Czym różni się zachowanie neurotyka od zachowania ukrytego narcyza (covert narcissist)? Zauważam wie

3 odpowiedzi
Czym różni się zachowanie neurotyka od zachowania ukrytego narcyza (covert narcissist)? Zauważam wiele elementów wspólnych, ale działanie jednemu pomagające (np. jak najczęstsze komplementowanie) jednemu pomaga, a dla drugiego jest niezdrowym paliwem. Pytam, bo wydaje mi się, że przyjaciel ze zdiagnozowaną nerwicą może cierpieć jednak na zaburzenia narcystyczne, które "chowa" na konsultacjach. Na jakiej podstawie stwierdza się, że jest to to, a nie to?
Witam,
Rzeczywiście wiele objawów występujących w różnego rodzaju zaburzeniach osobowości, w tym w zaburzenia narcystycznym, można zauważyć u osób neurotycznych, a niekiedy nawet i zdrowych. Różnica polega na intensywności, czy też uporczywosci danego objaw. Jedynym skutecznym sposobem na odróżnieniu jednego od drugiego są regularne wizyty u psychoterapeuty i wspólne badanie, poznawanie struktur osobowości danej osoby. Polega to w uproszeniu na przyjrzeniu się schematom działania, przeżywania różnych sytuacji, nawiązywania relacji. Jednak, aby ta metoda zadziała potrzebna jest szerosc, otwartość i nie "chowanie" niczego przed terapeutą.
Pozdrawiam i życzę powodzenia, Paulina Stelmachowska

Dzień dobry,
ja bym zapytała dlaczego Pani o to pyta. Rozumiem, że jest to dla Pani bliska osoba i coś Panią w jej zachowaniu niepokoi. Osoby narcystyczne są częstą raniące dla otoczenia, ponieważ częścią tego zaburzenia jest słaba zdolność do empatii i skupienie na sobie. Być może właśnie to się Pani przydarzyło, ale w takim razie raczej zajęłabym się sobą - w jaki sposób zadbać o siebie w relacji z takimi osobami. W przypadku osoby o mocnym rysie narcystycznym najlepszym wyjściem jest ograniczenie kontaktów. Diagnozowanie czy terapeutyzowanie zostawiłabym specjalistom. Nie jest Pani w stanie pomóc przyjacielowi. Wspomniała Pani, że przyjaciel chodzi na terapię - jeśli jest to dobry specjalista na pewno zorientuje się jeśli przyjaciel ma zaburzenia osobowości.

Pozdrawiam
Dzień dobry,
Jak rozumiem, Pani przyjaciel chodzi na terapię do specjalisty i ma postawioną diagnozę, co do której ma Pani wątpliwości. Wydaje się być Pani mocno zaangażowana w proces terapeutyczny między Pani przyjacielem a terapeutą.
Rozpoznawanie różnic między poszczególnymi zaburzeniami to coś, czego terapeuci uczą się przez wiele lat kursów, i nie jesteśmy w stanie wdrożyć Pani w diagnostykę pacjentów.