czy wypalanie to najlepszy sposób na nadżerkę?

6 odpowiedzi
Witam,
byłam w sieprniu na wizycie u ginekologa i lekarz zauważył, że mam nadżerkę. Zrobiłam cytologię i lekarz stwierdził, żeby wykonać wypalanie i to najlepiej w przyszłym tygodniu zaraz po moim okresie. Chciałam zapytać, czy ta forma jest faktycznie najlepsza? czytałam o innych formach leczenia np lekami. Niestety zabieg będę musiała wykonać u innego lekarza, ponieważ zgranie terminów okresu i dostępności mojego lekarza jest nierelane. Jakie jest prawdopodobieństwo wyleczenia i ewentualnych powikłań? Czy powinnam to jeszcze z konsultować z innym lekarzem, czy faktycznie od razu zrobić zabieg? Nadmieniam, że mam 26 lat i w najlbiższym roku nie planuję ciąży.
Witam !
Jest kilka sposobów leczenia tzw nadżerek - krioterapia , elektrokonizacja , elektrokoagulacja , Solcogyn itd ; wszystko zależy od preferencji lekarza ; aktualnie część środowiska medycznego uważa , że nie ma potrzeby leczenia "nadżerki" jeśli nie ma zmian w cytologii ; ostateczna decyzja będzie więc zależała od decyzji lekarza którego Pani wybierze

Jacek Domarańczyk

Nadżerka to pojęcie nieco przestarzałe. Proszę odwiedź lekarza , który wykona badanie kolposkopowe i podejmie decyzję co do konieczności leczenia
Witam,
odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna, konieczna jest ocena ginekologiczna oraz informacje co do wyników cytologii aby podjąć decyzję czy zabieg jest konieczny czy nie.
Z wyrazami szacunku
Dr Dawid Serafin
Praktyczne znaczenie ma tylko nieprawidłowy wynik cytologii (opisy: ASCUS, HSIL, LSIL) - wtedy konieczna jest diagnostyka w kierunku raka szyjki macicy. Wypalanie nadżerki nie gwarantuje jej trwałego wyleczenia i nie zawsze jest potrzebne. Pozdrawiam :)
Jeśli cytologia jest prawidłowa to nie powinno się robić żadnych zabiegów na szyjce macicy u młodych kobiet, które nie rodziły. Proszę skonsultować z innym lekarzem.
Witam, nadżerka powinna być leczona jeżeli ma Pani jakieś częste stany zapalne pochwy. Ważna jest cytologia. Jeżeli jest prawidłowa nie ma konieczności leczenia. Co do sposobów leczenia tzw. wypalanka czyli elektrokoagulacja jest popularna ale bolesna . Porównywalna metoda to krioterapia ,jest niebolesne a efekty są bardzo dobre. Leczenie lekami ? Dla mnie nie jest to najskuteczniejsza metoda. Lekami można leczyć stan zapalny towarzyszący nadżerce.