Czy to, że jestem bardzo chuda, to oznacza, że mam anoreksję?

5 odpowiedzi
Dzień dobry. Jestem w liceum. Ważę 45 kilogramów i mam metr siędemdziesiąt wzrostu. Wszyscy w szkole się ze mnie śmieją, gdyż jestem bardzo chuda. Przezywają mnie kościotrup Nie chce mi się chodzić do szkoły z tego powodu. Nie jestem pewna czy mam anoreksje. Znajomi mi mówią, żebym poszła się zbadać. Czy to, że jestem szczupła to znaczy, że mam anoreksje? Proszę o pomoc.
Bardzo trudno odpowiedzieć na Pani pytanie bez przeprowadzenia dokładnego wywiadu. Jednak tym, co wiemy jest fakt, że jeśli masa ciała jest zbyt mała w stosunku do wzrostu (wskaźnik BMI poniżej 19 ) to może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Dlatego wydaje mi się bardzo ważna w Pani przypadku konsultacja z lekarzem rodzinnym (internistą) w celu przeprowadzenia podstawowych badań i oceny Pani zdrowia.
Niska masa ciała może mieć podłoże somatyczne tj.: jej przyczyną jest choroba ciała, zaburzenia hormonalne itp. lub może mieć podłoże psychiczne tak jak ma to miejsce w grupie osób, które cierpią na anoreksię, gdzie osoba jest bardzo skoncentrowana na tym, żeby schudnąć lub utrzymać bardzo niską wagę.
Żeby odpowiedzieć na pytanie o to, czy Pani problem ma podłoże somatyczne niezbędna jest konsultacja z internistą, który sprawdzi czy przyczyną niskiej wagi jest choroba ciała np.: nadczynnoścć tarczycy, cukrzyca itp. Dlatego jeszcze raz zachęcam Panią do kontaktu z lekarzem, szczególnie jeśli w ostatnim czasie Pani gwałtownie schudła.
Natomiast jeśli dużo czasu w ciągu dnia poświęca Pani na myślenie o jedzeniu, o swoim wyglądzie, o tym jak schudnąć, co zrobić, żeby jeść mniej, żeby nie odczuwać głodu albo z jakiegoś względu nie może Pani przełknąć kęsa, to problem z wagą może mieć podłoże psychiczne. Wówczas konieczna wydaje się dodatkowo konsultacja z psychoterapeutą o wykształceniu psychologicznym. Psychoterapeuta pomoże też Pani poradzić sobie z trudnymi emocjami, które pojawiają się w wyniku przezwisk i docinków ze strony rówieśników.

Aby to stwierdzić konieczna byłaby osobista konsultacja u lekarza lub dietetyka czuli specjalistów zajmujących się odżywianiem i jego zaburzeniami.
Witam, waga 45 kg przy podanym wzroście jest niepokojąca. Niestety nie napisała Pani więcej informacji, aby można było przypuszczać genezę. Proszę w pierwszej kolejności udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli stwierdzi, że są to zaburzenia odżywiania, wówczas będzie potrzebowała Pani konsultacji z psychoterapeutą specjalizującym się w leczeniu tego typu zaburzeń.
Dzień dobry. Masz bardzo niskie BMI - wartość wskaźnika oceniającego, czy nasza waga jest prawidłowa, z podanych przez Ciebie danych wynika, że wynosi on niewiele ponad 15,5, to jest bardzo niepokojące, jest na pewno wskazaniem do konsultacji medycznej. Ale żeby stwierdzić, czy to anoreksja potrzebne są jeszcze inne informacje - czy ta niska waga jest efektem odchudzania, czy zawsze taka byłaś, czy miesiączkujesz, czy ograniczasz jedzenie, czy boisz się przytyć, czy myślisz, że wyglądasz dobrze lub nawet, że jesteś za gruba pomimo, że inni mówią Ci, że jesteś bardzo chuda, jak się czujesz psychicznie (jaki masz nastrój)? Według mnie powinnaś pójść do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci badania i pokieruje Cię dalej, jeśli stwierdzi, że możesz mieć anoreksję, konieczna będzie wizyta u psychologa może tez u psychiatry.
Dzień dobry,

sama szczupłość ciała wcale nie musi oznaczać anoreksji czy innych zaburzeń odżywiania. Anoreksję, która jest zaburzeniem emocjonalnym, diagnozujemy wtedy, gdy osoba świadomie ogranicza spożywanie jedzenia (dostarcza organizmowi za mało kalorii) lub też stosuje inne metody przeciwdziałające przybraniu na wadze (ćwiczenia fizyczne, wymioty, przeczyszczanie się, środki odwadniające etc.), nie chce przytyć (bardzo boi się przytycia), a do tego jej BMI - wskaźnik masy ciała - jest znacznie poniżej normy. Ważnym objawem anoreksji jest też uzależnienie samooceny od masy ciała (czyli np. lepsze samopoczucie osoby chorującej na anoreksję wiąże się chudnięciem, a przytycie, nawet jeśli waga jest poniżej normy, stanowi powód do dużego niezadowolenia).

Przyczyny emocjonalne i psychiczne zbyt niskiej masy ciała nie ograniczają się do anoreksji - niska masa ciała może stanowić także objaw depresji lub zaburzeń psychotycznych.

Ale zbyt niska masa ciała może mieć w ogóle inną przyczynę - np. związaną z metabolizmem, układem endokrynologicznym itp. Na przykład dużą szczupłość mogą powodować różne choroby tarczycy. Zatem przyczyn może być bardzo wiele.

W Pani przypadku BMI jest rzeczywiście poniżej normy, ale to jest za mało, by stwierdzić, czy cierpi Pani na zaburzenia psychiczne (w tym zaburzenia odżywiania). Jeśli ma Pani wątpliwości - warto udać się najpierw na konsultację do lekarza rodzinnego (który może wykluczyć zaburzenia somatyczne, związane z metabolizmem, tarczycą etc.). Natomiast, jeśli podejrzewa Pani, że chudnie Pani, bo 1) nie chce Pani przytyć, stwierdza Pani, że jest Pani zbyt gruba etc. LUB 2) bardzo martwi się Pani czymś, nie jest Pani w stanie jeść z powodów emocjonalnych LUB 3) cierpi Pani z powodu wyśmiewania i trudno Pani poradzić sobie z takim zachowaniem ze strony kolegów/koleżanek w szkole - zachęcałabym do wizyty u psychologa/psychoterapeuty.

Z pozdrowieniami
Anna Mach