Czy przy takich zmianach w kręgosłupie szyjnym możliwa jest rehabilitacja?

19 odpowiedzi
W lipcu 2017 r. miałam zrobiony rezonans kręgosłupa szyjnego. Oto otrzymany opis:
Badanie MR kręgosłupa wykonano w sekwencji TSE, SPAIR i DRIVE 3D SENSE w obrazach T1, T2 zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych.

Zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej z tworzeniem patologicznej kyfozy ze szczytem na poziomie C5-C6. Trzony kręgowe prawidłowej wysokości z osteofitozą na przednich i tylnych krawędziach trzonów. Krążki międzykręgowe z dehydratacją od C2 do C7 i zwężeniem C5-C7, poza tym prawidłowej wysokości bez zmian patologicznych. Uwypuklenie pierścienia włóknistego C3-C4. Na poziomie C4-C6 widoczna 2 mm centralna przepuklina krążka międzykręgowego uciska worek oponowy i przednią powierzchnię rdzenia szyjnego. Na poziomie C5-C6 widoczna 3 mm centralno-boczna prawostronna podwięzadłowa aktywna protruzja krążka międzykręgowego uciska worek oponowy i przednią powierzchnię rdzenia szyjnego. Umiarkowane zwężenie kanału kręgowego. Rdzeń szyjny bez zmian patologicznych.

Co to oznacza na prosty język – czy jest to stan do rehabilitacji, czy raczej nastawić się na operację? Nadmieniam, że mam 56 lat.

Z góry dziękuję za wszystkie informacje.
Witam, nie jest to stan do operacji. Rehabilitacja w postaci terapii manualnej jest tu bardzo wskazana. W zależności od objawów i od badania funkcjonalnego, terapeuta dobierze odpowiednie techniki pracy. Myślę, że ta metoda pomoże w tym wypadku w sposób zadowalający. Pozdrawiam

Zależy jakie ma Pani objawy. Możliwe, że da się Pani pomóc terapią manualną.
Dzień dobry. Na prosty język cały odcinek jest ustawiony nieprawidłowo. Zamiast prawidłowego wygięcia w przód jest ono w drugą strone. Są też dwa miejsca gdzie pojawia się ucisk na układ nerwowy. Ważne są też Pańskie odczucia. Czy pojawiają się jakieś zawroty głowy lub ból promieniujący do rąk. Operacja to ostateczność warto by udać się na rehabilitacje ale jeśli objawy neurologiczne się nasilą warto skonsultować się z neurohirurgiem. Pozdrawiam i zapraszam Marcin Sitarz
Witam.
Bardzo dużo zależy od objawów, które Pani odczuwa i czy zareagują na leczenie zachowawcze. Odpowiadając konkretnie na Pani pytanie należy zacząć od fizjoterapii u terapeuty, który zajmuje się leczeniem tego typu schorzeń operacja to zawsze ostateczność.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Dzień Dobry
Rozważna i ukierunkowana rehabilitacja jest w tym wypadku możliwa o ile w trakcie wywiadu nie wystąpią przeciwwskazania.
Bardzo wiele zmian w obrazie rezonansu (badania wskazują aż na 95%) nie daje objawów klinicznych. Znacznie częściej objawy wynikają ze zmian w obrębie tkanek miękkich takich jak torebki stawowe, więzadła czy tkanką łączna.
Ze względu na współistniejąca osteofitozę zalecam unikać takich procedur jak „nastawianie” „ustawiania” lub inne kręgarstwa.
Pozdrawiam Serdecznie
Marcin Absalon
Zapraszam na rozmowę do Gabinetu ul. Okólna 11 Ostrów Wielkopolski. Pozdrawiam
Witam,
Droga Pani, pytanie postawione przez Panią jest dość złożone i należy je analizować na kilka sposobów.
Po pierwsze - nie można oceniać pacjenta pod kątem tego czy kwalifikuje się na operację czy też nie przez internet i na podstawie zapoznania się tylko z opisem badania dodatkowego.
Po drugie - należy pamiętać, że nie leczymy zdjęcia tylko pacjenta. W związku z tym aby móc coś powiedzieć więcej o Pani sprawie należało by Panią przede wszystkich zbadać.
Nie wiemy też z powyższej informacji jaki jest Pani stan zdrowia, jak się Pani czuje.
Co do samego opisu to najbardziej niepokojące są opisy mówiące o "ucisku" na rdzeń kręgowy. Do tego w opisie badania są pewne niejasności.

