Czy taka "krostka" na dziąśle to coś poważnego?

8 odpowiedzi
Witam.
Od około czterech miesięcy mam krostkę w buzi nad górną dwójką. Gromadzi się w niej biało, biało-żółty płyn. Ma średnicę jakieś 1,5 mm. Nad tą krostką miejsce jest jakby lekko spuchnięte, w dotyku to miejsce jest może nawet lekko twardawe. Od dziąsła nachodzi do góry, aż do tego miejsca gdzie dostaję się znieczulenie, gdy górny ząb leczony.. Nie wiem jak to dokładnie nazwać. Smaruję to dezaftanem, wtedy po 2 dniach się to wszystko zmniejsza, jednak "odrasta".
Dodam, że ten ząb (dwójka) minimalnie się rusza gdy mocniej dotykam (nosiłam aparat stały). Ogólnie ząb mnie nie boli.
Przepraszam za tak amatorski opis, ale na prawdę nie potrafię tego lepiej zobrazować.

Do dentysty mam dopiero na za tydzień, a coraz bardziej się tym martwię.
Co to może być? Czy to coś poważniejszego?
Będę bardzo, bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam.
Witam. Na podstawie objawów, które Pani przedstawiła najprawdopodobniej na dziąśle uformowała się przetoka i ząb będzie wymagał leczenia endodontycznego ( kanałowego). Pozdrawiam.

Bardzo przepraszam z brak szybkiej odpowiedzi jednak dopiero zauważyłam Pani pytanie. Ta krostka to przetoka. Ząb najprawdopodobniej wymaga leczenia kanałowego, potrzebna jest jak najszybsza wizyta u dentysty. Ten problem sam nie minie.
Najprawdopodobniej jest to przetoka prowadząca do zapalenia zlokalizowanego nad wierzchołkiem wymienionego zęba. Ząb wymaga dobrego leczenia kanałowego, ewentualnie resekcji tegoż wierzchołka. Zdjęcie RTG wiele wyjaśni. Leczenie należy przeprowadzić w miarę szybko.
Witam.
Najprawdopodobniej ząb jest martwy i pojawia się nad nim przetoka. Należy wykonać rtg potwierdzające a w dalszym etapie leczenie kanałowe.

Pozdrawiam

Justyna Tecław
Witam.
Z przedstawionego opisu wynika iż jest to przetoka. Będzie potrzebne zdjęcie punktowe danej okolicy i na jego podstawie dentysta oceni dalsze postępowanie tj. np. leczenie endodontyczne (kanałowe) /w ostateczności ekstrakcja (usunięcie zęba).
Pozdrawiam i życzę pomyślnej prognozy odnośnie wspomnianego zęba.
Witam! Wszystko wskazuje na to,że ząb jest martwy a na wysokości szczytu korzenia tego zęba utworzyła się przetoka czynno-bierna , którą uchodzą metabolity,oraz gazy bakteryjne obecne w kanalikach zębowych i świetle kanału korzeniowego Nastąpiło obumarcie zęba. Często się zdarza, iż ząb przesuwany konstrukcją aparatu stałego jest zbyt mocno obciążony i następuje przerwanie pęczka nerwowo-naczyniowego wchodzącego prze kanał korzeniowy u jego szczytu. Ząb obumiera bez wcześniejszych objawów klinicznych. Nie boli. Dlatego trzeba regularnie pojawiać się na badaniach kontrolnych. Dopiero lekarz specjalista stomatolog podczas wizyty kontrolnej lokalizuje przetokę lub "czujny" pacjent wskazuje niepokojące go miejsce "w okolicy wierzchołka korzenia, na dziąśle" to, co Pani opisała. Jest to przetoka czynno-bierna, czyli taka, która się otwiera a po kilku dniach zamyka.
Taki ząb trzeba traktować jako za martwy, ognisko zakażenia bakteriami beztlenowymi, zębopochodnymi i należy przeleczyć ten ząb kanałowo. Nie ma się Pani czym martwić. Taki zabieg jest leczeniem rutynowym. Dla Pani spokoju wspomnę jeszcze raz, iż takie zdarzenia bardzo często trafiają się na skutek "przesuwania" zębów aparatem stałym. Proszę oczywiście iść do swojego stomatologa i przekazać swoje spostrzeżenia.
Pozdrawiam serdecznie
Joanna Ziółkowska
Najprawdopodobniej jest to zmiana okolowierzcholkowa mówiąc fachowo ,musi zainterweniować stomatolog w w rojekdental.pl robimy zdjecia leczymy kanałowo i taki zab pozostaje dalej w jamie ustnej pozdrawiamy
Myślę le ze to stan zapalny, prawdopodobnie od dwójki,na pewno trzeba zrobić rtg i przeprowadzić leczenie kanałowe,pozdrawiam