Dieta po ostrym zapaleniu trzustki, zapaleniu żołądka, wyciętym woreczku żółciowym

14 odpowiedzi
Witam,
Poszukuję lekarza dietetyka, który ułożyłby dietę dla mojej mamy. Mama jest po ostrym zapaleniu trzustki, dodatkowo ma stan zapalny żołądka, 2 lata wcześniej miała wycinany woreczek żółciowy. Nie wiemy co może jeść, a dodatkowo jest jeszcze osłabiona po powrocie ze szpitala. Poszukuję lekarza głównie z Poznania (i okolic). Ile jest potrzebnych wizyt? Jaki jest to koszt?
Witam. Pracuję we Wrocławiu także niestety nie pomogę. Powodzenia.

Dieta jest sprawą bardzo indywidualną. Zwykle okres rekonwalescencji trwa około miesiąca. Dieta jest wtedy najbardziej restrykcyjna. Ale jeśli powrót do normalnej diety spowodował nawrót dolegliwości, należy przedłużyć stosowane wcześniej ograniczenia dietetyczne. W takich przypadkach warto zasięgnąć fachowej porady i umówić się na wizytę do dietetyka, który ułoży odpowiedni plan i wytłumaczy jak najlepiej przygotowywać potrawy.
Witam serdecznie,
Niestety nie jestem z Poznania (ani nawet okolic). Ale mogę zaproponować konsultację online - na podstawie kompletnego wywiadu (przeprowadzonego mailowo, przy użyciu kwestionariusza dietetycznego) oraz wyników badań mogłabym ułożyć kompletne zalecenia oraz zaproponować jadłospis.
Każdorazowo pozostaję z pacjentem w kontakcie telefonicznym/ mailowym i umożliwiam zadawanie pytań.
Z powodzeniem prowadzę pacjentów tą drogą (także zza granicy), dlatego gdyby się Pani zdecydowała, zapraszam do kontaktu, najwygodniej telefonicznego.

Pozdrawiam,
MBellwon
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Niestety ja przyjmuję we Wrocławiu:(
Szanowna Pani/Szanowny Panie,
na początku chciałbym wspomnieć, że nie jestem lekarzem-dietetykiem, a magistrem dietetyki (dwustopniowe studia na kierunku "dietetyka").

Zajmuję się układaniem jadłospisów dla osób z różnymi schorzeniami i w przypadku Pani/Pana mamy również mogę podjąć się ułożenia takiego jadłospisu, ale zgodnie z zaleceniami lekarza, ponieważ w tym przypadku to on na podstawie badań określa w jakim stanie jest organizm Pani/Pana mamy i z jak dużymi ograniczeniami powinna być dieta (główne założenia to: lekkostrawna i niskotłuszczowa).

Koszt wizyty to 50 zł, jadłospisów: 7-dniowego 120 zł i 14-dniowego 200 zł. Liczba potrzebnych wizyt kontrolnych jest indywidualna, więc trudno mi to określić.

Z poważaniem,
Sławomir Kula
Dzień dobry,
pytanie trafiło do mnie, jestem z Katowic, ale jeśli są Państwo zainteresowani wizytą u mnie lub konsultacją on-line to zapraszam do kontaktu. Na początek proponowałabym dietę 14 dniową, ilość wizyt jest zawsze indywidualna. Pozdrawiam!
Dzień dobry,
W takim razie zapraszam do gabinetu znajdującego się w Puszczykowie nieopodal Poznania. Ilość wizyty uzależniona jest przede wszystkim od stanu zdrowia, także co najmniej dwie wizyty będą potrzebne aby dostosować plan żywieniowy do Pani mamy. Na wizytę najlepiej zabrać wszystkie aktualne wyniki badań. Koszt pierwszej wizyty do 50 zł, do tego należy doliczyć również jadłospis tygodniowy (90 zł) lub dwutygodniowy (160 zł). Oferuje również usługę mobilnego dietetyka, czyli wizyty u Państwa w domu, jeżeli tak byłoby wygodniej.
Pozdrawiam,
Angelika Korcz.
Dzień dobry,
musi Pani poszukać dietetyka ( osoby po studiach medycznych, a nie kursie internetowym itp. - to bardzo ważne, żeby nie zaszkodzić mamie). Jeżeli jest to kwestia edukacji żywieniowej to czasami wystarczają np. 2-3 wizyty. Koszt może być inny u każdego dietetyka.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga
Witam,

Chetnie bym pomógł, ale współpraca musiałaby się opierać na konsultacjach drogą on-line. Prowadzimy skutecznie Pacjentów klinicznych z różnych stron świata, więc miejsce zamieszkania nie stanowi problemu. Ilość wizyt ustala się indywidualnie do każdego przypadku oczywiście po analizie klinicznej danego Pacjenta, ocenie stanu zdrowia i skali problemu. Zatem ostateczny koszt będzie uwarunkowany właśnie tymi czynnikami. Dysponujemy fajnymi pakietami, które cenowo wychodzą korzystniej jeżeli chodzi o kwestie finansowe. Poza tym podczas trwania pakietu możliwy jest stały kontakt mailowy co pozwala monitorować Pacjenta, jego postępy kliniczne oraz samopoczucie przez cały okres współpracy. Zacęcam do zapoznania się z ofertą poradni Sports-Med.

