Witam. Mój mąż zaczyna mieć problem z alkoholem. Zachowania po alkoholu zaczynają wymykać mu się spod kontroli. Wydaje mi się, że wszystko to jest spowodowane stresem, z którym nie umie sobie poradzić. Po rozmowie ze mną doszedł do wniosku, że uda się na wizytę do psychologa. Czy psycholog jest w stanie wpłynąć na problem alkoholu?
mgr Anna Gruba
mgr Anna Gruba
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Siedlce
Witam.
Owszem wizyta u psychologa pomoże mężowi przyjrzeć się co jest przyczyną nadużywania alkoholu. Jednak lepiej udać się do psychologa, który jednocześnie jest terapeutą od uzależnień. Pomoc osobom z problemem alkoholowym wymaga znajomości pewnych zasad. Dlatego jeśli szukamy pomocy to warto dopytać, czy ten konkretny psycholog jest terapeutą uzależnień.

mgr Łukasz Juszczuk
mgr Łukasz Juszczuk
Psycholog, Psychoterapeuta, Terapeuta
Siedlce
Psycholog nie jest w stanie bezpośrednio wpłynąć na problem picia Pani męża, może natomiast pomóc Pani mężowi w radzeniu sobie ze stresem, a jeśli to stres powoduje picie może okazać się to bardzo pomocne. Pozdrawiam Łukasz Juszczuk

mgr Katarzyna Sędrowska
mgr Katarzyna Sędrowska
Psycholog, Terapeuta, Psychoterapeuta
Gdańsk
Witam Panią, Psycholog posiada kwalifikacje do tego, aby rozpoznać i zdiagnozować problem. Z tego, co pani pisze wydaje się, że mąż ma tendencje do regulowania emocji (stres, o którym pani wspomniała )w sposób nałogowy (poprzez alkohol). Na podstawie pani pytania nie można postawić diagnozy odnośnie uzależnienia- ta wymaga wywiadu i kontaktu męża ze specjalistą. Pozytywne jest to, że mąż sam zauważył problem i podjął stosowne kroki aby właściwie go rozwiązać, Pozdrawiam serdecznie i życzę pozytywnego rozwiązania problemu.

 Katarzyna Polaszczyk
Katarzyna Polaszczyk
Psycholog, Psychoterapeuta
Kłodzko
Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Wskazana byłaby konsultacja, aby psycholog mógł to ocenić na podstawie wstępnego wywiadu. Istotne jest to, w jakiej fazie picia znajduje się mąż. Spożywanie alkoholu w sposób szkodliwy niekoniecznie jest już uzależnieniem. W takim przypadku często wystarczy poradnictwo krótkoterminowe, głównie psychoedukacja. Jednak jeśli jest inaczej zaleca się psychoterapię uzależnień.

mgr Sylwia Bartczak
mgr Sylwia Bartczak
Psycholog, Terapeuta
Warszawa
Witam.
Psycholog nie może " wpłynąć na problem alkoholu ", ale może pomóc w nalezieniu sposobu na radzenie sobie ze stresem . Poznanie mechanizmów rządzących naszym systemem nerwowym , może pomóc w odnalezieniu innych metod na odreagowanie stresu. Pomoże przyjrzeć się umiejętnościom radzenia sobie w sytuacją stresujących jakie mąż posiada, a jakie mógłby nabyć , aby lepiej sobie radzić. Może pomóc nazwać emocje i uczucia , z którymi szczególnie mocno mąż sobie nie radzi , a także zaproponować terapię indywidualną czy grupową, aby mógł pracować nad zmianą i polepszeniem jakości swojego życia.

mgr Iwona Barabasz
mgr Iwona Barabasz
Psycholog, Psychoterapeuta
Mielec
Dzień dobry, najlepiej, abyście Państwo skontaktowali się z terapeutą uzależnień. Może być to psycholog, może być inny specjalista, byle posiadał uprawnienia terapeuty uzależnień. Taką osobę najprościej znaleźć kontaktując się z najbliższą Poradnią Leczenia Uzależnień. Terapeuta po rozmowie zaproponuje odpowiednie leczenie - w ramach poradni bądź w ramach oddziału odwykowego.

mgr Tytus Dziewięcki
mgr Tytus Dziewięcki
Psycholog, Psychoterapeuta
Warszawa
Oczywiście, psycholog/psychoterapeuta zajmujący się tematyką uzależnień, będzie w stanie pomóc Pani mężowi. To jednak Pani mąż, sam, musi chcieć sięgnąć po pomoc i zrobić to. Oprócz terapii indywidualnej, bardzo skuteczne w walce z problemem alkoholowym są oddziaływania grupowe takie jak spotkania AA, czy grupowe terapie uzależnień.

mgr Adam Konrad Lewanowicz
mgr Adam Konrad Lewanowicz
Psycholog, Seksuolog, Psychoterapeuta
Warszawa
Wielu psychologów zajmuje się problemami związanymi z alkoholem.... warto spróbować, alkohol to zazwyczaj efekt jakiś problemów. Zachęcam do udania się do specjalisty, swego czasu profesor Mellibruda był autorytetem w problemach z alkoholem, natomiast on pracuje tak zwaną "starą szkołą" ;) powodzenia

Specjaliści w zakresie leczenia: alkoholizm

Andrzej Bald

Andrzej Bald

Terapeuta

Wrocław

Lucyna Kwoczak

Lucyna Kwoczak

Psycholog

Bielsko-Biała

Magdalena Dudek

Magdalena Dudek

Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Agnieszka Złotowska

Agnieszka Złotowska

Psycholog, Terapeuta, Psychoterapeuta

Gdańsk

Magdalena Konstantynowicz-Lewandowska

Magdalena Konstantynowicz-Lewandowska

Psycholog, Terapeuta

Bydgoszcz

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Internista, Reumatolog, Alergolog

Nowy Sącz

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 33 pytań dotyczących usługi: alkoholizm

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.