Długie dolegliowości po usunięciu ósemki?

17 odpowiedzi
Witam. Pięć dni temu miałem usuwaną chirurgicznie dolną ósemkę zatrzymaną. Rana została zszyta i dostałem antybiotyk. Dolegliwości bólowe i opuchlizna po pierwszych dwóch dniach zmalały, ale nadal pozostał mi szczękościsk i taki jakby ból kości żuchwy w okolicy wyrwanego zęba (nie jakiś silny czy nie do wytrzymania, ale wcześniej go nie było - przypomina trochę nadwrażliwość na zimno). Niepokoi mnie też nieco różowa ślina, która czasem się do tej pory pojawia mimo że nie podrażniam szwów ani nie jem nic gorącego. Czy to normalne objawy?
Witam, jeśli ekstrakcja była skomplikowana dolegliwości mogą utrzymywać się dłużej,jednak zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości zalecam pacjentom udać się na wizytę kontrolną, najlepiej jak obejrzy Pana chirurg, który przeprowadził zabieg
Pozdrawiam

może tak być, zależy to z jakiej przyczyny podjęto decyzje o usunięciu. bakterie mogą być oporne na antybiotyk. ból tej okolicy może utrzymywac nawet do miesiąca, nie staly ale sporadyczny, ból na dotyk tej okolicy nawet do trzech miesięcy. różowa slina od rozpuszczanego skrzepu, szczękościk ustęuje po ciepłych okładach na policzek, solux
Dzień dobry, usunięcie zatrzymanej ósemki dolnej jest zabiegiem trudnym, ze względu na pęczek naczyniowo-nerwowy przebiegający w pobliżu tego zęba.Stąd powikłania po tym zabiegu są częste. Można skontrolować na zdjęciu RVG ,czy cały ząb został usunięty, jeżeli tak ,to pozostają tylko wizyty kontrolne pozabiegowe. Pozdrawiam dr Kręcisz
Wszystkie objawy sa dopuszczalne prosze uzbroić sie w cierpliwość i pilnować dobrej higieny
Zabieg chirurgicznego usunięcia zęba zatrzymanego różni się od zabiegu "prostej" ekstrakcji. Jest bardziej inwazyjny i w związku z tym występują przejściowe dolegliwości. Ból okolicy usuwanego zęba jest zjawiskiem normalnym, z czasem będzie się zmniejszał - jest to związane z gojeniem tej okolicy, może Pan czuć rwanie, ciągnięcie itp.
Obrzęk jest bardzo częsty po tego typu zabiegach, po kilku dniach powinien Pan widzieć poprawę i stopniowe zmniejszanie obrzęku.
Szczękościsk będzie utrzymywał się najdłużej, myślę, że ok. 2 tygodni. Jest to związane z naciekiem mięśni żwaczowych.
Różowa ślina - podbarwiona krwią - również jest objawem normalnym, może występować kilka dni po zabiegu.
Bardzo ważna w tym okresie jest odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej. Po trzeciej dobie po zabiegu warto stosować płyn do płukania jamy ustnej zawierający chlorheksydynę np. Eludril. Okolicę usuniętego zęba proszę oczyszczać delikatnie miękką szczoteczką. Dopóki utrzymuje się szczękościsk dieta bardziej płynna - papkowata.
Jeżeli cokolwiek Pana niepokoi, proszę nie czekać, tylko umówić się na wizytę kontrolną do lekarza, który wykonywał zabieg.
Trzeba pamiętać, że usuniecie ósemki to relatywnie "duża" interwencja jak na jamę ustną. Na przestrzeni dni powinny jednak ustępować w osłonie antybiotyku. Gdyby dolegliwości bólowe miały się utrzymywać lub narastać proszę skontrolować w gabinecie.
Witam!
Zabieg usuwania ( dłutowania ) zęba zatrzymanego w kości jest zabiegiem o wyższym stopniu inwazyjności. Dlatego Pacjent jest zabezpieczony antybiotykiem, który ma działanie bakteriobójcze, bakteriostatyczne. W wyniku zabiegu powstaje rana kostna, również obejmująca przerwanie ciągłości ozębnej.Obrzęk jest spowodowany uszkodzeniem naczyń krwionośnych oraz limfatycznych, co jest oczywiste.
Szczękościsk, który wystąpił jest spowodowany w/w przyczynami. Do tego w wyniku podawania znieczulenia ulegają uszkodzeniu naczynia krwionośne o różnym przekroju. Powstaje krwiak, który blokuje ruch więzadła skrzydłowo- żuchwowego. Objawia się to ograniczoną możliwością szerokiego otwarcia ust. Obrzęk będzie malał wraz z reakcją organizmu polegającego na wchłonięciu krwiaka, powstałego w wyniku, jak wspomniałam inwazyjności zabiegu.
Pojawiająca się różowa ślina to zabarwienie krwią, która pochodzi z rany. Minie bardzo szybko. Może pojawić się jeszcze po usunięciu szwów, które Doktor wykonujący zabieg założył.
A więc nie ma się o co martwic. Opisuje Pan książkowe objawy pozabiegowe dłutowania zatrzymanego zęba ósmego.
Proszę kontrolować półpłynna dietę.
Wkrótce wszystko powróci do normy.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Dzień dobry.
Spodziewam się, że w momencie mojej odpowiedzi, już nie odczuwa Pan/Pani dolegliwości. Proszę sprawdzić, czy faktycznie jest szczękościsk, a nie małe ograniczenie ruchów żuchwy. Dyskomfort związany z zabiegiem zazwyczaj mija w 7 dni. Nieco krwista ślina (nie krwotok) jest normalną oznaką i też zaniknie za parę dni.
Witam, takie dolegliwości mogą występować po zabiegu, gdyby stan się pogorszył proszę zgłosić się do lekarza. Aby zmniejszyć szczękościsk proszę wykonywać ćwiczenia otwierania ust kilka razy dziennie.
Dzień dobry,
Jeżeli ekstrakcja była "ciężka" to takie objawy mogą się jakiś czas utrzymywać. Natomiast najbezpieczniej będzie skonsultować się z lekarzem.

