Czym się różni program żywieniowy od indywidualnego jadłospisu?

26 odpowiedzi
Czym się różni program żywieniowy od indywidualnego jadłospisu?
Indywidualne programy żywieniowe i przygotowane na ich podstawie jadłospisy stanowią rozwiązanie dla osób chcących w swoim codziennym życiu kierować się zasadami racjonalnego odżywiania. Plan żywieniowy indywidualnie opracowany przez dietetyka jest odpowiednio zbilansowany pod względem zapotrzebowania na energię, składniki odżywcze, takie jak białko, tłuszcz i węglowodany, a także witaminy i składniki mineralne najbardziej istotne dla potrzeb danego organizmu. Jadłospis posiada formę jakościowo – ilościowego planu, pozwalającego na elastyczną interpretację codziennego jadłospisu, zawiera wykaz produktów i porcji, z których można przygotowywać posiłki. Elementem programu żywieniowego jest baza przepisów, która pozwala na urozmaicanie codziennego menu. Dodatkowo do planu załączone zostaną wskazówki, które ułatwiają zastosowanie nowych zasad, podsumowują dotychczas popełniane błędy i planowany kierunek zmian. Program żywieniowy polecany jest dla osób, które chcą profilaktycznie zadbać o swoje zdrowie lub zmienić swoje żywienie w chorobie, zarówno ostrej, jak i przewlekłej.

Jadłospis jest to zestaw posiłków o określonej kaloryczności na 7 lub 14 dni, a program żywieniowy zawiera więcej informacji np. dotyczących planowanych przekąsek, treningów, rozszerzania kaloryczności, dodawania nowych posiłków.

pozdrawiam serdecznie,
Marta Piekut
Dla mnie niczym, mówić do pacjentów "uzgadniamy plan żywieniowy" mam na myśli jadłospis i odwrotnie. Zawsze plan/ jadłospis jest pod konkretny przypadek.
Programy żywieniowe wg badań genetycznych są dobre tylko dla 52% społeczeństwa. Każdy z nas jest inny, ma inne schorzenia, dolegliwości, bierze inne leki, żyje w innych warunkach, ma inne geny , dlatego też i jadłospis będzie inny dla każdego z nas.
Dzień dobry. Myślę, że nazewnictwo wśród dietetyków może się różnić. Te dwa określenia mogą być też używane po prostu zamiennie. W moim rozumieniu program żywieniowy to coś obszerniejszego niż jadłospis. Zawiera więcej informacji, podpowiedzi jak sobie radzić podczas wprowadzania zdrowych nawyków, zawiera też analizę składu ciała i analizę dotychczasowego odżywiania.
Pozdrawiam.
Dzień dobry,
Nie proponuje gotowych schematów dostępnych od ręki - dieta powstaje indywidualnie dla Ciebie, na bazie ścisłego bilansu składników odżywczych oraz wszystkich informacji zebranych podczas wywiadu żywieniowego i lekarskiego na pierwszej wizycie.
pozdrawiam
Indywidualny jadłospis uwzględnia potrzeby organizmu, kaloryczność diety, upodobania pacjenta i rytm dnia. U mnie takie opracowanie tak się nazywa, ale jak ktoś nazwie to programem żywieniowym, to tylko jego innwencja. Obawiam się tylko, że wszystkie programy żywieniowe to gotowce wykorzystywane dla każdego pacjenta, nie ma w nich miejsca na upodobania, zmianę pory obiadu lub dostosowania do pracy na zmiany. Ja każdy jadłospis indywidualny układam dla pacjenta i stąd tak łatwo je stosować. Jedni wolą potrawy prostsze, inni wolą kuchnię śródziemnomorską, a jeszcze inni nie jedzą mięsa. Najważniejsze jest jeszcze to, że przy otyłości są często również inne problemy zdrowotne i trzeba je uwzględnić przy odchudzaniu. To jest cała tajemnica diety indywidualnej idealnie dopasowanej do człowieka. Pozdrawiam
Dzień dobry, te dwie nazwy często używane są zamiennie. W praktyce jednak program żywieniowy jest szerszym pojęciem i obejmuje długofalowe zalecenia. Indywidualny plan żywieniowy to ściśle określony jadłospis na określoną ilość dni dla jednej osoby.
Witam

Każdy specjalista przygotuje indywidualny plan żywieniowy. Jest on dostosowany nie tylko pod aktualny stan zdrowia i w oparciu o wyniki badań ale też pod tryb dnia, możliwości finansowe i powstaje po przeprowadzeniu wywiadu medyczno-żywieniowego. Celem jest zoptymalizowanie efektów i ułatwienie wprowadzenia zmian w życie . Osoba, która wyciąga gotowy plan żywieniowy z szuflady lub tworzy jeden program dla wszystkich jest najzwyczajniej niekompetentna a tego typu podejście może po prostu zaszkodzić.
Kazdy organizm jest inny i te indywidualne różnice determinują kierunek postępowania żywieniowego.
Pozostaje jeszcze pytanie, jak pacjent ocenia skuteczność specjalisty. Jeśli jedynym kryterium jest przykładowo utrata kilogramów to większość osób utraci kilogramy na „diecie” 1000 KCAL. Przy tym nie zwracając uwagi na utraconą masę mięśniową i pogorszenie chociażby parametrów w wynikach morfologii.
Podsumowując, jeśli coś jest do wszystkiego to najczęściej jest do niczego. A podstawą jest indywidualne podejście.
Dzień dobry,

W zasadzie obydwa terminy są powszechnie wymiennie używane, mianowicie zindywidualizowany program żywieniowy może oznaczać dokładnie to samo, co indywidualny jadłospis na określony przedział czasu.

