Czy psycholog pomoże na uciekanie od problemów w alkohol ?

4 odpowiedzi
Czy psycholog pomoże na uciekanie od problemów w alkohol ?
Witam,
Problem nadużywania alkoholu jest niestety dość powszechny. Warto się wybrać do terapeuty uzależnień w np dowolnym ośrodku leczenia uzależnień. Tam psycholog pomoże określić skalę problemu i wybrać najlepszą drogę na jego rozwiązanie.
Pozdrawiam
Paulina Stelmachowska

Oczywiście nie każdy psycholog specjalizuje się w uzależnieniach. Myślę, że warto, by Pan/Pani znalazł kilku/kilkunastu specjalistów w swojej okolicy i zapoznał(a) się z informacjami o nich - każdy z nas opisuje obszary, którymi się zajmuje.
pozdrawiam, Radosław Krąpiec
Pan albo Pani pomoże sobie jeśli skorzysta z pomocy terapeuty uzależnień. Warto skorzystać z wizyty.
Sygnalizuje Pan/Pani dwa wątki, że istnieją jakieś problemy, od których chciałoby się odpocząć i uwolnić i że strategia radzenia sobie, którą Pan/Pani stosuje nie jest bezpieczna i najlepsza z możliwych.

Wyobrażam sobie, że miał(-a) już Pan/Pani myśli na temat tego, że pomoc drugiej osoby byłaby pomocna, jednakże najpewniej istnieje jakaś blokada w tym, by po nią sięgnąć. Może się Pan/Pani czegoś wstydzi, obawia oceny, czy określonego rodzaju sugestii lub nie wierzy w to, że ten rodzaj pomocy byłby dla Pana/Pani odpowiedni.
Najpewniej doświadcza Pan/Pani jakiegoś rodzaju cierpienia np. wynikającego z trudnych doświadczeń z przeszłości, które być może mają znaczenie w kontekście problemów bieżących i utrudniają Panu/Pani konfrontacje z nimi i przyjrzenie im się uważniej. Nie wspomina Pan/Pani, jak dużo spożywa alkoholu i czy zasadne jest mówienie w tym temacie o problemie alkoholowym. Zachęcam do wizyty u psychoterapeuty w celu podjęcia próby zrozumienia istoty problemów, od których aż chciałoby się uciec w alkohol. Myślę, że jeśli terapeuta stwierdzi, że istnieje ryzyko występowania u Pana/Pani uzależnienia czy początków uzależnienia, to zaleci wizytę u specjalisty uzależnień. Jeśli jednakże istotą Pana/Pani cierpienia są wspomniane problemy, a alkohol jest jedynie doraźnym lekarstwem w łagodzeniu napięcia i bólu, to być może psychoterapia wystarczy, by łatwiej się Panu/Pani nie żyło i nie czuł Pan/Pani uciekania się do pomocy alkoholu jako sposobu niwelowania cierpienia.