Pozdrawiam,
Anna Duda
Dzień dobry, takie dolegliwości po usunięciu ósemki dolnej niestety mogą się zdarzyć. Proszę podejść do lekarza, u którego usuwał Pan ząb na kontrolę i skonsultować czy jest wszystko w porządku-może trzeba będzie przepłukać zębodół i usunąć szwy. Gojenie może być wydłużone nawet do miesiąca. Dobrze, że przyjmuje Pan antybiotyk, który na pewno łagodzi objawy.
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia i cierpliwości
dr n.med. Katarzyna Jankowska
W przypadku konwencjonalnej ekstrakcji dolnej ósemki zatrzymanej wszystko co Pan pisze często się zdarza. M. in. przez te dolegliwości (i kilka innych zalet) warto po usunięciu zębów zatrzymanych do rany zakładać CGF (autogenne czynniki wzrostu), wtedy goi się dużo lepiej i szybciej. Pozdrawiam!
Proszę zgłosić się do lekarza, który usuwał ząb- być może kwestia nadwrażliwości związana jest np z odsłonięciem szyjki w siódemce. Lekarz, który usuwał ząb powinien dokładnie obejrzeć zarówno miejsce gdzie znajdowała się 8, a także okoliczne zęby celem znalezienia przyczyn Pana dolegliwości.
Pozdrawiam serdecznie
Przepraszam, że tak długo. Takie objawy są normalne po usunięciu "trudnych" ósemek.
Tak, są to jak najbardziej normalne objawy. W miejscu po usunięciu zęba jest rana, która tak jak w każdym innym miejscu naszego ciała, potrzebuje czasu żeby się zagoić. Uczucie ciągnięcia jest m.in. oznaką gojenia. Różowa ślina natomiast to niewielkie ilości krwi które wydostają się z tego miejsca. Proszę stosować się do zaleceń dentysty oraz zgłosić się na wizytę kontrolną, która zapewne została wyznaczona.
Witam, pańskie objawy są całkowicie naturalne. Chirurgiczne usuwanie zęba wiąże się ze zdejmowaniem (wierceniem) kości - zlokalizowany stan zapalny zawsze występuje. Objawy powinny jednak z dnia na dzień się zmiejszać - w razie przeciwnej tendencji proszę się zgłosić do stomatologa. Wkrótce zdjęcie szwów - okazja do konsultacji na żywo.
Witam .Opisane objawy są charakterystyczne w procesie gojenia rany po zatrzymanej ósemce .Proszę się nie przejmować .W razie dalszych obaw udać się do lekarza ,który wykonywał zabieg .