Czy to miażdżyca?

8 odpowiedzi
Witam
Czy w wieku 20 lat można mieć miażdzyce? Od pewnego czasu przy chodzeniu bolą mnie obie nogi, ból mija po odpoczynku i pojawia się znowu. Czasami pojawiają się rwące bóle spoczynkowe. Są też takie dni kiedy noga przy chodzeniu mnie wogóle nie boli albo boli tylko jedna noga. Od kilku lat biorę leki przeciwpadaczkowe. Mam również płaskostopie i skoliozę kręgosłupa. Lekarz stwierdził u mnie również nadcisnienie białego fartucha, ponieważ jestem osobą bardzo stresującą się. Kilka lat temu miałem robione usg kończyn dolnych i wszystkie wyniki były dobre. Czy to możliwe żeby miażdżyca rozwinęła się tak szybko. Dodam jeszcze że nie palę papierosów.
Miażdżyca jest mało prawdopodobna w tym wieku, choć nie można ją wykluczyć z całą pewnością. Na pewno trzeba rozważyć inne częstsze choroby. Wskazana konsultacja u kardiologa, bo problem może być bardzo poważny

Miażdżycą mało prawdopodobna. Proponuje wizytę u ortopedy/ rehabilitanta.
Dzień dobry! Biorąc pod uwagę charakter bólu oraz wykonane wcześniej badania raczej mało prawdopodobne jest, alby przyczyną dolegliwości było niedokrwienie kończyn dolnych czy to miażdżycowe czy też jakiegokolwiek innego pochodzenia. Ich źródła dopatrywałabym się raczej w problemach z narządem ruchu (choroba kręgosłupa, płaskostopie). Sugeruję konsultację ortopedy.
Uważam, że związek opisanych dolegliwości z miażdżycą jest bardzo mało prawdopodobny. Bardziej prawdopodobnym rozpoznaniem wydaje się być neuropatia obwodowa (polineuropatia). Należy również przeanalizować potencjalne objawy niepożądane stosowanych leków.
Dzień dobry, mało prawdopodobna jest miażdżyca u osoby 20 letniej nie palącej papierosów, chyba że występuje w rodzinie tzw rodzinna hypercholesterolemia tzn poziomy cholesterolu są wyższe niż 300 lub nawet 500mg%. Myślę , że problemy z kręgosłupem są najpewniej przyczyną dolegliwości u Pana. Pozdrawiam
Miażdżycę można mieć w każdym wieku.
Witam, wysiłkowe bóle kończyn dolnych związane są zwykle z już zaawansowanymi zmianami miażdżycowymi. Z Pana opisu wynika, że nie dotyczą one tylko jednej kończyny, oraz że mogą występować w spoczynku, dlatego najbardziej prawdopodobne wydaje się tło neurologiczne lub ortopedyczne. Proszę skontaktować się z prowadzącym lekarzem neurologiem, bowiem w rzadkich przypadkach bóle mięśniowe mogą być wtórne do przyjmowanych leków przeciwpadaczkowych.
Pozdrawiam
Raczej mało prawdopodobne, iż mamy tutaj do czynienia z miażdżycą. W tym przypadku możliwych jest kilka przyczyn. Leki - trzeba skonsultować z neurologiem przyjmowane leki (może doszły jakieś nowe i jest konflikt?), możliwe są również problemy natury mięśniowej. Kolejna możliwość to stres. Zachęcam do podjęcia terapii wielopłaszczyznowej - fizjoterapeuta, psycholog - uwolnią ciało i umysł, a obecni specjaliści będą trzymali pieczę nad pozostałą częścią procesu leczenia.