Proponowałbym Pani przede wszystkim skupić się na tym jak się Pani czuje - w pierwszej kolejności. Czy ma Pani faktycznie towarzyszące objawy w części szyjnej kręgosłupa lub kończynach górnych. Czy miewa Pani drętwienia rąk? Czy ma Pani osłabione mięśnie w kończynach górnych? Jest bardzo wiele elementów, które mogą się składać na objawy w danym przypadku, pytanie czy takie objawy w ogóle są?

W drugiej kolejności powinna Pani przed podjęciem decyzji o ewentualnej operacji, nawet jeśli lekarz sugerował.. skonsultować przypadek u paru specjalistów. Niech to będą ortopedzi, fizjoterapeuci, osteopaci.

Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Mnie bardziej ciekawi jakie ma Pani objawy. Bardzo często zmiany widoczne w rezonansie są niewspółmierne do objawów. To objawy wskazują, która forma leczenia będzie potrzebna. Jeżeli okoliczności na to pozwalają to najlepiej rozpocząć od leczenia zachowawczego. Pozdrawiam
Szanowna Pani,
w opisanych przez Panią zmianach w kręgosłupie szyjnym rehabilitacji nie tylko jest możliwa, ale KONIECZNA!
Powyższa sytuacja jest bardzo częsta i oznacza nic innego jak "wygięcie" w kręgosłupa w drugą stronę, aniżeli powinien być wygięty. Stan ten spowodowany jest przede wszystkim zbyt częstym patrzeniem w dół, przybliżaniem brody do mostka itd.
Sugeruję jak najszybciej podjąć rehabilitację u Fizjoterapeuty zanim będzie za późno.

Proszę pamiętać, że operacja jest uzasadniona TYLKO w następujących przypadkach:
- niedowłady ręki i/lub zaniki mięśniowe
- ból niereagujący na żadne leki przeciwbólowe

Pozostaję do dyspozycji i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dobry wieczór,

znaczące przy każdym opisie się występujące symptomy. Patrząc na dwie najważniejsze informacje mogące rzutować na dolegliwości, można przypuszczać, że z poziomu dwóch protruzji C4-C6 oraz C5-C6 mogą pojawiać się objawy wędrujące do okolicy kciuka i palca wskazującego w szczególności prawej ręki. Mogą to być dolegliwości bólowe, lub parestezje czyli mrowienia, drętwienia lub zaburzenia czucia.

Występujące u Pani/Pana zmiany powinny podlegać rehabilitacji, według mnie warto by było spróbować odpowiednich terapii, które pomogłoby obdbarczyć tę okolicę, spróbować skorygować pozycję odcinka szyjnego (jak chociażby cofanie potylicy, widać że głowa musi za mocno uciekać do przodu, co spłyca lordozę i przeciąża dyski odcinka szyjnego kręgosłupa). Charakterystyczna obecność osteofitów, czyli pewnych wyrośli kostnych świadczy najczęściej o osłabieniu mięśniowo-więzadłowym, co prowadzi do pewnej niestabilności danego segmentu kręgosłupa. Dlatego to również wymagałoby pracy zarówno manualnej jak i siłowej (wzmacnianie odpowiednich partii mięśniowych).

Terapie wymagają trochę czasu i konsekwencji regularności ćwiczeń (przede wszystkim samodzielnie, dbanie o odpowiednie pozycje, ćwiczenia w ciągu dnia, zmiany nawyków), natomiast jeśli nie przynosiłyby skutków, dopiero wtedy warto rozważyć operacje.

Oczywiście jeśli ból jest nie do zniesienia w tej chwili, to tak czy siak warto skonsultować ze specjalistą neurochirurgii..

