Witam, leczę się na nerwicę lękową od 4 lat. Uczęszczam do lekarza psychiatry. Obecnie jestem w drugim miesiącu ciąży i lekarz zalecił mi abym skorzystała z pomocy psychoterapeuty, gdyż w znacznym stopniu terapia może mi pomoc w zrozumieniu mojej choroby i radzeniu sobie z nią. Ponadto zależy mi, aby odstawić tabletki ze względu na zdrowie dziecka. W związku z czym mam pytanie czy psychoterapia faktycznie jest skuteczna? Ponadto bardzo mi zależy abym mogła uczęszczać na psychoterapię refundowaną przez NFZ, gdyż wiadomo koszt takiej terapii jest bardzo duży. Czy lekarz rodzinny może wypisać skierowanie na taką psychoterapię? Pozdrawiam. :)
mgr Ewa Kaczorkiewicz
mgr Ewa Kaczorkiewicz
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Warszawa
Witam,
Dziękuję za kontakt i okazane mi zaufanie. Skuteczność psychoterapii została udowodniona w bardzo wielu badaniach naukowych. Obecnie naukowcy zajmujący się tym tematem nie sprawdzają już, czy psychoterapia jest skuteczna ani nawet jaki jej rodzaj jest najskuteczniejszy (bo okazało się, że na ogół są porównywalne). Obecnie naukowcy badający psychoterapię pytają raczej o to, jakie czynniki w psychoterapii są najistotniejsze czyli w skrócie o to, co mamy robić, aby jak najlepiej pomagać pacjentom. Moje osobiste doświadczenia, jako psychoterapeuty ale i jako osoby korzystającej z psychoterapii w trakcie szkolenia, pokazują, że dzięki z pomocą terapeuty można naprawdę bardzo dużo zmienić w swoim życiu. Wierzę, że w pani przypadku taka forma pracy także mogłaby być bardzo korzystna.
A jeśli chodzi o kwestię skierowania, to chyba najlepiej pytać w konkretnych placówkach, w których planuje pani korzystać z psychoterapii.
Pozdrawiam,
Ewa Kaczorkiewicz

mgr Małgorzata Danielewicz
mgr Małgorzata Danielewicz
Psycholog, Terapeuta, Psychoterapeuta
Lublin
Witam serdecznie. Psychoterapia to podstawowa metoda leczenia zaburzeń nerwicowych. Farmakoterapię zaleca się w momencie, gdy objawy są bardzo nasilone, gdyż wiadomo, że na efekty psychoterapii często trzeba trochę zaczekać. Na fundusz może Pani skorzystać z psychoterapii, ale ważne, by zadbała Pani, by terapeuta miał doświadczenie tzn.: przynajmniej ukończone 4 letnie szkolenie w zakresie psychoterapii. Musi się Pani również liczyć z tym, że będzie kolejka. Skierowanie wystawia lekarz rodzinny. Na skierowaniu powinno być napisane, że jest "do Poradni Psychologicznej w celu objęcia leczeniem". Pozdrawiam. Małgorzata Danielewicz

 Tomasz Wojtalewicz
Tomasz Wojtalewicz
Psycholog, Terapeuta
Warszawa
Za zaburzenia lękowe w dużej mierze odpowiedzialne jest błędne postrzeganie rzeczywistości. Jest ona przez nas zniekształcana co doprowadza do silnego przeżywania lęku. W trakcie procesu terapeutycznego uczy się Pani rozpoznawać nieadekwatne nadawanie znaczenia co doprowadza do istotnego zmniejszenia przeżywanego lęku.
Natomiast co do refundacji psychoterapii w ramach NFZ to należałoby się udać do Poradni Zdrowia Psychicznego, która jest odpowiedzialna za leczenie pacjentów w Pani miejscu zamieszkania. Pozdrawiam serdecznie i gratuluję nowego życia;)

 Piotr Chaciński
Piotr Chaciński
Psycholog, Seksuolog
Olsztyn
Witam
psychoterapia jest skuteczną formą - terapii "nerwicy lekowej" - wg moich doświadczeń klinicznych. W przeciwieństwie do przyjmowania leków - zajmuje się jej przyczynami, a nie usuwaniem objawów.
Czasem trzeba łączyć farmakoterapię i psychoterapię.
Mam prywatny gabinet, nie przyjmuję na NFZ.
żeby terapia była efektywna - potrzebne sesje min. raz na 2 tygodnie, czyli u mnie 180 zł miesięcznie.
Na NFZ - w Olsztynie - to Poradnia Zdrowia Psychicznego na ul.Wojska Polskiego i Akson - Centrum Zdrowia Psychicznego na Dajtkach.
Poza tym ciąża to delikatny czas na psychoterapię i po drugie czy Pani jest gotowa na terapię.
Piotr Chaciński
psycholog

