czy terapia hipnozą jest skuteczna / możliwa ?/ w przypadku uzależnień?
mgr Aleksandra Gnacek
mgr Aleksandra Gnacek
Psychoterapeuta, Psycholog, Terapeuta
Zabrze
Dzień dobry. Trudno mi się wypowiedzieć w tym temacie. Gorąco zachęcam natomiast do spróbowania swoich sił w terapii poznawczo-behawioralnej, której skuteczność jest wykazana w przypadku wielu zaburzeń i trudności. Uzależnienie to złożony problem, w zadanym pytaniu brak jest dokładniejszych informacji, a każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. W związku z tym nie sposób jednoznacznie ocenić, czy dana metoda na pewno się sprawdzi w konkretnym przypadku. Wiem natomiast, że wiele osób odnosi korzyści z uczestniczenia w terapii poznawczo-behawioralnej i na tej podstawie zachęcam, by spróbować.

mgr Karol Piasecki
mgr Karol Piasecki
Psycholog, Terapeuta
Bydgoszcz
Dzień dobry,

hipnoza to kuszące, szybkie rozwiązanie, jednak raczej narzędzie wspomagające - ułatwia proces terapeutyczny. Zdecydowanie podpisuję się pod p. Aleksandrą Gnacek odnośnie terapii behawioralno-poznawczej przy uzależnieniu. Warto spotkać się z kimś, kto pracuje tą metodą.

 Monika Kurdej
Monika Kurdej
Dietetyk, Psycholog, Terapeuta
Warszawa
Dzień dobry,
wspaniałe pytanie:D
Tak się składa, że hipnoza znajduje się w kręgu moich zainteresowań i pracuję nad tym, aby połączyć ją z moimi działaniami psychodietetycznymi. Z całą pewnością mogę potwierdzić, że hipnoza jest skuteczna - o tyle, o ile osoba poddająca się hipnozie chce zmiany:D Temat jest o tyle kontrowersyjny, że my ludzie chętnie mówimy o tym, co byśmy chcieli, natomiast mentalnie często jesteśmy w ogóle nie gotowi na zmianę. A pracy z uzależnieniami to istotny powód, aby terapia się nie udała. Czy wtedy terapia hipnozą jest nieskuteczna?
W razie potrzeby zapraszam do kontaktu:D

 Małgorzata Trawińska
Małgorzata Trawińska
Psychoterapeuta, Terapeuta
Racibórz
Dzień dobry,
jak najbardziej hipnoza jest skuteczna w przypadku pracy z uzależnieniami wszelkiego rodzaju. Jednak, aby dynamika jaka stoi za danym uzależnieniem nie znalazła ujścia w innej formie (np. narkotyki przejdą w uzależnienie od alkoholu) warto popracować całościowo. Polecam:
Hipnointegracyjną Psychoterapię Głębi wg W. J. Meinholda

 Piotr Kuraś
Piotr Kuraś
Terapeuta
Łódź
Badania potwierdzają nieskuteczność takich metod leczenia uzależnienia, jak hipnoza, poradnictwo ogólne, techniki szokowe, edukacja i ziołolecznictwo. To stanowisko Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholanowych. Co do skutecznych całość w ciekawym artykule. Jadwiga Fudała
Kierownik działu lecznictwa odwykowego i programów medycznych PARPA.

Psychiatria - Medycyna Praktyczna dla pacjentów .

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.