Czy to zaburzenia lękowe lub inne objawy związane z hormonami

5 odpowiedzi
Dzień dobry,
Trudno mi opisywać sytuację , bo nie wiem czy to zaburzenia lękowe czy nerwica od jakiś dwóch tygodni mam ,kołatania serca ucisk w klatce piersiowej ,w pracy mam lęk jak jest za duża ilość klientów zaczyna kołatać mi serce ,mam napięty kark i obręcze z tyłu głowy , strasznie pocę się w nocy od jakiegoś 1,5 miesiąca , nie wiem czy nie jest to też związane z hormonami bo od 6 miesięcy mam problemy z menstruacją brak , miałam ostatnio trochę przeżyć emocjonalnych ale raczej staram się radzić sobie ze wszystkim . Poszłam do lekarza psychiatry prywatnie przypisał mi Escitil 10 mg wizyta trwała może 5 minut i tyle nie wiem czy powinnam go brać czy to potrzebne bo najłatwiej jest sięgnąć po pigułkę a trudniej jest rozwiązać problem i odszukać jego przyczynę .
Nerwica nie wyklucza choroby somatycznej a czasem się splata. Proponuję wykonać badanie poziomu hormonów tarczycy (T3 i T4). Jeśli wynik będzie prawidłowy wskazane byłoby podjęcie psychoterapii behawioralno-poznawczej.Piotr Znamirowski

Objawy mogą wskazywać na zaburzenia nerwicowe. Mogą mieć też przyczynę somatyczną. Konieczne są odpowiednie badania - krew mocz itd. Jeśli to rzeczywiście zburzenia lękowe (nerwica) to Escitil powinien pomóc po ok 2 tyg zażywania. Wskazana wtedy również psychoterapia.
W trakcie zaburzeń hormonalnych znacznie zmniejsza się odporność psychiczna. Ważne jest, aby wyrównać poziomy hormonów. Escitil jest lekiem podnoszącym odporność na stres i daje siłę do rozwiązywania problemów.
Pozdrawiam
Witam!
Lekarz najprawdopodobniej uznał, że podłożem Pani objawów są zaburzenia lękowe, dlatego właśnie zlecił Escitil. Myślę, że dobrze by było podjąć równocześnie psychoterapię w gabinecie psychologicznym. Proszę też powiedzieć o swoich wątpliwościach swojemu lekarzowi. Nie potrafię jednoznacznie stwierdzić co leży u podstaw Pani dolegliwości, ponieważ musiałabym mieć z Panią bezpośredni kontakt.
Pozdrawiam Ewa Słaboń.
Zaburzenia lękowe to jeden z rodzajów nerwicy. Nazwa nie jest istotna, ważniejsze objawy. To zapewne skutki przekwitania. Dobre skojarzenie do leczenie hormonalne (ginekologiczne) i psychiatryczne. Obawiam się, że rozwiązanie problemu to kwestia co najmniej kilku miesięcy terapii u psychologa. Chodzenie do psychiatry "na NFZ" tak się kończy. Lekarz ma wycenioną poradę na 15 minut, a trzeba jeszcze uzupełnić dokumentację. W Polsce "bezpłatne leczenie", to slogan. Radzę zacząć od wizyty u ginekologa, chyba że nie chce Pani terapii hormonalnej ( moim zdaniem ma więcej plusów niż minusów). Po włączeniu leków, proponuję psychiatrę. W Krakowie wizyta kosztuje od około 120 złotych wzwyż. Proszę nie szukać wśród "tanich" lekarzy. - Z reguły jest w tym jakiś "kruczek".