Czy przepuklina pachwinowa bezobjawowa musi byc pilnie operowana

8 odpowiedzi
Witam serdecznie.Mam zdiagnozowaną obustronną przepuklinę pachwinową prostą. Ta dolegliwość wystąpiła po płukaniu pęcherza z założonym cewnikiem po zabiegu urologicznym (ursl) .Czy to było przyczyną jej powstania ? Jaką metodę zabiegu wybrać z siatką czy bez ze względu na bóle pooperacyjne i przewlekłe.Jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia takich dolegliwości bólowych po zabiegu. Te przepukliny sa odprowadzane i nie bolą zatem czy mogę jeszcze poczekać z zabiegiem i czy można operować dwie jednorazowo ? Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za pomoc .
Dzień dobry. Jestem chirurgiem stomatologicznym, więc niestety nie pomogę. Pozdrawiam

Witam,
przepuklinę należy zoperować bo niestety będzie się powiększać.
Operacja polega na wszczepieniu implantu w postaci siatki. Taki jest standard ns całym świecie.
Odsyłam do mojego artykułu w znanymlekarzu w którym obszernie problematykę przepuklin poruszyłem.
Pozdrawiam M.Garbien
Szanowny Panie, wszystkie odpowiedzi na zadane przez Pana pytania może udzielić jedynie lekarz, który Pana badał, wie co Panu dolega i jak tę przypadłość leczyć. Żaden inny lekarz, bez badania, nie jest w stanie odpowiedzieć na tak szczegółowe pytania. Pozdrawiam serdecznie.
Przyczyna przepukliny nie jest płukanie pęcherza moczowego kropka. W takich okolicznościach przepuklina nie powstaje. To że przepuklina jest obustronna wskazuje raczej na osłabienie pewnie wrodzone tkanek. Przy obustronnej przepuklinie według europejskiego standardu postępowania w chirurgii przepuklin zalecana jest operacja laparoskopowa podczas której można zaopatrzyć w trakcie jednego znieczulenia i bez wykonywania dodatkowych nacięć na skórze od przepukliny w obu pachwinach. Częstość przewlekłego bólu w pachwinie po operacji przepukliny jest oceniana bardzo różnie. Przewlekły ból definiuje się jako ten występujący powyżej 6 miesięcy od operacji. Są tacy którzy oceniają występowanie tego bólu na kilkanaście procent inni natomiast wskazują że jest to trochę wydumany problem bo jeszcze kilkanaście lat temu nikt takiego bólu nie spostrzegał u pacjentów. Trudno mi dokładnie ocenić ale wydaje się że Prawdziwym problemem dla operowanych chorych jest mniej więcej o 5% czyli jednej osoby na 20 operowany. Dużo zależy od metody operacyjnej oraz chyba głównie od chirurga który wykonuje sam zabieg. Generalnie jeżeli przepuklina występuje jest to wskazanie do operacji można to przesunąć na kilka miesięcy ale ja nie polecam, żeby pacjenci przesuwali to na kolejne lata gdyż przepuklina z roku na rok będzie się powiększała. Oprócz powiększania przepukliny mogą wystąpić powikłania, tak jak uwięźnięcie przepukliny czyli skręt jelit a to wymaga operacji w trybie pilnym jeszcze tego samego dnia lub nocy kiedy wystąpiły objawy. Operacje w trybie pilnym mają to do siebie że występuje 10 razy więcej powikłań związanych z operacją a najgorszym powikłaniem może być nawet zgon pacjenta. Podsumowując - przy obustronnej przepuklinie pachwinowej najlepiej wykonać zabieg laparoskopowy; wtedy stosuje się materiał syntetyczny- siatkę. Optymalnym sposobem jest mocowanie siatki materiałami wchłanialny mi a więc specjalnymi wkrętkami lub klejem. Przy niewielkich przepuklinach jest możliwe wyłącznie ułożenie siatki gdyż ciśnienie wewnątrzbrzuszne powoduje, że sporego rozmiaru lekka siatka nie ulega przemieszczeniu.
Standardem operacji przepukliny jest aktualnie plastyka z siatką. Można wykonać plastykę w sposób klasyczny lub laparoskopowo.
Pozdrawiam
Witam. Nie ma pilności. Najlepiej taki zabieg zrobić laparoskopowo z siatką. Pozdrawiam
Wystąpienie przepukliny nie jest związane z wykonaniem zabiegu urologicznego, przyczyną przepukliny jest osłabienie ściany jamy brzusznej, prawdopodobnie po zabiegu po prostu Pan zauważył przepukliny, które były wcześniej obecne. Jeśli idzie o przepukliny pachwinowe to standardem w leczeniu przepukliny jednostronnej jest operacja z użyciem siatki sp. Lichtensteina, przy obustronnej przepuklinie należy wtedy wykonać dwie takie operacje, na prawą i na lewą stronę. Rozsądną alternatywą w leczeniu przepukliny obustronnej jest wykonanie operacji laparoskopowej i jednoczasowe zaopatrzenie siatką zarówno prawostronnej jak i lewostronnej przepukliny pachwinowej. Proszę udać się na konsultację do chirurga, który zaproponuje Panu najbardziej właściwe dla Pana leczenie. Co do dolegliwości bólowych, to bóle związane z raną pooperacyjną występują zawsze w dniach bezpośrednio po operacji (stosuje się wtedy leki przeciwbólowe) i typowo ustępują po relatywnie niedługim czasie. Potencjalnie jest również ryzyko wystąpienia przewlekłych zespół bólowych związanych np. z uciskiem którejś z gałęzi nerwowych, są także możliwe inne powikłania, zagadnienie to jest zbyt szerokie, by je tutaj opisywać. Przepuklinę operuje się w trybie pilnym w przypadku wystąpienia uwięźnięcia, ew. niedrożności przewodu pokarmowego związanych z przepukliną. Uwięźnięcie przepukliny jest stanem zagrożenia życia. Jeśli przepuklina jest wolna, odprowadzalna i nie daje dolegliwości to najprawdopodobniej można poczekać z operacją, ale trzeba liczyć się też z tym, że wraz z upływem czasu może ona się powiększać, co następnie może wiązać się z trudniejszym przeprowadzeniem operacji w przypadku zwiększenia rozmiaru przepukliny i wytworzenia się zrostów w obrębie worka przepuklinowego, co też przekłada się na bardziej skomplikowaną operację w razie nagłego wystąpienia uwięźnięcia przepukliny. Zdecydowanie lepiej i bezpieczniej zoperować przepuklinę planowo. Jeśli ma Pan zdiagnozowane przepukliny pachwinowe, to zdecydowanie musi Pan unikać dźwigania. Podsumowując, polecam udanie się konsultację chirurgiczną. Pozdrawiam serdecznie!
Za dużo pytań na raz. Proponuję udać się do chirurga.