Czy przy kręgozmyku 1 stopnia w odcinku l5s1 wskazana jest w ramach rehabilitacji trakcja? Lekarz or

13 odpowiedzi
Czy przy kręgozmyku 1 stopnia w odcinku l5s1 wskazana jest w ramach rehabilitacji trakcja? Lekarz ortopeda zalecił mi zabiegi rozciągające ale nie wiem czy to na pewno dobry pomysł?
Witam. Kręgozmyk 1 stopnia ,to zazwyczaj zmiana bezobjawowa.Jeśli są jakieś bóle prawdopodobnie pochodzą z innych struktur ,np tkanki miękkiej -powięziowej,lub dyskowej.Pozdrawiam

Dzień dobry,
należałoby dopasować leczenie do aktualnych objawów oraz wyników badania klinicznego. Zabiegi trakcyjne mogą być pomocne i dawać ulgę, natomiast nie stanowią zazwyczaj specyficznej i ukierunkowanej formy leczenia kręgozmyku.
NIe uważam, że jest to dobra forma leczenia. Dużo skuteczniejsze w tym przypadku byłyby ćwiczenia stabilizacji odcinka L/S.
Witam. Trakcja w odcinku lędźwiowym będzie dobrym pomysłem jeżeli chodzi o pobudzenie głębokich włókien mięśnia wielodzielnego, który jest głównym stabilizatorem kręgosłupa lędźwiowego. Musi być ona jednak odpowiednio wykonana, siła i kierunek nie mogą być błędne. Kręgozmyk 1 stopnia na tym poziomie świadczy o niestabilności kręgosłupa lędźwiowego tak więc terapia nakierowana na odtworzenia stabilności, szczególnie w tym segmencie jest niezbędna. Pozdrawiam
Witam,
Trakcja może być pomocna dla uśmierzenia bólu - jeżeli taki występuje. Warto będzie również zastosować trening stabilizujący kręgosłupa.
Pozdrawiam
Witam. Mysle że dobra forma terapii to: mobilizacje poniżej poziomu kregozmyku czyli stawy krzyżowo biodrowe i biodrowe oraz powyżej czyli segment L4L5. Najlepiej niech terapeuta wykona. I do tego trening stabilizacji segmentu z kregozmykiem. Plus opracowanie mięśni wpływających na pracę segmentu w którym jest kręgozmyk.
W kregozmyku ważnym elementem jest pracy jest stabilizacja lokalna segmentu lędźwiowego. Trakcje są potrzebne w stanach ostrych i też mogą pomóc ale głównie skupić się trzeba nad stabilizacją czyli stymulacja m.poprzecznego i wielodzielnego praca z przeponą
Witam,
Warto byloby zadbac o miesnie glebokie core stability. Trakcja moze wspomoc terapie, ale nalezy popracowac manualnie przez terapeute na tkankach miekkich plus wzmocnoc odpowiednie grupy miesniowe.
Pozdrawiam
Proszę zapoznać się z terapią Integracji Strukturalnej.
Ważne pytania 1 czy kregozmyk pracuje czy jest ustabilizowany 2 czy jest do tylu czy do przodu .Na te pytania odpowie Panu lekarz ortopeda .Leczenie rehabilitacyjne b/bólowe I p/zapalne i bardzo szczegółowo dobrana kinezyterapia .Jeżeli kregozmyk pracuje to należy dobrać odpowiednie pożycie do cwiczen tak aby nie powiększać jego przesunięcie ,wzmacniać mm przykregoslupowe trakcję tylko specjalista z medycyny manualnej
Nie ma podstaw by uważać ,że specjalista mający dostęp do wszystkich danych o patologii pacjenta proponuję niewłaściwą terapię.Natomiast zgadzam się z moimi kolegami,że ważne jest kto i jak wykona te zabiegi . unikał bym trakcji robionej na wyciągach.Trzeba precyzyjnie działć(manualnie) na określony segment+ dodatkowe działania opisane wyżej: stabilizacja i wykluczenie zaburzeń z sąsiednich odcinków ukł.ruchu mających wpływ na przeciążanie L5-S1
Dzień dobry,
Trakcja może być pomocna w leczeniu. Jednak zastosowana jako monoterapia może nie wystarczyć.
Pozdrawiam,
Patryk Wróblewski
Dzień Dobry, trakcja może być pomocna jako forma zniwelowania dolegliwości bólowych. O wiele skuteczniejszą formą będą tutaj ćwiczenia stabilizujące odcinek lędzwiowy wykonywane przez Pana. Pozdrawiam