Pozdrawiam,
Mateusz Durbas
Dietetyk
Program żywieniowy to obszerny opis działań dietetycznych, które należy podjąć by osiągnąć zamierzony efekt, cel - zdrowotny, zrzucenie kg, przybranie na wadze itd. w zależności od osoby. Obejmuje holistyczne podejście do organizmu, na dłuższy czas np. do 3 miesięcy. Jadłospis - podobnie jak program żywieniowy rozpisywany jest indywidualnie, dostosowany do potrzeb pacjenta, natomiast są to posiłki wraz z przepisami (dostosowana jest kaloryczność, składniki odżywcze, lista zakupów). Zapraszam na konsultację!
Program żywieniowy zakłada pewien scenariusz postępowania z klientem w dłuższym procesie dietetycznym, a kolejne jadłospisy powinny ten scenariusz realizować. W programie żywieniowym jedne jadłospisy mogą być nastawione np. na oczyszczenie, inne na redukcję, lub stabilizację.
Nazwy te dotyczą tego samego- jadłospisu dla pacjenta. To synonimy
Witam serdecznie,
Program żywieniowy opiera się często na stopniowej zmianie nawyków żywieniowych (niekoniecznie z konkretnym jadłospisem), ale z wprowadzaniem zmian w żywieniu i kontrolą postępów.
Pozdrawiam
Ewa Zawidzka
Dzień dobry. Program żywieniowy to jadłospisy i spotkania kontrolne. Wszystkie informację z opisem znajdzie Pani/Pan na stronie ww.nutri-med.pl.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Maławska
W zasadzie niczym to dwa różne określenia tego samego. Program żywieniowy przeważnie jest na dłuższy okres czasu, a jadłospis może być tygodniowy.
Program żywieniowy obejmuje 4 tygodnie rozpisanych jadłospisów (indywidualnie rozpisanych) i 2 wizyty kontrolne, a można też osobno kupić tylko 2 tygodniowy jadłospis, tzw. dieta wzorcowa. Szczegółowy cennik można znaleźć na naszej stronie internetowej, tu nie mogę pisać cen :) Pozdrawiam serdecznie
Program żywieniowy to ramowy/ ogólny plan odżywiania. Jadłospis uwzględnia indywidualne preferencje Klienta.
Witam, to zależy, jak interpretuje je specjalista, który udziela porad. Nazwy można uznać za synonimy. Program żywieniowy jednak może również obejmować jakiś pakiet usług, np. miesięczny program żywieniowy z 2 wizytami kontrolnymi, który ma korzystniejszą cenę, niż pojedynczo wykupione usługi.
to jest to samo, pod różnymi nazwami.
Dzień dobry, to jest to samo.Dodatkowo są ustalane godziny posiłków i inne potrzebne zasady by osiągnąć zamierzony efekt zdrowotny
Program żywieniowy opiera się na ogólnych zaleceniach, jest szerszym pojęciem a indywidualny jadłospis - bardziej szczegółowy.
Dzień dobry,
myślę, że większość dietetyków używa podanych terminów zamiennie :) U mnie program/plan żywieniowy składa się z analizy składu ciała, zaleceń oraz indywidualnego jadłospisu
Witam.
Program żywieniowy jest układany dla danej jednostki np. dla przedszkoli , szkoł , indywidualny jadłospis dla konkretnej osoby.
Pozdrawiam
Ewa Eljasińska
U mnie jest to dokładnie to samo :) Każdy jadłospis jest indywidualnie opracowany na podstawie jednostek chorobowych, preferencji smakowych, czasowych oraz stylu życia, dzięki czemu jadłospis smakuje i jest łatwy w stosowaniu, co przekłada się na efekty. Zawsze indywidualnie podchodzę do każdego pacjenta, by zapewnić jak największą jakość usług.

Pozdrawiam serdecznie
Dzień Dobry
Plan żywieniowy może zawierać kilka elementów , nie tylko sam jadłospis, ale również zalecenia żywieniowe, dodatkowe przepisy, suplementację jeśli jest niezbędna, dobór sprzętu Agd, plan tylko z uwzględnieniem porcji.
Plan żywieniowy to kompleksowe podejście do pacjenta, ma pomóc takiej osobie w zmianie nawyków żywieniowych, jest zbiorem materiałów.
Plan żywieniowy układany jest indywidualnie i dostosowany do potrzeb i wymagań danej osoby.
Jako dietetyk medyczny i psychodietetyk pracuję właśnie na Planach żywieniowych, dają one możliwość kompleksowego podejścia do pacjenta.
pozdrawiam serdecznie
Kamila Seifert-Jędrzejczak