Czy powinnam iść do psychologa?

4 odpowiedzi
Chodzę do klasy drugiej gimnazjum i jestem osobą nieśmiałą, zamkniętą w sobie przez co mam problem w kontaktach z rówieśnikami. Co prawda mam w klasie koleżanki z którymi spędzam przerwy ale wydaje mi się że im na mnie nie zależy. Kontakt z innymi osobami z którymi kiedyś spędzałam czas się urwał...Nie potrafię nikomu zaufać...Czuję się samotna i nie mam z kim porozmawiać o swoich problemach...Mimo tego że jestem dla wszystkich miła, nikomu nie wchodzę w drogę to nie mogę znaleźć sobie żadnej przyjaciółki...Nie wiem już co mam ze sobą zrobić...Czy powinnam iść do psychologa? I czy taka wizyta mogłaby mi pomóc?
Witaj! Myślę, że nie bez powodu pytasz i, że masz ochotę coś zmienić w relacjach, w sobie. Na pewno ważne, żebyś teraz nie była sama. Jeśli czujesz, że nie ma nikogo z kim mogłabyś dzielić troski swojego życia, zachęcałabym do kontaktu z psychologiem. Specjalista zdiagnozowałby Twoje trudności i na pewno zaproponował adekwatną pomoc. Pozdrawiam Cię i życzę odwagi!

Z pewnością by pomogła, ponieważ możesz mieć obniżone poczucie własnej wartości utrudniające wchodzenie w głębsze relacje. Polecam poradnię zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży na NFZ w Twojej okolicy. Psycholog po zbadaniu sytuacji mógłby też zaangażować w pomoc Twoich rodziców.
Pozdrawiam,
Katarzyna Zieniewicz
Witam. Na wstępie chciałabym przeprosić, bo (chociaż nie widzę daty pytania) chyba dosyć późno odpisuję na Twoje pytanie. Prawdopodobnie dostałaś już odpowiedzi od innych osób, pozwolę sobie jednak i ja napisać. Uważam, że powinnaś się zgłosić na konsultację do psychoterapeuty. Ważne, żeby oprócz ukończonych studiów psychologicznych taka osoba miała również ukończoną szkołę psychoterapii. Powinna więc mieć tytuł i psychologa i psychoterapeuty. Jeżeli chodzi o osoby w Twoim wieku najczęściej proponuje się terapię rodzinną. Może bowiem być tak, że część problemów, które opisujesz ma podłoże w całym systemie rodzinnym i warto się temu przyjrzeć. Jeżeli jednak z jakiś powodów taka forma terapii jest niemożliwa lub nie chcesz tak pracować możesz zgłosić się indywidualnie, chociaż terapeuta musi pozostawać w pewnej współpracy z osobą dorosłą. Rodzice muszą też wyrazić zgodę na taką terapię. To co mówisz terapeucie pozostaje wtedy tajemnicą (również wobec rodziców), poza sytuacjami narażenia Twojego zdrowia lub życia, o których rodzice muszą wiedzieć. Jednorazowa wizyta u psychologa moim zdaniem niewiele lub niczego nie zmieni, może trochę Cię wzmocni. Problem wymaga raczej głębokiego przyjrzenia się powodom Twojej nieśmiałości, obniżenia lęku i wypracowania sposobów lepszego radzenia sobie z nimi. Pozdrawiam. Małgorzata Danielewicz
Witam.
Wizyta u psychologa na pewno pomoże uzyskać lepszą perspektywę i powinna pomóc. Ważne jest to czy jest Pani zdecydowana na taką wizytę, można spokojnie porozmawiać o swoim problemie i uzyskać pomoc.