Czy to oznaki depresji?

6 odpowiedzi
Witam serdecznie. Mam 25 lat i jestem kobietą. Od pewnego czasu zaczynam czuć strach przed spotkaniami z ludźmi. Nawet przed przyjaciółmi czuję się bardzo nie śmiało. Kiedyś nie miałem takiego problemu. Z tego co wiem, ludzie postrzegają mnie jako osobę usmiechniętą, towarzyską nie stroniącą od ludzi. Przez to też nie mogę znaleźć chłopaka i relacje towarzyskie są utrudnione. Czy mam depresję?
Być może tak. Ale sama diagnoza nie będzie wystarczająca, żeby rozwiązać Pani problem. Ważne, żeby skoncentrowała się Pani na jego rozwiązaniu, a to umożliwi kontakt z psychoterapeutą. Życzę powodzenia.

Dzień dobry, rzeczywiście wydaje się, że w Pani życiu nastąpiła zmiana w obszarze aktywności i nastroju. Nie mogę jednak z całą pewnością postawić diagnozy na podstawie powyższego opisu. Zapraszam do konsultacji, która pomogłaby przyjrzeć się problemowi i wybrać sposób oddziaływania najlepszy by Pani pomóc. Pozdrawiam! Aneta Hanusiak
Witam,

Aby uzyskać odpowiedź na postawione przez Panią pytanie musiałabym mieć nieco więcej informacji na temat Pani samopoczucia i innych objawów. Jeżeli podejrzewa Pani u siebie depresję, proszę skonsultować się z lekarzem psychiatrą.

Pozdrawiam Ewa Lisowska-Kania
Dzień dobry- mogą to być symptomy nerwicy lękowej dlatego namawiam Panią do kontaktu ze specjalistą póki ma Pani chęć pisać list i rozmawiać na ten temat- nasilone objawy uniemożliwiają ludziom kontakt z innymi osobami. Pozdrawiam serdecznie
Witam. Opisane przez Panią zachowania mogą być objawem fobii społecznej (zaburzenia lękowe). Objawia się ona wysokim poziomem lęku w różnych sytuacjach gdzie występuje kontakt z ludźmi, zwykle tam gdzie narażeni jesteśmy na ocenę przez innych ludzi. Proszę rozważyć podjęcie psychoterapii. Takie spotkania pozwolą Pani na zrozumienie na czym polega problem, poradzenie sobie z nim, ułatwią swobodne przebywanie w towarzystwie innych ludzi, poznawanie nowych osób. Bardzo dobre efekty w leczeniu tego zaburzenia ma psychoterapia poznawczo-behawioralna. Pozdrawiam serdecznie Anna Szabłowska
Witam
aby dokonać trafnej diagnozy w kierunku zaburzeń depresyjnych, niezbędny byłby pogłębiony wywiad psychologiczny, ocena częstotliwości i nasilenia poszczególnych objawów a nawet obserwacja w ośrodku zdrowia psychicznego.

Objawy o których Pani pisze bardziej pasują do fobii społecznej jednakże lęku przed spotkaniami z ludźmi oraz niechęć przed spotkaniami towarzyskimi może być wynikiem obniżonego nastroju i ogólnego kryzysu psychicznego.
Zalecam wizytę o psychologa bądź psychiatry w celu trafnego zdiagnozowania Pani dolegliwości oraz dopasowania do nich odpowiedniej terapii.

Pozdrawiam
Radek Szafrański
Psycholog, Psychoterapeuta