Pozdrawiam,
Ddietetyk kliniczny
Sports-Med
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, niestety Poznań to zbyt daleko dla mnie. Jednak proponuje na początek dietę lekkostrawną, wszystko musi być gotowane- to bardzo ważne. Życzę zdrowia.

Pozdrawiam
Magdalena Kołodziej
Dietetyk
Witam serdecznie,

Jeśli chodzi o dietę w stanie po ostrym zapaleniu trzustki i stan zapalny żołądka to nie byłoby problemu z ułożeniem menu (wycięty pęcherzyk żółciowy też nie jest problemem), natomiast jestem dietetykiem z Krakowa, więc zapewne w grę wchodziłyby konsultacje przez Skype albo telefonicznie. Z zasady 2-3 konsultacje na początek są wystarczające.

Pozdrawiam
Anna Jasińska
W jakim okresie mama przebywała w szpitalu? Do szpitala trafiła z powodu zapalenia trzustki jak rozumiem ? Czym spowodowany jest stan zapalny żołądka? Odnotowano wrzody? Czy mama obecnie jest na farmakoterapii (np. czy wdrożona została suplementacja lipazą?). Okres czasu od wycięcia woreczka jest odległy, zatem pod tym kątem nie ma potrzeby wprowadzania restrykcyjnych zaleceń żywieniowych. To nad czym należałoby się skupić w pierwszej kolejności będzie trzustka. Zwłaszcza w pierwszych tygodniach po operacji należy bezwzględnie ograniczyć ilość tłuszczu w diecie. Potrawy należy przygotowywać na parze, w wodzie lub przyrządzać mamie koktajle/zupy (posiłki w formie przetartej). Potrawy typowo śniadaniowe jak np. płatki proszę przygotowywać na mleku 0,5-1,5%. Jajecznicę można przygotowywać na parze lub "smażyć" na cienkiej warstwie wody czy patelni z powłoką nieprzywieralną. Jeżeli chodzi o same tłuszcze to tu głównie te o średniołańcuchowych kwasach tłuszczowych (MCT). Przykładem będzie np. olej kokosowy. Proszę starać się pilnować by dieta mamy była w tym okresie lekkostrawna.
Dobrze by było gdyby mama w ciągu dnia przyjmowała przynajmniej 4 posiłki o niewielkiej objętości. Dieta szpitalna bywa niestety niedoborowa, a zależy nam na jak najszybszej rekonwalescencji chorego. Z diety codziennej niestety należy wykluczyć potrawy smażone, pieczone, potrawy z dodatkiem tłuszczu, tłuste sosy na wywarach mięsnych, oczywiście wysokoprzetworzone gotowe produkty typu instant, tłuste ryby, śmietanę (tę zamieniamy na jogurt naturalny 1,5%), majonez. Należy również ograniczyć smarowanie pieczywa tłuszczem, a samo pieczywo w tym wypadku klasyczne białe lub razowe jeżeli mama będzie je dobrze tolerowała. Bezzwłocznie nie należy spożywać alkoholu, choć to jest myślę oczywiste.
Proszę zadbać o odpowiednią podaż białka w diecie ( w tym wypadku zwiększona ilość w diecie będzie wpływała korzystnie na rekonwalescencje). W związku z tym chude mięso typu królik, cielęcina, białka jaj, pierś z indyka, pierś z kurczaka, cielęcina czy nawet chuda wołowina będą wskazane. Proszę również pamiętać by mama przyjmowała odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia- tu głównie skłaniałbym się w kierunku wody niegazowanej w ilości min. 8 szklanek dziennie. Można je "doprawiać" np świeżymi owocami sezonowymi typu truskawki, nektarynki by nadać jej nieco ciekawszego smaku.
(proszę jednak starać się unikać dodatku owoców cytrusowych).
Warzywa należy również przygotowywać w postaci gotowanej, bez dodatków sosów. Unikać wzdymających (kapustne, strączki).

Pozdrawiam!
Dzień Dobry, bardzo proszę o kontakt w wiadomości prywatnej, chętnie podejmę się opieki nad Pani mamą.
Niestety osobiście przyjmuję wyłącznie na Śląsku. Mogę jednak zaproponować usługę online, którą znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej ( dieta-4u.pl)
Serdecznie pozdrawiam!