diagnozowanie przepukliny rozworu przełykowego

13 odpowiedzi
Dzień dobry,

Chciałam się dowiedzieć czy można zdiagnozować przepuklinę rozworu przełykowego na podstawie samej gastroskopii? (dodam że rtg z kontrastem jej nie wykazało), w opisie gastroskopii: wpust wiotki, szeroko ziejący, podejrzenie przełyku Barretta. Chirurg widząc same zdjęcia uważa że mam ogromną przepuklinę i że rtg które zrobiłam a które jej nie wykazało nie było potrzebne, gubię się już ..
Dzień dobry.
Rozpoznanie w medycynie zawsze na podstawie wywiadu z pacjentem, badania przedmiotowego i ewentualnych badań dodatkowych: gastroskopii, rtg z kontrastem itp.
Z poważaniem GK

aby prawidłowo rozpoznać przepuklinę rozworu przełykowego przeponuy nalezy wykonać wiele badań: wykonanie gastroskopii diagnostycznej i pobranie
wycinków do badania histopatologicznego w przypadku
stwierdzenia zmian zapalnych; określenie stopnia zaawansowania choroby według
jednej z następujących skal: Savary-Millera,– Los Angeles, MUSE; badanie radiologiczne, badanie manometryczne (ciśnienia) przełyku oraz badanie stopnia zarzucania kwaśnej treści do przełyku - badanie pH-metryczne/wielokanałowa wewnątrzprzełykowa impedancja z pH-metrią. A więc nie można postawić prawidłowego rozpoznania jedynie na podstawie gastroskopii. Gdy jest poważne podejrzenie przepuklinowy rozworu - trzeba skontaktować się ze specjalistą w tej dziedzinie - a jest takich w kraju niewiele (sam do tej grupy się nie zaliczam; kieruję chorych do Lublina lub Wrocławia)
Gastroskopia nie jest badaniem potwierdzającym rozpoznanie przepukliny rozworu przełykowego. Decyzję o ewentualnej operacji podejmuje się na podstawie badania klinicznego w korelacji do objawów i badań dodatkowych. Może należy skonsultować problem z innym lekarzem? Pozdrawiam serdecznie.
dobrze byłoby wykonać jeszcze ph-metrię i mano-metrię.
Dzień dobry,
W większości przypadków gastroskopia wykazuje nawet drobna przepuklin rozwoju przełykowego. Czasem w badaniach rtg przepuklina nie jest zauważalna ze względu na technikę badania lub ułożenia żołądka w trackie badania. Ważne jest samo rozpoznanie o którym Pani napisała, a mianowice o przełyku Barretta. Myśle, ze zostały pobrane wycinki do badania. Jeśli się potwierdzi wymaga Pani leczenia i stałej kontroli.
Szanowna Pani... bardzo trudno jest mi się odnieść do fragmentów podanych opisów badań, a już w zupełności nie jestem w stanie ocenić co widział swoimi oczami inny chirurg. Jesli gastroskopia sama w sobie nie stwierdza przepukliny rozworu przełykowego i nie określa jej rodzaju jednoznacznie to pozostaje jeszcze badanie Tomografia Komputerowa jamy brzusznej i klatki piersiowej, która może dać ostateczny pogląd na pani schorzenie.
Szanowna Pani,
Obraz gastroskopowy może pozwolić na postawienie takiego rozpoznania. RTG nie zawsze potweirdza tę diagnozę, zwłaszcza jeżeli nie wykonano zdjęć w specjalnych pozycjach.
Z poważaniem
dr n. med. Michał Lewandowicz
Podstawą w diagnostyce przepukliny rozworu przełykowego jest badanie radiologiczne w pozycji Trendelenburga z doustnym podaniem kontrastu. Gastroskopia ma tu duże znaczenie, ale jako badanie pomocnicze. Pomocny jest też ezofagogram i manometria, a także inne metody diagnostyczne. Każde badanie należy jednak interpretować w kontekście obrazu klinicznego. Polecam konsultację w ośrodku, który specjalizuje się w leczeniu tego typu przepuklin. Pozdrawiam serdecznie!
Witam,
najczęściej przepuklinę rozworu przełykowego rozpoznajemy na podstawie właśnie gastroskopii. Mniejsze często nie są widoczne w badaniu rtg. Z mojego doświadczenia wynika, że błędów diagnostycznych jest wyjątkowo dużo.
Zapraszam na konsultację.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski
Jeżeli Pani ma wątpliwości proszę powtórzyć badanie endoskopowe w innej pracowni lub powtórzyć badanie rtg z kontrastem. . Zbieżność opisów potwierdzi rozpoznanie. Pozdrawiam.
Przepuklinę rozworu przełykowego można zdiagnozować na podstawie samej gastroskopii. Z wyrazami szacunku
Monika Bieniasz
A RTG było robione głową w dół? I z barytem?
Nie zajmuję się tym zagadnieniem-przepraszam.
Należy poszukać ośrodka, który wykonuje dużo takich operacji.