Czy skutki uboczne psychotropów dokuczają tylko na początku? Czy można zażywać jednocześnie środki przeciwbólowe?

11 odpowiedzi
Dzien dobry. Przyjmuje sympramol 50g 1 tabletke rano i 2 tabletki wieczorem, do tego Afobam 0,5mg 1 tabletke rano i jedna w poludnie oraz Mozarin 10mg 1 tabletke rano. Mam nerwice lekowa i depresje. Czuje poprawe po tych lekach.Nie mam juz lęków. Wrocil apetyt jednak ciagle jestem bardzo senna po tych lekach, czy to minie?? Poniewaz leki biore dopiero od tygodnia, odkad wystapila u mnie hiperwentylacja. Mam jeszcze jedno pytania czy moge jednoczesnie przyjmowac leki przeciwbolowe typu metafen, naproxen lub nawet ketanol??? Poniewaz miesiaczki mam bardzo bolesne i pierwszego dnia pomaga mi tylko ketanol. A nie wiem czy moge mieszac takie leki.
Witam. Zwykle po lekach typu Mozarin efekty uboczne ustępują w trakcie przyjmowania leków. Co do zgłaszanej senności najprawdopodobniej występuje ona po leku Sympramol i niestety znużenie, uczucie apatii może utrzymywać się przez większość czasu leczenia. Po ustabilizowaniu stanu psychicznego możliwe jest jednak obniżenie dawki Sympramolu np. odstawiając poranną dawkę. W przypadku leczenia zaburzeń lękowych i depresyjnych podstawowym lekiem będzie SSRI czyli Mozarin dlatego też obniżenie dawki Sympramolu nie jest ryzykowne. Doraźne przyjmowanie leków przeciwbólowych NLPZ nie ma większego wpływu na działanie leków psychotropowych i jest bezpieczne. Pozdrawiam.

Witam Panią. Skoro czuje Pani poprawę po zaleconych lekach i jednocześnie nadmierną senność, warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym o redukcji dawki Afobamu, czy Sympramolu, Trzeba też podkreślić, że Afobam jest lekiem stosowanym zazwyczaj początku terapii, zanim nie rozwinie swego działania lek przeciwdepresyjny. W Pani przypadku jest to Mozarin. Przy lekach, które Pani zażywa można stosować wymienione leki przeciwbólowe, ale najlepiej tylko w sytuacjach doraźnych. Stosowanie jednoczesne leków przeciwbólowych z grupy NLPZ oraz SSRI może zwiększyć ryzyko krwawień, ponieważ obie grupy leków hamują agregację płytek. Pozdrawiam
Może Pani przyjmować leki przeciwbólowe. Co do skutków ubocznych po lekach psychotropowych, najczęściej występują na początku, co nie znaczy, że i później nie mogą się pojawić. Możliwe, że u Pani trzeba zmniejszyć sympramol i afobam, ale o tym powinien zdecydować Pani psychiatra.
większość leków p/bólowych można łączyć z ww lekami. Proponuję odstawić afobam....
Szanowna Pani,
początkowa senność po antydepresantach najczęściej mija po jakimś czasie. Z rzadka wymaga to jednak zmiany leku. Leki przeciwbólowe najczęściej nie wchodzą w interakcje z większością antydepresantów. W sprawie konkretnych leków przeciwbólowych i konkretnych antydepresantów warto jednak skontaktować się ze swoim lekarzem.
Z poważaniem
Powinna Pani zapytać swojego lekarza psychiatrę, bo to on ma najwięcej informacji na temat Pani zdrowia i ewentualnych obciążeń somatycznych. Powyższy zestaw leków psychotropowych może powodować senność nawet przez okres całego leczenia. Nie wiem, jakie będą dalsze zalecenia Pani lekarza prowadzącego. Leki przeciwbólowe, o które Pani pyta powinny być bardzo ostrożnie podawane szczególnie w połączeniu z mozarinem. Łączenie tych leków zwiększa ryzyko zaburzeń krzepnięcia.
proszę w takich sprawach śmiało odzywać się do lekarza psychiatry który zapisał te leki. to jego obowiązek pozostawać z Panią w kontakcie w tych sprawach.
pozdrawiam
Dzień dobry, myślę, że senność polekowa powinna minąć, co więcej po kilku tygodniach, gdy Mozarin i Sympramol w pełni rozwiną swoje działanie trzeba odstawić stopniowo Afobam, aby uniknąć uzależnienia- wtedy również senność powinna być mniejsza. Leki przeciwbólowe stosowane doraźnie nie są przeciwwskazane w przypadku stosowania tych leków, pod warunkiem zachowania ostrożności i nieprzekraczania bezpiecznych dawek. Należy uważać np. na możliwość wydłużenia czasu krwawienia u osób predysponowanych (leki z gupy SSRI- Mozarin- mogą nasilać działanie leków przeciwpłytkowych, a do takich należą niesteriodowe leki przeciwzapalne np. opisane powyżej naproksen, ketoprofen, iburpofen czy paracetamol.
Dzień dobry. Efekty działania leków, które Pani przyjmuje trudno ocenić po tak krótkim czasie. Należy zaczekać i jesli objawy niepożądane nie miną ewentualnie zmodyfikować dawkowanie lub zastanowić sie nad zmianą leczenia. Leki przeciwbólowe można przyjmować doraźnie łącznie z lekami przeciwdepresyjnymi.
Witam,

nadmierna senność może być związana z zażywaniem Afobamu i to w dość dużych dawkach. Jest to lek o uzależniających właściwościach, mogacy pogarszać sprawność psychofizyczną, leczenie tym lekiem powinno trwać jak najkrócej. Mozarin jest jednym z nowocześniejszych leków przeciwdepresyjnych o działaniu przeciwlękowym, zazwyczaj jest dobrze tolerowany i co najważniejsze- nie uzależnia. Sympramol w tym zestawieniu miałby działanie wspomagające Mozarin.
Nie ma przeciwwskazań do zażywania leków p-bólowych podczas leczenia powyższymi lekami.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl
Moim zdaniem po tak przyjmowanych lekach może się Pani czuć senna. Nie mnie decydować o tym co i jak ma Pani zażywać, ale moja sugestia jest taka:
Mozarin przyjmować wyłącznie na noc (on poprawia nastrój i reguluje sen)
Sypramol jedynie rano
Afobam tylko na noc.
Można przy tych lekach przyjmować wymienione przez Panią leki przeciwbólowe. Ale może warto spytać ginekologa czy nie doradził by innych? Leki z grupy przez Panią wy
mienione nie są najbezpieczniejsze!