Czy z wady wymowy można wyrosnąć?

16 odpowiedzi
Witam,moje dziecko ma już ponad 4 lata (dziewczynka) nadal nie wymawia sz, cz. Zawsze myślałam, że z czasem się nauczy ale widzę, że dzieci w jej wieku lepiej sobie z tym radzą.
Czy wyrośnie z tego czy powinnam się z nią zgłosić na badanie?
Witam. Rozwojowo głoski szeregu szumiącego (czyli sz, rz, cz, dż) powinny się pojawić do końca 6 roku życia. Pani córka ma jeszcze czas na wymawianie tych głosek. Zastępowanie głosek szumiących prawidłowo realizowanymi głoskami syczącymi (s, z, c, dz) nie jest uważane za wadę, a za etap rozwoju mowy. Jeśli jednak niepokoi się Pani warto skonsultować się z logopedą, który "zajrzy" do buzi córki i oceni artykulację. :-) Pozdrawiam serdecznie, Monika Burzyńska

Szanowna Pani, dziecko w czwartym roku życia powinno realizować już głoski dziąsłowe sz, ż, cz, dż- które wcześniej wymawiało jako s,z,c,dz. Jeśli córka ma prawidłową pionizację język, wędzidełko w normie, zakończony proces formowania się lateralizacji stronnej oraz prawidłowy słuch fonemowy powinna zacząć realizować głoski. Jeśli ma Pani wątpliwości co do rozwoju córki proszę wybrać się na konsultację. Logopeda zaleci ćwiczenia i pokaże Pani jak ćwiczyć z córką.
Wada wymowy - czyli realizacja głoski poza systemem głosek języka polskiego, wymaga terapii. Jeśli dziecko realizuje głoski poza systemem języka polskiego to trzeba pokazać mu prawidłowe miejsce artykulacji.
Pozdrawiam, Maria Kmiecik-Matrejek
Dzień dobry. Dzieci w wieku Pani córki powinny wymawiac głoski sz,cz. Samo nie przejdzie. Dziecko musi poznac wzorzec realizacji w/w głosek. proszę udac się do logopedy. Pozdrawiam.
Proponuję zgłosić się do logopedy,ktory oceni poprawność artykulacyjna oraz oceni sprawność aparatu mowy.
Szanowna Pani, na poprawną wymowę tzw. szeregu szumiącego (sz, ż, cz, dż) dziecko ma czas do piątego roku życia. Oczywiście nie musi to nastąpić dokładnie w dzień piątych urodzin:), jednak jest to taka umowna granica normy. Jeśli więc mając już 5 lat dziecko samo na podstawie wzorców słuchowych nie wyrobi sobie poprawnej artykulacji tych głosek, należy udać się do logopedy. Pozdrawiam:)
witam, wada wymowy sama nie znikinie, potrzebne są ćwiczenia .
Witam,po pierwsze brak wymowy głoski u 4 latki (sz,cz) nie jest wadą wymowy.Oczywiście możliwa jest wada wymowy w każdym wieku( np. seplenienie).Jeśli dziecko nie wymawia tych głosek mając 4 lata to znaczy,że aparat artykulacyjny nie nabył odpowiedniej sprawności. W wieku czterech, pięciu lat powinna kształtować się poprawność artykulacyjna w tym głosek sz,cz. Warto udać się do logopedy, który oceni stan obecny oraz zaproponuje odpowiedni rodzaj wsparcia dla córki.Pozdrawiam.
Witam, normy rozwojowe systemu fonologicznego to: pojawienie się głosek "sz", ''ż" między 3-4 rokiem życia, a "cz", "dż" między 3-4,6 rokiem życia. Tak, na pewno warto zgłosić się na diagnozę logopedyczną. Czekanie, aż dziecko "wyrośnie" z tego jest dość ryzykowne, a czasem już kilka ćwiczeń może przyczynić się do wywołania pożądanych głosek.
Dzień dobry,
według normy językowej głoski sz, rz, cz, dż powinny pojawić się ok. 5 roku życia.
Jeśli niepokoi się Pani o rozwój Córki może Pani skonsultować swoje obawy z logopedą.
Z pozdrowieniami,
Joanna Kulik
Witam serdecznie, Przyczyny trudności z wymawianiem głosek sz, cz mogą być różne. Bardzo proszę zgłosić się do logopedy w celu ich ustalenia. Zapraszam do gabinetu. Pozdrawiam, G.Dykas
Witam,

Dziecko w wieku 4-5 lat powinno wymawiac głoski szumiace sz cz rz dz. Bez badania ciężko odpowiedzieć na pytanie na jakim etapie rozwoju jest dziecko i czy głoski pojawią się same czy konieczna jest terapia. Zależy to od wielu czynników takich jak: ogólna sprawność dziecka, sprawność narządów artykulacyjnych czy etap rozwoju mowy. Polecam konsultacje z logopeda który przeprowadzi diagnozę i zadecyduje o dalszych krokach.

Pozdrawiam
Joanna Gałczyńska-Adamiak
Witam, zwykle głoska [sz] pojawia się na przełomie 4 i 5 roku życia, gdyż wymaga dużej sprawności artykulacyjnej. Warto jednak zgłosić się na badania, żeby ocenić budowę anatomiczną oraz sprawność aparatu mowy w celach profilaktycznych. Pozdrawiam
Witam serdecznie niestety w tym wieku jest to już zaburzenie artykulacji powinna Pania wraz z córką zgłosić się jak najszybciej na terapię.
Do 5 roku zycia dziecko ma prawo nie mówić sz i cz, ale można iść do logopedy w celu diagnozy i usprawnienia języka do wywołania głosek
Dzień dobry,
jeżeli w żadnym słowie nigdy nie pojawiają się głoski (sz/ż/cz/dż) warto udać się na konsultację logopedyczną. Ważne jest również to, czy prawidłowo są realizowane pozostałe głoski oraz szereg innych czynników, które można zbadać wyłącznie w kontakcie z dzieckiem.
Pozdrawiam.
Witam,
Jeżeli córeczka nie realizuje głosek szeregu szumiącego (sz,ż,cz,dż) proszę zgłosić się do logopedy. Prawidłowa realizacja głosek szeregu szumiącego dziecka wymaga pionizacji języka i układania warg w tzw. dzióbek. Należy skorygować wadę wymowy, aby w przyszłości córka nie miała trudności w szkole ze względu na nieprawidłowy wzorzec słuchowy. Pozdrawiam Aleksandra Karlik