Dieta przy PCOS i insulinooporności.

9 odpowiedzi
Mam zespół policystycznych jajników oraz niedawno stwierdzono u mnie insulinooporność. Jestem osobą z nadwagą oraz o siedzącym trybie życia (praca + studia zaoczne), niestety mało mam czasu na ruch. Przeraża mnie mało zróżniocowana dieta i wykluczenie m.in. nabiału. Czy możliwe jest utworzenie zróżnicowanej diety, dzięki której poczuję się lepiej/schudnę?
Dieta absolutnie nie musi być mało zróżnicowana, wręcz przeciwnie przy tym zaburzeniu powinna być urozmaicona aby odpowiednio odżywiać organizm. Wykluczenie lub mocne ograniczenie nabiału niestety jest konieczne z uwagi na zaburzenia hormonalne ale po to jest wizyta u dietetyka aby pomóc pani zbilansować inny sposób odżywiania. Oczywiście, że jest możliwe ułożenie zróżnicowanej diety na której będzie się pani czuła dobrze i zredukuje masę ciała.

Dzień dobry!
Insunlinooporność i PCO to schorzenia często współistniejące ze sobą. Interwencja w tym przypadku jest wręcz konieczna. Oczywiście możliwe jest skomponowanie jadłospisów urozmaiconych, stabilizujących stężenie glukozy i gospodarkę insulinową. Nie zawsze istnieje konieczność wykluczenia nabiału, każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Barbara Dąbrowska-Górska
Dzień dobry,
dieta odgrywa bardzo ważną rolę w zespole policystycznych jajników, szczególnie, że objawami tej choroby jest często nadwaga i insulinooporność. Specjalizuję się w doborze diety, także w przypadku PCOS. Zapraszam Panią do mnie na wizytę. Zbilansowana dieta redukcyjna oraz kontrolowana aktywność fizyczna to podstawa w leczeniu zespołu metabolicznego (między innymi insulinooporności), redukcji masy ciała, ale także poprawy poziomów hormonów płciowych, których zaburzenia odgrywają ogromną rolę w PCOS .
Proszę się nie martwić, dieta wcale nie musi być nudna i niesmaczna. Przykłady przepisów są w moich książkach. Książka pt. „Dieta Garstkowa” to nic innego, jak właśnie 140 urozmaiconych przepisów.
Jadłospis w PCOS wraz ze stwierdzoną insulinopornością nie musi być mało zróżnicowany. Ważny jest dobór produktów sezonowych oraz wykorzystanie tych które pomogą ustabilizować poziom glukozy i insuliny we krwi np. Rośliny strączkowe, grube kasze, chude ryby i mięso. Nabiał nie musi ulegać całkowitemu ograniczeniu, powinno to dotyczyć jedynie nabiału slodkiego czyli bogatego w cukier mleczny - laktozę czyli mleko i napoje mleczne. Sery można spożywać umiarkowanie w tym sery kozie, które laktozy mają mniej. Dieta może być przyjemna i pozwolić na spadek wagi, jednak wymaga to pewnej systematyczności.
Witam.
Możliwe jest ustawienie zróżnicowanego jadłospisu. Poza tym nie u każdego pacjenta konieczne jest całościowe wykluczenie nabiału. Wprowadzenie odpowiedniej dietoterapii z pewnością poprawi Pani samopoczucie i pozwoli zrzucić kilka kilogramów. Posiadam doświadczenie w prowadzeniu pacjentów z PCOS. Jeżeli jest Pani zainteresowana współpracą zapraszam na konsultacje do poradni bądź online.
Pozdrawiam,
Agnieszka Babisz
Witam serdecznie, rzeczywiście z ogólnie dostępnych informacji można wywnioskować, że dieta przy tym schorzeniu jest bardzo ograniczona, trudna do ułożenia oraz niezróżnicowana.
Jednak przy wykonaniu bardzo wnikliwego wywiadu oraz dzięki dopasowaniu do indywidualnych potrzeb pacjenta, jesteśmy w stanie bardzo skutecznie tak ułożyć menu, aby dostosować do wspomnianych priorytetów.
Jedyne co nalezy wziąć pod uwagę, że są to schorzenia, które niestety ale spowalniają proces gubienia tkanki tłuszczowej w porównania do zdrowej osoby, ale tak jak wspominałam, jest to możliwe :-)
Tak, jak najbardziej, ale wiążę się ona z wykluczeniem pewnych grup produktów, co da Pani rezultat w samopoczuciu i prawidłowej wadze. Pozdrawiam, Agnieszka
Dzień dobry,
jak najbardziej istnieje możliwość ułożenia zróżnicowanej oraz bilansowanej diety, która będzie uwzględniać Pani preferencje smakowe oraz plan dnia.
Pozdrawiam serdecznie,
Urszula Włodarczyk
Dzień dobry,
Oczywiście jest to możliwe, jednakże będzie wymagało od Pani pracy. Wszystko da się osiągnąć metodą małych kroczków.