Dieta przy twardzinie układowej.

7 odpowiedzi
Dzień dobry,od kilku lat choruję na twardzinę układową. Chciałam dopytać czy wprowadzenie jakieś diety (unikanie jakiejś grupy produktów czy inne wskazanie dietetyczne) może pomóc w zahamowaniu choroby? Czy powinnam wykonać jakąś diagnostykę i od czego zacząć?

Pani Anno,
dziękuję za Pani pytanie. Twardzina układowa jest chorobą, której przyczyny niestety wciąż pozostają nieznane lub niepoznane do końca. Skutkiem jednak jest rozrost tkanki łącznej, w skutek czego dochodzi do stwardnień i zaników. W przypadku leczenia tej choroby główną rolę odgrywają kortykosteroidy - leki te, podobnie jak w przypadku astmy lub też innych ogólnoustrojowych zapaleń autoimmunologicznych, mają na celu wygaszenie zapaleń i zatrzymanie ich negatywnych skutków. Podobnie zatem jak w przypadku zapalenia tarczycy (Hashimoto) istotne jest stosowanie diety bogatej w składniki przeciwzapalne - kwasy tłuszczowe omega-3 (doskonałym źródłem są ryby, orzechy, oleje roślinne - m.in. olej lniany czy rzepakowy), a także antyoksydanty - łatwo je rozpoznać jako kolorowe barwniki owoców i warzyw (zatem doskonałym źródłem są zielone, pomarańczowe, czerwone owoce i warzywa). Ważnym elementem utrzymywania homeostazy organizmu jest także dbanie o prawidłowe nawodnienie - dobrze zatem pamiętać o przyjmowaniu przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie. To zapewni odpowiedni turgor tkankom i będzie ograniczać efekty zanikowe. Niestety nie dysponujemy obecnie badaniami, które precyzyjnie pozwalałyby rozpoznać twardzinę układową - istnieją jednak takie, które ułatwiają postawienie diagnozy: kapilaroskopia wału paznokciowego, oznaczanie przeciwciał ANA, oznaczenie przeciwciał specyficznych (przeciwciała przeciwko antytopoizomerazie 1 (scl70) oraz przeciwciała antycentromerowe), stężenie kreatyniny oraz badanie ogólne moczu, OB, CRP (podwyższone wartości wskazują na agresywny przebieg choroby), C3,C4 (obniżone wartości wskazują na agresywny przebieg choroby).

Dzień dobry, twardzina układowa to choroba mająca podłoże m.in autoimmunologiczne więc dieta która jest rekomendowana przy autoimmunologiach jest wskazana. Wykluczyć albo uważać należy na produkty które biorą udział w syntezie kolagenu w organizmie. W zależności od postaci choroby należy zwrócić uwagę na strawność i dobór produktów pod względem możliwości trawiennych. Dieta powinna być też modyfikowana w zależności od leków jakie są przyjmowane.
Pani Aniu,
Dietę przy TU modyfikuje się w zależności od tego na jakim etapie jest schorzenie. Za pomocą prawidłowo skomponowanych jadłospisów można część niebezpiecznych objawów złagodzić lub wyeliminować. Żywienie ma szczególne znacznie, gdy rozwija się nadciśnienie, czy niewydolność nerek. Nie sposób wskazać jednego uniwersalnego sposobu żywienia w tym schorzeniu, leczenie dietetyczne zaś jest dobierane indywidualnie do Pacjenta.
Barbara Dąbrowska-Górska
Twardzina układowa jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną o nieznanej przyczynie i patologii. Pod względem klinicznym charakteryzuje się zaburzeniami immunologicznymi, waskulopatią, postępującym włóknieniem skóry i narządów wewnętrznych. Ze względu na systemowy charakter schorzenia prawidłowa diagnostyka wymaga szerokiego zakresu badań diagnostycznych.
Badania laboratoryjne winny uwzględnić min. OB, CRP, proteinogram, badanie morfologiczne krwi, badanie moczu z analizą osadu oraz badania pod kątem obecności czynnika reumatoidalnego, przeciwciał przeciwjądrowych ANA( typ świecenia + miano), oraz ANA BLOT, zwłaszcza antycentromerowych, anty Scl-70 i inne.( należy udać się do specjalisty lekarza , który zleci odpowiednie badania). Można pokusić się również o badania nadwrażliwości pokarmowej IgG/IgG4, bo jest to choroba autoimmunologiczna , należy pamiętać jednak, że choroba występuje w różnych typach klinicznych różniących się przebiegiem, występują również przypadki współistnienia twardziny układowej z innymi układowymi chorobami tkanki łącznej, najczęściej reumatoidalnym zapaleniem stawów i toczniem rumieniowatym układowym.
Więc zastosowanie i podanie diety bez wiedzy nt. leczenia, leków jakie Pani przyjmuje nie będzie możliwa na tym etapie . Proponuję udanie się do dietetyka, który zbierze pełen wywiad nt. Pani leczenia, chorób współistniejących , leków jakie Pani przyjmuje następnie ułożenie diety.

Pozdrawiam bardzo serdecznie

Gosia Frajberg
Dzień dobry,
jeśli chodzi o Pani chorobę to duże znacznie odgrywa aktualny stan Pani zdrowia, a dokładnie ewentualne dysfunkcje, które często już pierwszym etapie choroby się pojawiają, jak choćby dysfunkcja zwieracza przełyku.
Dieta w takich przypadkach powinna uwzględniać m.in. odpowiednią podaż głównych składników odżywczych, odpowiednią podaż witamin, w tym w dużej mierze tych rozpuszczalnych w tłuszczach, odpowiednie spożycie kwasów omega-3 i omega-6. Od tego należałoby zacząć. Do tego dobrze jest pamiętać o aktywności fizycznej.
Nie oczekiwałbym jednak, że dieta przyczyni się do zahamowania choroby, może jednak istotnie wpłynąć na tempo jej postępowania.
Jeśli chodzi o diagnostykę to zakładam, że ma ją Pani wykonaną na odpowiednim poziomie skoro twardzina została zdiagnozowana (tzn przeciwciała ANA, przeciwciała specyficzne: scl70 i antycentromerowe, kreatynina, mocz, OB, CRP, C3 i C4).
W celu przygotowania dobrze dobranej diety należałoby wykonać badania, które nie są bezpośrednio związane z chorobą jednak istotne dla dietetyków, czyli morfologię krwi, glukozę i cholesterol.
W razie pytań lub wątpliwości pozostaję do dyspozycji
Witam serdecznie!

Oczywiście dieta przy twardzinie układowej jest bardzo ważna. Należy wprowadzić produkty bogate w kwasy omega-3 i antyoksydanty. Należy pamiętać również o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Po więcej informacji i rozpisany jadłospis zapraszam na wizytę do mojej poradni w Gdańsku, Slimfood. Pozdrawiam,
Tak, dobrzeby było wykonać wcześniej właściwy test na nietolerancję pokarmową.