 Marta Żurowska
Marta Żurowska
Psycholog, Terapeuta
Warszawa
Dziękuję za zapytanie i przepraszam, że tak długo musiała Pani czekać. Nie byłam świadoma, że czeka na mnie jakaś wiadomość. Psychoterapia to bardzo dobra decyzja. Daje świadomość, ale przede wszystkim w dłuższej perspektywie ma zlikwidować objawy, z którymi się Pani zmaga i na pewno są bardzo uciążliwe. Szczególnie polecam terapię schematu - w ramach NFZ być może prowadzona jest na Dolnej w Warszawie, ale jeśli nie uda dię z niej skorzystać to polecam również terapię poznawczo-behawioralną. Nie wiem czy skierowanie od lekarza rodzinnego wystarczy. Prywatnie koszt miesięcznej terapii to ok 400zł.
W Warszawie prowadzona w ramach NFZ jest m.in. na Nowowiejskiej, Dolnej, Sobieskiego.
Pozdrawiam serdecznie i w razie pytań jestem :)

mgr Przemysław Turkowski
mgr Przemysław Turkowski
Psycholog, Psychoterapeuta
Warszawa
Dzień dobry,
jak najbardziej psychoterapia jest skuteczna w radzeniu sobie z symptomami lekowymi. Ważne aby osoba prowadząca była zorientowana na wspieranie osób z zaburzeniami lękowymi.
W sprawach formalnych: skierowanie może wystawić lekarz psychiatra lub lekarz rodzinny.
Co do trwania psychoterapii: nie musi ona być bardzo długa. I nie zawsze wizyty są niezbędne co tydzień. Oczywiście zawsze jest to koszt. W naszym ośrodku niestety nie jest ona refundowana.
W przypadku NFZ zdarza się czasem, że czas oczekiwania jest długi, jeżeli miałaby Pani czekać na jej rozpoczęcie proszę o o kontakt, być może uda się ustalić warunki, które będą dogodne dla Pani.
pozdrawiam i w razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu ;-)

Przemek

 Joanna Janiszewska
Joanna Janiszewska
Psycholog, Terapeuta
Wrocław
Witam,
jak najbardziej psychoterapia jest jedną z metod leczenia również zaburzeń lękowych. Skuteczność terapii jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od sporej ilości czynników, jednak z opisu Pani sytuacji wynika, że warto poważnie rozważyć tę opcję. Leczenie farmakologiczne pomaga w zwalczaniu objawów, natomiast psychoterapia pozwala na zajęcie się zarówno objawami jak i przyczyną trudności. Jeśli nic się nie zmieniło skierowanie może wypisać każdy lekarz (wymagane jest wpisanie wstępnego rozpoznania). W niektórych poradniach zdrowia psychicznego wymagana jest jednak najpierw konsultacja z psychiatrą z danej placówki, także polecam skontaktować się bezpośrednio z poradnią w której chciałaby Pani podjąć terapię. Jeśli ma Pani jeszcze jakieś pytania, postaram się udzielić odpowiedzi.

 Monika Czułnowska-Rybicka
Monika Czułnowska-Rybicka
Psycholog, Psychoterapeuta, Seksuolog
Lublin
Dzień dobry Pani, psychoterapia bardzo dobrze radzi sobie z nerwicą czyli nadmiarowym przeżywaniem lęku. Leczy przyczynę choroby a nie jak leki - skutek. Złą wiadomością jest to, że trwa bardzo długo i jest to ciężka praca. Osobiście nie polecam rozpoczynać psychoterapii w ciąży. Emocje przeżywane w trakcie leczenia są bardzo silne i nie sadzę, żeby maluszek w Pani brzuszku był z tego "zadowolony". Z drugiej strony lęki jakie Pani przeżywa też nie są dla niego wskazane. Myślę, że to lekarz psychiatra powinien zadecydować. Psychoterapia jest refundowana przez NFZ. Kontaktu do Placówek, które mają kontrakt proszę szukać na stronie Lubelskiego oddziału NFZ. Lekarz rodzinny może wypisać skierowanie na psychoterapię, może to zrobić również lekarz psychiatra. Pozdrawiam serdecznie Panią i Maleństwo oraz życzę powodzenia.

mgr Renata Chomicz
mgr Renata Chomicz
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Warszawa
Witam, psychoterapia będzie dla Pani na pewno dużą pomocą. Warto, żeby Pani skorzystała również ze względu na ciążę.
Psychoterapia jest skuteczną metodą leczenia wielu zaburzeń psychicznych, trudności emocjonalnych. Prócz opinii pacjentów, są szerokie badania kliniczne, które to potwierdzają.
Rozumiem, że przed pierwszym umówieniem się na wizytę ma Pani dużo wątpliwości i lęku- proszę o tym porozmawiać na wizycie z psychoterapeutą.
Proszę poszukać w swoim mieście psychologa/psychoterapeuty w ramach NFZ. Najlepszym miejscem będą poradnie zdrowia psychicznego, również ośrodki interwencji kryzysowej.
W przypadku poradni zdrowia psychicznego wymagane jest skierowanie do psychologa. Lekarz rodzinny wystawia takie skierowanie.
Powodzenia! Pozdrawiam, Renata Chomicz

mgr Urszula Sokalska - Goleń
mgr Urszula Sokalska - Goleń
Psycholog, Terapeuta, Psychoterapeuta
Chorzów
Witam,

