Czy posiadając iloraz inteligencji na poziomie 99 percentyla można wykonywać każdy wybrany zawód? Bę

2 odpowiedzi
Czy posiadając iloraz inteligencji na poziomie 99 percentyla można wykonywać każdy wybrany zawód? Będę wdzięczna za udzieloną odpowiedź.
Dzień dobry. Inteligencja jest jedną ze zmiennych wpływających na to, jak radzimy sobie w różnych sytuacjach i z różnymi zadaniami, ale nie jedyną. Wysoki poziom inteligencji w wielu sytuacjach może ułatwiać i usprawniać realizację obowiązków zawodowych. Należy jednak pamiętać, że wiele zawodów wymaga też innych kompetencji, np. inteligencji emocjonalnej, zdolności manualnych, umiejętności koncentrowania się i działania w warunkach hałasu lub presji czasowej, przygotowania i konkretnych umiejętności potrzebnych do wykonania danej pracy. Przy wyborze drogi zawodowej kluczową sprawą są też własne preferencje i zainteresowania - co lubimy robić, co daje nam satysfakcję? Warto poświęcić temu zagadnieniu czas i poradzić się w tej sprawie psychologa, który może pomóc w odkryciu zarówno własnego potencjału i zasobów, jak i dojściu do tego, co my sami chcielibyśmy w życiu robić bez względu na to, czego wymaga od nas rodzina czy społeczeństwo.
Pozdrawiam,
Katarzyna Czajkowska

Proszę nie sugerować się ilorazem inteligencji, jest to wynik ogólny i nie warto robić sobie wewnętrznych ograniczeń i tworzyć blokad opierając się na wyniku testu. Warto zwrócić uwagę na to co mnie pasjonuje, co sprawia mi przyjemność, albo w czym tak naprawdę jestem dobry. Przez całe życie możemy się rozwijać, osiągać nowe umiejętności i zdolności.
Pozdrawiam serdecznie,
Natalia kabała- Michna