depresja czy cyklotymia?

3 odpowiedzi
Dzień dobry, od dłuższego czasu miewam okresowe spadki nastroju. Towarzyszą one często sytuacjom stresowym jak zmiana pracy i cechują się brakiem apetytu, zamartwianiem się, uczuciem przygnębienia, zaniżona samoocena, placzliwoscia, czasem myślami samobójczymi (bez konkretnych planów). Ostatnio zmieniłam pracę i godziny pracy, przez to zostaje rano sama w domu, mój partner wychodzi wcześniej i napawa mnie to nieokreślonym lekiem, przygnębieniem, mysl, że będę sama w mieszkaniu, natomiast w pracy każda najmniejsza krytyka jest w stanie w sekundę zmienić moje podejście do pracy (jest beznadziejnie, załamuje się, chce uciekać). Po nastrojach przygnębienia wraca dobre samopoczucie, czasem z powodu przyjemnego zdarzenia, czasem bez określonej przyczyny. Czy mam depresję, chorobę dwubiegunowa, cyklotymie, czy po prostu jestem osobą wrażliwą? Dodam, że przez leki na niedoczynnosc tarczycy, mam spadki cukru i z tego tytułu również odczuwam rozdrażnienie, spadek koncentracji i poczucie beznadziejności. Serdecznie prosze o pomocna odpowiedz.
Czytam i rozumiem, że jest pani zaniepokojona swoim zdrowiem, samopoczuciem. Zastanawia się pani nad diagnozą i jak rozumiem pani sama w jakimś stopniu zawęża obszar do kilku zaburzeń.
Występowanie huśtawki nastroju czy myśli samobójczych jest ważnym sygnałem który zachęcił panią do poszukiwań diagnostycznych, które jak zrozumiałem przywiodły panią tutaj. Za panią dobry pierwszy krok by uporać się z problemem, jakkolwiek byśmy go nie nazwali, a spotkanie terapeutyczne będzie kolejnym miejscem w którym może pani zostać w pełni wysłuchana, zdiagnozowana i znajdzie pomoc w uwolnieniu się od cierpienia.

Myślę, że pani już się wystarczająco wycierpiała. Zachęcam do wyboru empatycznego terapeuty przy którym będzie się pani czuła bezpiecznie.
Pozdrawiam panią i życzę powodzenia w terapii. Bartosz Lamch

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Trudno jednoznacznie stwierdzić jaka jest przyczyna Pani wahań nastroju. Pomocna diagnozie będzie wizyta u psychiatry jaki i psychoterapeuty. Pozdrawiam Alicja Giezek
Witam,
Duże zmiany życiowe (np. zmiana pracy) mogą wywoływać nasilone stany stresu, którym często towarzyszy obniżony nastrój. Jeśli jednak miewała Pani ostatnio myśli rezygnacyjne i samobójcze, proszę udać się koniecznie po poradę do lekarza psychiatry. Jeśli takie myśli pojawiłyby się znowu, proszę niezwłocznie poszukać pomocy u lekarza na ostrym dyżurze psychiatrycznym. Faktycznie, osoby wrażliwe doświadczają wyraźniej przeżyć i emocji, jednak nadwrażliwość na krytykę i dokuczliwe stany niepokoju przeżywane gdy zostaje Pani sama w domu, a przede wszystkim myśli rezygnacyjne (samobójcze bez konkretnych planów) są oznaką słabszego okresu w Pani życiu. Nie wiem na ile rozmawia Pani o swoich problemach z mężem - szczera rozmowa byłaby pomocna. Doradzam poszukać wsparcia u psychoterapeuty. Proszę zadbać o siebie, pozostawanie samej z dokuczliwymi emocjami nie jest korzystne.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.