Dieta/Zespól Gilberta

14 odpowiedzi
Witam , czy istnieje dieta, która pozwala na obniżenie poziomu bilurbiny dla osób z zespołem Gilberta ?
Dzień dobry, czynniki, które mogą okresowo zwiększać stężenie bilirubiny we krwi to ciężki wysiłek fizyczny, spożycie tłustych posiłków, alkohol, ale także infekcje, przeziębienia, stres, u kobiet okres przedmiesiączkowy. Nie poleca się diet niskokalorycznych i głodówek. Należy stosować ogólne zasady zdrowego odżywiania, zbilansowaną dietę, spożywać regularnie posiłki (nie pomijać śniadania i innych posiłków, żeby nie doprowadzać do zbyt długiej przerwy między posiłkami). Objawy może nasilać także odwodnienie organizmu, dlatego należy pamiętać o piciu wody mineralnej, a unikaniu nadmiaru napojów zawierających kofeinę (czarna herbata, kawa, cola i inne). Dużo zdrowia życzę, pozdrawiam serdecznie:)

Dzień dobry, W zespole Gilberta jak i u każdego zdrowego człowieka istotne jest racjonalne żywienie tzn. dieta oparta o ogólne zasady prawidłowego żywienia, z naciskiem na regularne posiłki, unikanie głodówek, diet niskokalorycznych, ale także bogatych w tłuszcz i produkty smażone. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na eliminację alkoholu i używek typu napoje energetyczne, mocna kawa. Mogą one zwiększać stężenie bilirubiny. Należy także pić odpowiednią ilość płynów (min. 30-35 ml/kg masy ciała). Ważne jest także w miarę możliwości prowadzenie bezstresowego styl życia, unikanie infekcji i ekstremalnego wysiłku.Pozdrawiam serdecznie
Zdecydowanie tak. Zależnie od osoby może przebiegać objawowo lub bez. Mogą pojawiać się zaburzenia trawienia, uczucie ciężkości na żołądku, puste odbijania, zgaga, nadkwaśność, zespół jelita drażliwego. czasem nieuzasadniony niepokój, przyspieszone bicie serca, zaburzenia koncentracji czy nadmierna potliwość. Objawy zespołu Gilberta mogą się nasilać pod wpływem stresu, nadmiernego wysiłku fizycznego, podczas stosowania nieodpowiedniego żywienia: głodówki lub stosowania diety niskokalorycznej oraz przy odwodnieniu organizmu.

Właściwe zalecenia żywieniowe dobieram indywidualnie. W zależności od samopoczucia i możliwości pacjenta. Dieta powinna być bogata w antyoksydanty (m.in.antocyjany) warzywa i owoce, posiłki należy jeść regularnie i nade wszystko unikać diet niskokalorycznych czy głodówek.
Witam. Nie potrafię odpowiedzieć jednoznacznie na Pana pytanie: czy istnieje dieta. Jak najbardziej odpowiednie, zdrowe odżywianie, dieta lekkostrawna, z ograniczeniem cukrów prostych, kwasów tłuszczowych nasyconych oraz eliminacją używek, może wpłynąć na poprawę wyników. Jest to jednak bardzo indywidualne, wiąże się także z innymi jednostkami chorobowymi (np problem z żołądkiem, woreczkiem żółciowym, wirusami i bakteriami w organizmie) oraz stylem życia, np. przemęczeniem, stresem.
Myślę, że racjonalny styl życia i odżywiania może pomóc obniżyć poziom bilirubiny u osób z zespołem Gilberta ale także problemami z układem pokarmowych, woreczkiem żółciom oraz wątrobą. Życzę powodzenia i zdrowia, pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry,
można próbować wprowadzać modyfikacje w diecie, ale przy zespole genetycznym jest to bardzo trudne, aby skutecznie obniżyć poziom bilirubiny, która może się podnosić chociażby przy zwiększonym stresie.

