Czy to Alzhaimer ?

6 odpowiedzi
Od pewnego czasu mam problem z przypominaniem np. gdzie zostawiłem rzeczy, nazwisk znajomych, listy zakupów itd.. Mam 40 lat i boję się, że to może być Alzhaimer. Ojciec kolegi miał i nie wyobrażam sobie tego. Proszę o jakieś sugestie i pomoc ??
Trochę za wcześnie jak na chorobę Alzheimera, nawet ten typ o wczesnym początku. Jednak nie bagatelizowałbym tego i udał się do lekarza (neurologa, lub psychiatry).

Dzień dobry.
Znane jest tylko kilka przypadków w historii, kiedy otępienie alzheimerowskie zaczynało się przed 40 rokiem życia. Najczęściej doskwiera to pacjentom po 65rż. O wiele częściej w tym wieku myślimy o objawach chorób somatycznych czy depresji. Myślę, że wskazana jest wizyta w gabinecie lekarskim.
Z poważaniem, TK.
Witam. Sugeruję pilną wizytę u psychiatry. Dopiero po dokładnym badaniu można, coś więcej powiedzieć.
Lęk jest nieprecyzyjnym ostrzeżeniem. Ale ostrzeżeniem. Zastanawiam się nad tym, co Pan robi z innymi lękami? Trudno mi uwierzyć, że boi się Pan jedynie "choroby Alzheimera"! Czy tak jak tu, paraliżują Pana i pozwalają jedynie na natrętne powtarzanie tych samych kwestii?
Nerwica ogłupia i to właśnie w ten sposób - uniemożliwia myślenie przez pobudzanie nieproduktywnych emocji.
A co do "choroby Alzheimera" to o czym Pan pisze nie bardzo pasuje do tego rozpoznania. Takie "kłopoty z pamięcią" często mają tło nerwicowe! Może jednak warto, zamiast miotać się w lęku - pójść do lekarza? Medycyna współczesna zna szereg sposób dla zdiagnozowania, rozpatrzenie mechanizmów powstawania zaburzeń i często na dla ich leczenie! Ale trzeba do tej medycyny dotrzeć! Emerson kiedyś stwierdził: "Samym siedzeniem w domu niczego nie osiągniesz! Chyba że, przez przypadek jesteś kurą"
Pozdrawiam
Witam,
Należałoby przeprowadzić bardziej wnikliwą diagnostykę, aby stwierdzić, czy w ogóle mamy do czynienia z otępieniem. W tym celu powinien się pan udać do neurologa lub psychiatry. Jeśli któryś z tych specjalistów stwierdzi, że potrzebne jest badanie funkcji poznawczych wykonywane przez psychologa, z pewnością wyda panu na nie skierowanie. Takie testy psychologiczne przeprowadzane są w poradniach zdrowia psychicznego.
Zaburzenia funkcji poznawczych często współistnieją z zaburzeniami nastroju i ustępują w toku leczenia, mogą też być skutkiem nadmiernego obciążenia zbyt dużą ilością spraw, danych, presją czasu, etc. Moja sugestia- to po pierwsze odpoczynek i refleksja nad tym co i w jakim stopniu "eksploatuje" Pana zasoby. Jeśli chciałby Pan mieć obiektywne potwierdzenie, że z funkcjami poznawczymi jest wszystko w porządku- proponuję wykonać badanie psychologiczne. Trwa około dwóch godzin i polega na rozwiązywaniu testów badających zapamiętywanie, odtwarzanie, umiejętność skupienia uwagi, koncentrację, etc. Prawidłowy wynik badania z pewnością uspokoi Pana obawy. Pozdrawiam.