Czy terapia wystarczy i czego się spodziewać?

1 odpowiedzi
Witam pani Magdo,

Mam 29 lat i obecnie jestem na ostatnim roku studiów. Nigdy nie byłam trudnym dzieckiem, za to cichym i skrytym. Od 16 roku życia w mojej rodzinie nastąpiły spore zmiany, które ciężko przeżyłam nie zdawając sobie tak na prawdę wtedy z tego sprawy, a z którymi męczę się do dziś. Od zawsze miałam problemy z samoakceptacją. Słyszałam uwagi na temat mojego wyglądu od rodziców i rówieśników. Mówiono mi, że z tego się wyrasta, jednak odkąd weszłam w dorosłe życie, stopniowo coś we mnie gasło. Bezwzględu na moje osiągnięcia, czuję,że nic nie umiem. Na komplementy reaguję źle. Brak mi pewności siebie i nie lubię osoby którą jestem. Dręczące myśli nie dają mi już żyć, a od całkiem niedawna poczułam,że straciłam kontakt z samą sobą i nie wiem już kim tak na prawdę jestem. Moje pytanie jest, czy teraz jest dobry czas na zaczęcie terapii (chodzi mi o studia) i czego tak na prawdę mogę od terapii oczekiwać?

Dziękuję,

Joanna
Dzień dobry,
Rozumiem, że najważniejsza część pytania dotyczy tego, czy terapia nie będzie Pani przeszkadzać w studiach lub studia w terapii. Moim zdaniem jest to mało prawdopodobne. W terapii poznawczo-behawioralnej pracujemy nad tym czego pacjent w danym momencie najbardziej potrzebuje. I tak ustalamy cele terapii, żeby możliwe było ich osiągnięcie na dany moment, w aktualnych warunkach.
Jeśli chodzi o oczekiwania, to w terapii koncentrujemy się na dwóch aspektach 1) zrozumienie źródła problemu oraz mechanizmów psychologicznych, które leżą u jego podłoża 2) drugim aspektem jest wypracowanie takich umiejętności, które zmniejszą odczuwane cierpienie oraz umożliwią życie w sposób bardziej zrównoważony, z większą pewnością i wyrozumiałością dla siebie.
Dziękuję za to, że podzieliła się Pani swoimi przeżyciami oraz opisała Pani bolesne doświadczenia ze swojego dzieciństwa. W moim poczuciu terapia może być dla Pani pomocna. Mam nadzieję, że znajdzie Pani odpowiedniego terapeutę. Zapraszam również do mojego gabinetu.

Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Tylko