Na pewno należy zrezygnować z alkoholu i palenia papierosów (oraz e-papierosów), unikać tłustych posiłków i wysokoprzetworzonej żywności, wprowadzić w życie wszystkie zasady zdrowego odżywiania (bardzo ważne jest odpowiednie spożycie wody oraz regularne spożywania posiłków), a w przypadku odchudzania, unikać bardzo rygorystycznych diet (głodówek).

Z poważaniem,
Sławomir Kula
Serdecznie zapraszam na spotkanie.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie,
jak najbardziej istnieją zalecenia by obniżyć poziom bilirubiny w organizmie - przede wszystkim unikać spożywania alkoholu, regularnie spożywać posiłki, pić min. 2 l wody w ciągu dnia i zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze. Zapraszam do konsultacji. Pozdrawiam, Aleksandra Pasich.
Dzień dobry,
Wprowadzenie zasad racjonalnego odżywiania wspomożenie leczenie zespołu Gilberta. Jednak wszystkie zalecenia powinny zostać opracowane indywidualne.
Pozdrawiam,
Angelika Korcz.
Witam,
odpowiednim leczeniem żywieniowym można wspomóc leczenie u osób z zespołem Gillberta.
Polecam wizytę u dietetyka klinicznego, który dobierze dietę indywidualnie do stanu zdrowia i wyników badań.
mgr Nowak
Sugeruję wizytę: - 70 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Zwiększenie stężenia bilirubiny w osoczu określa się jako hiperbilirubinemię. Hiperbilirubinemia może być z kolei spowodowana zwiększonym wytwarzaniem bilirubiny lub też niezdolnością wydzielania bilirubiny powstającej w prawidłowych ilościach przez uszkodzoną wątrobę. Nie doszukałam się żadnych publikacji w bazie PubMed na temat skutecznych metod obniżenia jej poziomu jakimś konkretnym skłądnikiem diety. Rozpatrując jednak organizm ludzki jako fizjologiczną całość, należy przyjąć strategię działania protekcyjną, wobec wątroby właśnie. Zalecałabym dietę lekkostrawną, o niskim IG, z odpowiednio zbilansowanym ilościowo i jakościowo żelazem. Dołożyłabym suplementację wielonienasyconymi kwasami Omega (dodatnia korelacja z wpływem na ukłąd krążenia i elementy morfotyczne krwi). Ponadto należy zwrócić uwagę na wskaźnik aktywności fizycznej, obciążenia organizmu, toksyczność przyjmowanych leków, interakcji między lekami z danych grup, gospodarkę wodno-elektrolitową itp.
Pozdrawiam serdecznie.
Witam,
tak, osoby z Zespołem Gilberta szczególnie powinny dbać o wzmacnianie swojej odporności, a to wiąże się przede wszystkim z właściwym żywieniem i troską o mikroflorę jelitową. Uwagę należy skupić nie tylko na aspektach codziennego jadłospisu, ale także na stylu życia jaki sie prowadzi - bo to jest ze sobą ściśle powiązane.

Pozdrawiam,
Poradnia dietetyczna
Sports-Med.
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Tak + do tego włączyłabym na podstawie wyników badań oczyszczanie ziołami.
Witam, proponuję unikać alkoholu, głodówek i niskokalorycznych diet. Najlepiej spożywać 5 posiłków dziennie, potrawy lekkostrawne nie zapominając o odpowiednim nawadnianiu organizmu (ok. 2 l dziennie). Warto pamiętać że poziom bilirubiny wzrasta min. w stresie.
Przy tym schorzeniu nie ma specjalnej diety. Należy prowadzić zdrowy styl życia i przede wszystkim unikać niskokalorycznych diet, głodówek oraz alkoholu, ponieważ zwiększa on stężenie bilirubiny. Stosować zbilansowaną dietę łatwostrawną. Poza poza tym spożywać regularnie posiłki, pić odpowiednią ilość płynów (ok.1,5- 2 l dziennie). Zaleca się unikanie czynników, które mogą wywoływać żółtaczkę.