depresja atypowa

5 odpowiedzi
Witam.Jakie gruby lekow sprawdzaja sie najlepiej w zaburzeniach depresyjnych tzn sennoscia brakiem erergii apatia i wzmozonym apetytem?
Witam. Zaburzenia depresyjne z zahamowaniem, apatią wymagają leków przeciwdepresyjnych, które posiadają działanie aktywizujące. Trudno jest wskazać konkretną grupę leków, ponieważ w obrębie jednej grupy np. SSRI znajdziemy leki o różnym profilu działania. Można wskazać natomiast konkretne leki- fluoksetyna, wenlafaksyna, reboksetyna, duloksetyna i in. Pozdrawiam

Witam. W zaburzeniach depresyjnych z hipersomnią i wzmożonym apetytem (objawy typowe dla depresji sezonowej i w przebiegu CHAD) sprawdzają się leki z grupy SNRI (wenlafaksyna, duloksetyna), leki hamujące wychwyt noradrenaliny i dopaminy (bupropion), inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny (reboksetyna), czy też stare leki trójpierscieniowe. Wart podkreślić, że jeżeli mamy pewność rozpoznania depresji w przebiegu CHAD to tak naprawdę leki przeciwdepresyjne są przeciwwskazane, ponieważ mogą wyindukować fazę maniakalną. Jeżeli zdecydujemy się na ich włączenie,to w takim przypadku należy to robić bardzo ostrożnie pod ścisłą kontrolą psychiatry. Pozdrawiam
Na takie objawy najlepiej działa fluoksetyna - lek z grupy SSRI.
Dobór leku pozostawiłbym lekarzowi psychiatrze dlatego że bierze on pod uwagę inne przyczyny niż depresja ( np. niedoczynność tarczycy ,depresja sezonowa) , uwzględni interakcję między lekami , weźmie pod uwagę ryzyko samobójstwa. Niestety niektóre z leków stosowane w opisanej sytuacji mogą wyzwolić myśli samobójcze. pozdrawiam Piotr Znamirowski
Nie zalecałbym w jakikolwiek sposób stosowania leków dobranych samemu. Konieczna jest wizyta u specjalisty, który zastosuje leki na podstawie istotnie pełniejszego wywiadu niż wymienienie trzech obiajów.