Czy owsianka jest dobrym śniadaniem dla biegacza?

9 odpowiedzi
Biegam długie dystanse i ostatnio wpadłem na pomysł zmiany mojego tradycyjnego śniadania (kanapki) na owsiankę na mleku. Czy takie śniadanie zapewnia odpowiednie składniki? Jest bardzo wygodna w przygotowaniu, dlatego chciałbym ją jeść jako jedyne śniadanie a nie zamiennie z innymi rzeczami.
Owsianka jak najbardziej wpisuje się w schemat zdrowego posiłku dla osoby aktywnej. Jest źródłem węglowodanów złożonych, które dają energię i uczucie sytości na dłuższy czas. Dodatkowo wzbogacona w owoce i orzechy zbilansuje posiłek także pod względem witamin i dobrych tłuszczy. Pozdrawiam

Witam
Owsianka to doskonałe połączenie białka, węglowodanów, błonnika, witamin i składników mineralnych. W zależności od sposobu jej przygotowania oraz kompozycji składników może stać się idealnym posiłkiem przed treningiem, jak i w okresie odbudowy mięśni – po ukończonym biegu. Do owsianki można dodawać zarówno pestki dyni, słonecznik łuskany, nasiona chia, siemię lniane oraz owoce. Żadna kanapka nie dorówna rozmaitości składników odżywczych, które znajdują się w takiej mieszance.

Pozdrawiam
Dietetyk
Paulina Długosz
Owsianka to bardzo dobry pomysł na śniadanie, jest pożywna i prosta w przygotowaniu. Jeżeli podczas treningu nie odczuwa Pani/Pan dyskomfortu, to oczywiście może ona być pysznym i odżywczym posiłkiem. Warto wzbogacić ją owocami, jednak takimi, które zawierają niewiele błonnika np. Brzoskwinie i banany. Proszę jednak pamiętać, że kluczem do dobrze zbilansowanej diety, jest różnorodność posiłków, dlatego tak ważne jest ich urozmaicanie.
Pozdrawiam
Agnieszka Pszenna
Owsianka na śniadanie jak najbardziej, na pewno jest lepszym rozwiązaniem niż chleb (im mniej produkt przetworzony tym bardziej wartościowy). Sama owsianka na mleku nie zapewnia wszystkich składników, proponował bym zamienić mleko na jogurt grecki o zwiększonej ilości białka, dodać orzechy lub pestki i owoc, będzie smaczne i pełnowartościowe, dobór samych produktów i ilości zależy od indywidualnych cech i trybu życia osoby aktywnej.
Śniadanie w postaci owsianki (np. z dodatkiem świeżych lub suszonych owoców czy orzechów, nasion) stanowi odżywczy posiłek dla biegacza. Ponadto zawarte w płatkach owsianych składniki chronią organizm przed chrobami układu sercowo-naczyniowego i innych.
Witam serdecznie

Owsianka zawiera spore ilości węglowodanów złożonych, które stopniowo są wykorzystywane przez organizm jako żródło energii. Ma to duże znaczenie w sportach wytrzymałościowych. Z drugiej zaś strony mają one dużo błonnika, który może być zbyt obciążający przed treningiem. Kwestia reakcji i przyzwyczajenia organizmu. Mleko krowie jeżeli nie wywołuje dolegliwości może być używane. Warto jednak wzbogacać diętę raz na jakiś czas mlekiem pochodzenia roślinnego. Należy także zwrócić uwagę na dodatki do owsianki. Jeżeli w krótkim czasie po śniadaniu zaczynamy trening, mozemy wzbogacić naszą owsiankę w suszone owoce, są zródłem cukrów prostych, które "obudzą nas" zanim energia zostanie pozyskana z rozkładu węglowodanów złożonych. Nie wskazane są orzechy i nasiona,zawierają bowiem duże ilości tłuszczów, a te ograniczają wchłanianie węglowodanów. Organizm, głównie nasz układ odpornościowy nie lubi monotonii w diecie. Zbyt mała rotacja produktami może doprowadzić do nietolerancji pokarmowych. Proszę zamieniać owsiankę, na kaszę jaglaną, ryż na mleku. Im bardziej urozmaicone menu tym lepiej.
Witam. Owsianka to dobry pomysł, choć nie do końca jestem za mlekiem krowim. Jeśli już krowie, to pasteryzowane, nigdy UHT z kartonów. Najbardziej jednak polecam mleko roślinne - ryżowe, sojowe, owsiane, migdałowe, kokosowe czy jaglane.
Owsianka jest doskonałym pomysłem dla biegacza, jak również dla każdego innego sportowca wymagającego zaopatrzenia w składniki przez dłuższy okres czasu. Owies jest doskonałym źródłem długo uwalnianych węglowodanów złożonych, a także świetnego błonnika. To wszystko sprawia, że poziom glikemii będzie po owsiance długo i płynnie, bez nagłego wyrzutu glukozy do krwi, zaopatrywał pracujące mięśnie i mózg w niezbędną energię. Co więcej owsianka przyrządzona na mleku będzie także źródłem kazeiny (białko mleka), a więc białka doskonałego z punktu widzenia odżywienia mięśni w aminokwasy długiego działania. To także istotne w zakresie efektywności treningu. Warto także podkreślić tutaj, że kluczowe jest spożycie posiłku przed treningiem - to uwaga dla wszystkich tych, którzy chcieliby trenować na czczo.
Dzień dobry,
nie polecam diet wykluczeniowych ani monotonnych. Urozmaicenie jest podstawą diety. Powinniśmy spożywać ok 60 różnych produktów. Same płatki to wysoka różnorodność :owsiane, jęczmienne, żytnie, jaglane, ryżowe, gryczane, .... Mleko też można zamieniać na roślinne ryżowe, owsiankę, migdałowe, kokosowe. Do tego owoce świeże lub suszone, orzechy, pestki, siemię.