Psychoterapia jest skuteczna zarówno w zrozumieniu choroby jak i radzeniu sobie z nią, Poziom skuteczności psychoterapii zależy od wielu czynników, m. in. od relacji terapeutycznej, Pani pracy w trakcie terapii (wtórne korzyści z choroby), itp.
Skierowania na psychoterapię zrefundowaną przez NFZ wypisuje lekarz psychiatra, zazwyczaj w poradni zdrowia psychicznego lub w zakładach lecznictwa psychiatrycznego, gdzie również korzysta się z usług psychoterapeutów. pozdrawiam:)

 Tomasz Wójcik
Tomasz Wójcik
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Gorzów Wielkopolski
Dzień dobry. Terapia psychologiczna jest bardzo wskazana w przypadku zaburzeń o charakterze nerwicowym, pozwala nie tylko znacząco wpłynąć na objawy, a także dotrzeć do źródeł i przyczyn trudności, pozwalając tym samym na ich bardziej świadomą kontrolę. Objaw w takim przypadku jest zwykle sygnałem alarmującym, dot. głębszych konfliktów z których samemu bardzo trudno zdać sobie sprawę. Relacja z terapeutą zachęca do otwartości i bliskości emocjonalnej, co samo w sobie jest jednym z czynników leczących. W pani przypadku, istotnym jest również jak ciąża wpływa na pani aktualny stan w kontekście choroby. Zwykle kobiety w tym okresie przeżywają wiele świadomych i nieświadomych lęków. Jeśli szuka pani psychoterapeuty na fundusz zdrowia, zwykle wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego bądź specjalisty (psychiatry), z takim skierowaniem proponuje udać się do najbliższej Poradni Zdrowia Psychicznego lub Poradni Psychologicznej i podjąć dalsze leczenie. Proszę pamiętać, że NFZ w zależności od umowy z daną poradnią może mieć liczne ograniczenia w czasie i częstotliwości trwania wizyt. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia. Tomasz Wójcik

 Anna Najder
Anna Najder
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Łódź
Szanowna Pani,
najmocniej przepraszam za tak długą zwłokę w odpowiedzi na Pani pytanie - portal nie poinformował mnie o oczekującym pytaniu.
Lekarz ma rację - spotkanie z psychoterapeutą pozwoli na lepsze zrozumienie problemu, a przede wszystkim na poradzenie sobie z nim. Szczególnie, jeśli jest Pani w ciąży - różnorodne techniki np. relaksacyjne, mogą pomóc Pani poczuć się lepiej. Zachęcam Panią do skorzystania z pomocy specjalisty. Chętnie udzielę odpowiedzi na pytania związane z samą terapią zaburzeń lękowych - jeśli ma Pani jeszcze jakieś wątpliwości.
Aby skorzystać z psychoterapii w ramach kontraktu z NFZ niezbędne jest skierowanie od lekarza psychiatry.
Czy moja odpowiedź jest dla Pani wystarczająca?

Jak poradziła Pani sobie ze swoim problemem?

Pozdrawiam serdecznie,
Anna Najder

 Wojciech Masłowski
Wojciech Masłowski
Psycholog
Płock
Przyjęcie na psychoterapię w ramach NFZ jest na podstawie skierowania od lekarza I kontaktu

mgr Michał Pyter
mgr Michał Pyter
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Łódź
Witam serdecznie.
Leczenie nerwicy lękowej polega głównie na psychoterapii. Farmakoterapia jest leczeniem objawowym i zdarza się, że jest łączona z psychoterapią w sytuacjach, kiedy objawy są na tyle silne, że uniemożliwiają prowadzenie psychoterapii. Jej celem jest również ogólna stabilizacja stanu psychicznego pacjenta. Jednak dopiero dzięki psychoterapii można poprzez m.in. uświadomienie sobie indywidualnej przyczyny powstania zaburzeń lękowych, przerwać mechanizmy wywołujące i podtrzymujące objawy. Jeśli uczęszcza Pani do psychiatry to może on wypisać Pani takie skierowanie.
Pozdrawiam,
Michał Pyter

Specjaliści w zakresie leczenia: zaburzenia lękowe

Ewa Ławicka-Szczęch

Ewa Ławicka-Szczęch

Psycholog

Poznań

Wojciech Kulaszewski

Wojciech Kulaszewski

Psychiatra

Wałbrzych

Maciej Klimarczyk

Maciej Klimarczyk

Psychiatra, Psychoterapeuta, Seksuolog

Bydgoszcz

Joanna Zapała

Joanna Zapała

Psycholog, Psychoterapeuta

Poznań

Hanna Nowakowska

Hanna Nowakowska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Małgorzata Niklasińska

Małgorzata Niklasińska

Psycholog, Psychoterapeuta

Polkowice

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 62 pytań dotyczących usługi: zaburzenia lękowe

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.