Czy zmiany kręgosłupa szyjnego wymagaja operacji?

6 odpowiedzi
Witam.Wynik MR:C2-C7zmiany zwyrodnieniowe-odwodnienie krążków, C3-C4 wypuklina miernie modelująca brzuszną powierzchnię worka oponowego,C5-C6 przepuklina dyskowa tylna (protruzja) uciskająca brzuszną powierzchnię worka oponowego i obustronnie korzenie nerwowe w zachyłkach bocznych z ograniczeniem rezerwy objętościowej kanału kręgowego, C6-C7 niewielka przepuklina dyskowa tylna (protruzja) modelująca brzuszną powierzchnię worka oponowego ,bez kompresji korzeni nerwowych. Zmiany uciskowe na poziomie C3-C6 pogłębia dootworowa osteofitoza krawędziowa. Nietypowy Naczyniak Th2-10 mm ze znakiem zapytania .
Rdzeń bez zmian ogniskowych.Objawy:ból szyi,drętwienie rąk ,zawroty głowy,osłabienie dłoni-częste upuszczanie przedmiotów itd. Jestem po operacjach zespołu cieśni nadgarstków- XII/20014,II/2015 r, które nie przyniosły spodziewanej poprawy. Zdania lekarzy są podzielone. Jedni zalecają operację , drudzy wskazują ,że zmiany te nie wymagają operacji. Zaznaczam, że rehabilitacja i leczenie farmakologiczne nie przyniosło poprawy . Bardzo proszę o opinię czy w/w zmiany kręgosłupa szyjnego wymagają operacji ?
Dzień dobry. Ponieważ dotychczasowe leczenie poprawy nie przyniosło należy rozważyć wskazania do leczenia operacyjnego, może ono zmniejszyć zgłaszane dolegliwości. Oceny należy dokonać osobiście po zbadaniu pacjenta oraz po obejrzeniu wyników badań obrazowych. Pozdrawiam

Witam, przedstawiony opis MRI kr.C i zgłaszane objawy mogą wskazywać na potrzebę przeprowadzenia zabiegu discektomii kr.C szczególnie na poziomie C5/C6 są największe opisywane zmiany. Ostateczną kwalifikację można podjąć przeprowadzeniu badania neurologicznego i obejrzeniu wyników MRI kr.C na płycie. Sam opis badania MRI nie wystarcza do kwalifikacji do zabiegu. Pozdrawiam
Przepuklina C5-C6 jest największa z opisanych i może wymagać leczenia operacyjnego. Decydują dolegliwości, wynik badania lekarskiego i obraz MR. Konieczna konsultacja u chirurga kręgosłupa. Zapraszam, wykaz poradni, w których przyjmuję jest wyszczególniony na moim profil.
Z pozdrowieniami, Krzysztof Zapałowicz
Z opisu objawów i badania MR można potwierdzić wskazania do leczenia operacyjnego kręgosłupa szyjnego
Czasami takie zmiany operujemy w naszym ośrodku
Dzień dobry,
Badanie Mr może wskazywać na konieczność wykonania zabiegu operacyjnego , decydujący jest jednak obraz kliniczny .