Pozdrawiam serdecznie
Przemysław Jeziorski
Operacja to zawsze ostateczność. Widziałem wiele osób po nieudanych operacjach - daje to wiele do myślenia. Co do wyniku rezonansu magnetycznego to ciężko tylko na jego podstawie podpowiedzieć co dalej. Nie napisał Pan swoich objawów - czy może żadne objawy nie występują? Zachęcam do zgłoszenia się do fizjoterapeuty, który pracuje metodą McKenziego lub pójść na zabieg terapii manualnej.
Witam tak jak Pani prosi powiem to prostym językiem mianowicie garbi się Pani z różnych przyczyn praca, przyzwyczajenia, cokolwiek. Prowadzi to do wysunięcia głowy do przodu oraz duże napięcia barków i szyi. Przepukliny które również tutaj są opisane mogą prowokować ból ale co najważniejsze ten opis nie wyklucza rehabilitacji lecz jest dla niej wskazaniem więc operacje odłożyć na razie na bok i radziłbym jak najszybciej zacząć terapie. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Dzień dobry.
Proszę pamiętać, że badania obrazowe rozpatruje się łącznie z badaniem faktycznego stanu klinicznego Pacjenta. Terapeutę nie interesują wyłącznie obrazy z badania rezonansem magnetycznym czy też opis tego badania - tylko korelacja wyników badania do objawów występujących u Pana/Pani.
Po wykonaniu takiego badania - najrozsądniejszym wydaje się, wybrać się na konsultację do neurochirurga, który zbada Pana/Panią i podejmie decyzję, czy jest możliwe postępowanie zachowawcze w postaci rehabilitacji. Wtedy najlepiej jeśli jest to realne, odbywać taką rehabilitację - będąc w kontakcie z lekarzem neurochirurgiem, gdyby zauważył/a Pan/Pani u siebie nasilenie się niepokojących objawów, potrzebna będzie zmiana przyjętego toru postępowania.
Czyli pierwszy sensowny krok - to konsultacja z neurochirurgiem u Pana/Pani w mieście,
Pozdrawiam!
Kluczowe nie są wyniki badania, tylko jakie ma Pani dolegliwości na co dzień. Rezonans może być fatalny, zaś ból znikomy; oraz na odwrót - badanie czyste, a objawy bardzo silne. Poza tym w tego typu przypadkach jak Pani, praktycznie zawsze warto najpierw spróbować rehabilitacji u wykwalifikowanego terapeuty, a nuż uda się wyprowadzić Panią z dolegliwości bez interwencji chirurgicznej. Jeżeli terapia nie przyniesie efektów, dopiero wtedy rozważa się operację.
Życzę powodzenia.
Dzień dobry,
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć czy Pani stan jest ciężki. Jest on zależy od objawów jakie Pani ma. Również hipotetyczna operacja jest zależna od objawów (np. Stopnia nasilenia bólu, tego czy jest Pani zdolna do wykonywania rzeczy życia codziennego czy pracy). Często bez wyraźnych objawów klasyfikuje się takich pacjentów do leczenia zachowawczego. Sam proces rehabilitacji powinien zostać przeprowadzony w współpracy ortopedy z doświadczonym fizjoterapeutą. Proszę pamiętać, że opinia wydawana przez Internet na podstawie tak krótkiego opisu wraz z niemożliwością przeprowadzania dokładnej diagnostyki jest bardzo nieprecyzyjna. Proszę to traktować jako poradę i udać się do lekarza specjalisty.
Pozdrawiam
Opisywane w badaniu zmiany nie są przeicwskazaniem do rehabilitacji. Badanie ukazuje wiele nie duzych zmian zużywania się aparatu ruchu. Jedna z nich na poziomie pomiedzy 5 a 6 kręgiem szyjnym doprowadza do delikatenego ucisku na rdzeń kręgowy. Sam rdzeń nie wykazuje patoogicznych sygnałów więc nie rozważałbym operacji w pierwszej kolejności leczenia.
Rezonans to jedno, proszę również napisać co Pani odczuwa? Ból? Drętwienie?
Witam,
na podstawie samej diagnostyki radiologicznej nie kwalifikuje się do operacji. Wymienione patologie kręgosłupa są dość powszechne w rozpoznaniach radiologicznych z perspektywy mojej praktyki. Na podstawie samego opisu nie w sposób określić czy akurat ten przypadek jest operacyjny. Aby taki był zmiany radiologiczne muszą korelować z objawami klinicznymi czyli musi występować np. osłabienie siły mięśniowej, parestezje czuciowe, zaniki mięśniowe, uporczywy ból itp. Bardzo często nawet w przypadku tak daleko idących zmian nie pożądanych w pierwszym rzucie zostaje podejmowana próba leczenia zachowawczego czyli kompilacji różnych technik leczniczych w oparciu o rehabilitację, terapię farmakologiczną, behawioralną etc. Zatem nie przekreślałbym szans na terapię zachowawczą i jednocześnie zachęcam do znalezienia zespołu specjalistów przynajmniej fizjoterapeuty i neurochirurga, którzy zajmą się sprawą.
Pozdrawiam.
Jakie są Pani objawy? Jeżeli nie ma pogarszających się szybko objawów neurologicznych, trzeba koniecznie spróbować mądrej rehabilitacji - należy dać sobie na to 3-6 miesięcy, zanim podejmie się ryzyko operacji. Praca powinna w tym przypadku polegać na rozluźnieniu i rozciągnięciu mięśni i powięzi manualnie i bezpiecznymi ćwiczeniami. Niezbędnym elementem jest działanie w kierunku trakcji zarówno manualnie, jak i ćwiczeniami (metoda Stabilizacji Spiralnej). Pozdrawiam