czy to na pewno MIZS

3 odpowiedzi
Witam
U mojej 17-letniej córki zdiagnozowano MIZS. Moją wątpliwość wzbuda fakt, iż badania są dobre córka czuje się dobrze i nie ma problemów z chodzeniem, a lek który zażywa - metotrexat 20mg (od maja 2017 raz na tydzień) w jej odczuciu pogarsza jej stan.
OB 2 mm/h
CRP <5 mg/l
Wszystkie badania , które miała wykonane zostały skonsultowane z lekarzami i nie wskazuja na zapalenie.USG stawów wykazało niską aktywność zapalną. Jedynie przeciwciała przeciwjądrowe o typie świecenia ziarnistym w mianie 1:160.
Czy fakt, że kiedyś stwierdzono u mnie gronkowca w uchu ma istotne znaczenie???Czy córka mogła zarazić sie gronkowcem i to on powoduje te zmiany w stawach??Nadmienię, że od dawna nie leczę sie w kierunku tej bakterii
Bardzo proszę o wskazówki i o pomoc .....Boję sie, że metotrexat zniszczy jej inne organy, a w rezultacie okaże się, że to nie ta choroba....
Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc..
Pozdrawiam
Witam
Z opis który Pani podała zwłaszcza usg wynika że jest zapalenie stawów. Metotreksat jest jednym z najbardziej skutecznych leków stosowanych w reumatologii i ocena pacjenta jeśli jest dobrze leczony zwłaszcza wykluczenie zapalenia stawów jest niezwykle trudne. Z uwagi na wiek córki by Panią uspokoić proponuję skonsultować się z pediatrą-reumatologiem w Krakowie jest taki ośrodek na ul. Strzeleckiej 10 prowadzony przez Prof. Zbigniewa Żubera. Pozdrawiam

MIZS to powazna choroba i raczej nikt nie stawaia rozpoznania bez potrzeby. To ze jest w tej chwili dobrze - znaczy ze lek dziala. Wazny jest stan sprzed leczenia i obecnie
Metotreksat to dosc bezpieczny lek, a powazna choroba , jaka jest MIZS nieleczona prowadzi do uszkodzen, w tym takze organow wewnetrznych. Gronkowiec w uchu - najprawdopodbniej bez znaczenia . Jezeli ma pani watpliwosci prosze jechac do reumatologa od dzieci, w podkarpaciu zdaje sie w Rzeszowie jest
Korespondencyjna odpowiedź na Pani pytanie jest trudna i odpowiedzialna. Musiałbym otrzymać wiele dodatkowych informacji i tak bez bezpośredniego badania pacjenta byłoby za mało.Jest za daleko ażeby przyjechać do mnie. Natomiast, proponuję zamówić wizytę, raczej prywatnie, do profesor Wioletty Opoka- Winiarskiej w Lublinie.
Pracuje w klinice chorób płuc i reumatologii dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym przy ul. Gębali 8, tel. do szpitala: 81 7431380.
Byłbym wdzięczny gdyby Pani przysłała mi mejla czy udało się skonsultować i jaka będzi opinia.
pozdrawiam Czesław Drozd