ze snem, chwiejności emocjonalnej czy chociażby lęku związanego z podjęta decyzją o rzuceniu palenia papierosow. Pozdrawiam

Owszem, mogą to być objawy lękowe. Oczywiście najpierw trzeba wykluczyć objawy dławicowe wynikające choroby niedokrwiennej serca, które również mogą wystąpić w sytuacjach silnego stresu czy emocji. Tak czy owak leki przeciwlękowe pomogą się uspokoić i podjąć próbę rzucenia nałogu.
Zdecydoweanie tak, psychiatra może pomóc. Choć jestem przekonany, że trudna decyzja rzucenia palenia wymaga przygotowania ale i spokoju. Lepiej realizować ją, gdy nie mamy innych problemów, kłopotów, zmartwień...
Lepiej nie nastawiać, się na to, że pierwsza próba będzie udana. Tak bywa rzadko. Wytrwale trzeba je powtarzać. Aż do skutku.
Jeśli sama myśl o zaprzestaniu palenia wywołuje tak dramatyczne, nerwicowe objawy, to może lepiej odczekać nieco do czasu gdy będzie Pani gotowa na to? Pośpiech nie pomaga.
Objawy opisane moga być groźniejsze niż samo palenie. Jeszcze przez jakiś czas.
Powoli, bez paniki... Włosi mają takie powiedzenie: chi va piano va sano e va lontano - kto idzie wolno idzie pewnie! Więc wolno do dzieła!
Witam,
oczywiście opisywane objawy mogą mieć charakter somatyzacyjny (odczuwanie różnych dolegliwości w ciele spowodowanych lękiem), ale najpierw należy wykluczyć przyczyny stricte somatyczne np. chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego, aby nie przeoczyć jakiegoś poważnego stanu.
W przypadku potwierdzenia tła lękowego objawów psychiatra może rozważyć potrzebę włączenia leków (doraźnie lub długoterminowo) lub skierować do psychoterapeuty.
Objawy, o których Pani pisze zdarzają się zwykle w napadach paniki. Mogą pojawiać się jednak i w przebiegu chorób somatycznych. W pierwszej kolejności należy wykonać badania stanu somatycznego- podstawowe badania z krwi, badanie EKG. Badanie takie wykonuje lekarz POZ. Dopiero po wykluczeniu chorób somatycznych leczeniem powinien zająć się psychiatra zastosowanie wlasciwego leczenia przeciwlekowego zwykle doprowadzą do ustąpienia objawów..
Witam Panią.
Proszę zacząć od diagnostyki kardiologicznej i w przypadku wykluczenia podłoża chorobowego udać się dopiero wtedy do psychiatry. Jest w właściwa kolejność diagnostyczna. Chęć rzucenia palenia i adaptowanie się do życia bez dymu wzmaga stres który może dawać następujące objawy lecz co ważniejsze takie same mogą występować przy ostrych zespołach wieńcowych a ich lekceważyć nie można.
Witam, warto udac sie do lekarz POZ aby wykluczyl przyczyne somatyczna. Jesli zostanie wykluczona, to objawy wskazuja na zaburzenie lekowe. Psychiatra jak najbardziej moze w tym pomoc. Przy planowaniu rzucenia palenia warto rowniez skorzystac z porady psychiatry. Istnieje mozliwosc zastosowania lekow ulatwiajacych zaprzestanie palenia.