Czy to może być nerwica lękowa, co robić?

5 odpowiedzi
Dzień dobry, mam duży problem i nie bardzo wiem jak go rozwiązać. Podejrzewam u siebie nerwice lękową. Ale tu nie jestem pewna, niedawno wylądowałam w szpitalu z powodu silnego bólu brzucha a przy tym miałam biegunkę i wymiotowałam. Wyniki wszystkie dobre, więc nie wiem co mi było. Zawsze gdy się stresuje, automatycznie głowa mnie boli, czuje się jak jakiś wrak człowieka, jak stres ze mnie schodzi. Obraniałam licencjat dwa lata temu, po obronie stres zszedł nawet nie mogłam go w żaden sposób uczcić, ponieważ wymiotowałam cały dzień. Często gdy gdzieś mam wychodzić nagle gania mnie do toalety i od razu myśli jakieś, przez które zaczynam się coraz bardziej stresować. Boje się wszystkiego, nieznanego....to jest masakra, często odechciewa się w ten sposób żyć. Nie da się funkcjonować tak, Ciągły strach przed wyjściem z domu, paraliż jakiś dosłownie. Nie jestem sobą w pracy.... ciągle zestresowana.... No i często zmieniam pracę, bo sobie nie radzę....albo wymiękam....właśnie rzuciłam ostatnio pracę, ponieważ wylądowałam w szpitalu...zdrowie ucierpiało na tym...to mnie wykończy niedługo.....nie wiem co robić. Proszę o radę, z góry bardzo dziękuje.
Dzień Dobry,

Objawy, które Pani opisuje wyraźnie wskazują na reakcję na stres, jako formę odreagowania. Pisze Pani także o odczuciu lęku przed nowymi sytuacjami. Objawy są bardzo silne i mocno utrudniają życie codzienne. Zachęcam Panią do skorzystania z kilku sesji psychoterapeutycznych, żeby w towarzystwie specjalisty mogła Pani odkryć, co jest trudnością i jak sobie z nią poradzić.

Pozdrawiam
Ewa Czernik

Nerwica lękowa powoduje, że pacjenci gotowi są zrezygnować z podejmowania wielu aktywności, przyjemności tylko po to, by uniknąć objawów. Obserwujemy "błędne koła" wpływania na siebie ciała i reakcji emocjonalnych. W zaawansowanym stanie trudno określić co pojawia się najpierw - myśl, emocja, czy objawy somatyczne. W związku z licznymi objawami, zanim zostanie rozpoznana nerwica, trzeba wykonać szereg badań. Szczegółowe diagnozowanie somatyczne często pozwala stwierdzić, czy istnieją jakieś zmiany biologiczne (niedobory witamin, zaburzenia hormonalne, choroby), które mogłyby powodować czasowe uspokojenie czy też spotęgowanie występowania objawów. Gdy nie można stwierdzić żadnej choroby, a objawy ciągle się utrzymują, narastają i żadne leczenie somatyczne nie przynosi poprawy (lub czasowo działa na zasadzie efektu placebo), zalecana jest konsultacja psychologiczna w celu diagnostycznym problemów. W zaburzeniach lękowych skuteczną formą terapii jest terapia poznawczo-behawioralna, ucząca jak przezwyciężyć lęk. Pozdrawiam,
Monika Świtoń
Z przedstawionego opisu wynika, że cierpi Pani na zaburzenia lękowe. Proponuję jak najszybsze udanie się do psychiatry i do psychologa. Myślę, że w Pani przypadku najlepsza będzie psychoterapia poznawczo behawioralna. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, bez względu na postawioną diagnozę warto skontaktować się z psychoterapeutą. Sama diagnoza nie leczy. Objawy są bardzo poważne, więc nie ma na co czekać. Zapraszam na wizytę
Jeśli wyniki badań somatycznych są w granicach normy, to warto skonsultować się u lekarza psychiatry. Silnemu lękowi, stresowi mogą towarzyszyć różne dolegliwości również ze strony układu pokarmowego. Wskazane by było żeby poza opieką lekarza psychiatry skorzystała pani z psychoterapii. Zaburzenia lękowe mają podłoże psychologiczne i psychoterapia jest najlepszym sposobem ich leczenia (chociaż wymaga czasu, współpracy i wytrwałości). Pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak